Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Çok Tercih Edilen İşletim Sistemlerinden Birisi Olan MacOS'un 10 Özelliği

10PAYLAŞIM

MacOS dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemlerinden birisidir. Hatta MacOS kullananlar kendilerini diğer işletim sistemlerini kullananlara göre daha ayrıcalıklı hissederler. 

Sizlere MacOS'u farklı kılan ve kullanıcıların onu neden bu kadar benimsediğini belirten MacOS'un 10 özelliğini belirteceğiz.

1. MacOS düşük konfigürasyonda yüksek performans sağlar.

MacOS üretilirken konsol sistemi şeklinde üretildiği için sorunsuz bir şekilde çalışır. Hatta en düşük konfigürasyonda bile kullansanız diğer işletim sistemlerinde sorun yaratan render işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fakat Apple, donanım meraklılarının ilgisini çekecek donanım konfigürasyonuna sahip değil. Bu da eksik özelliği diyebiliriz.

2. MacOS işletim sistemine de virüs girebilir ama diğer işletim sistemlerine göre bu ihtimal daha düşüktür.

Etrafınızda sizlere "MacOs'a virüs girmez ki" diyen kişiler olabilir. Aldırmayın, bu söylem şehir efsanesidir. MacOS'a da virüs girebilir ama diğer işletim sistemlerine göre bu ihtimal daha düşüktür. Sebebi ise MacOS kullanan kişi sayısı az olduğu için hackerlar genellikle MacOS'a saldırı düzenlemezler. Bir diğer neden ise MacOS kullanan kişiler genellikle korsan yazılımlara başvurmazlar.

3. MacOS işletim sistemi diğer Apple ürünleriyle iletişim içinde çalışır.

MacOS'u özellikle iPhone kullanan kişiler çok tercih etmektedir. Bunun sebebi ise MacOS Apple ürünleri ile çok rahat bir şekilde uyum sağlar. Hatta MacOS Apple ürünleriyle bir bütün oluşturuyor diyebiliriz.

4. MacOS'la oyun oynarken konsol tadı alabilirsiniz.

MacOS'un en büyük eksikliklerinden birisi; MacOS'da diğer işletim sistemlerine göre daha az oyun vardır. Bunun sebebi ise bir oyunun MacOS'da açılması için özel kodlanması gerekir. Fazla satan işletim sistemi dururken az satan bir işletim sistemine de genellikle daha az oyun geliştirilir. Fakat MacOS'da oyun oynamak kullanıcılara adeta konsolda oyun oynuyormuş havası verir.

5. Kullanımının diğer işletim sistemlerine göre daha kolay olduğunu da es geçmemek gerekir.

Steve Jobs MacOS konusunda çok ısrarcı olmuştur. Bu ısrarın en büyük nedeni ise Steve Jobs'un tamamen kullanıcı dostu bir işletim sistemi yaratmak istemesidir. İlk defa MacOS kullanan kişiler bile sistemi kolaylıkla öğrenebilirler.

6. Bir sorun yaşarsanız gider Apple'ın kapısını çalarsınız.

MacOS işletim sistemini sadece Apple kullanmaktadır. Bu yüzden bir sorun yaşadığınız takdirde Apple'dan yardım alabilirsiniz. Apple'ın müşteri memnuniyetine çok önem verdiğini düşünürsek size verilecek hizmetten büyük ihtimal memnun kalırsınız.

7. Windows ile Apple'ı aynı bilgisayarda kullananlarda var!

Bazı uygulamalar sizlerin Windows işletim sistemini ve MacOS işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanmanıza izin verirler. Bu uygulamalardan en çok kullanılanı Parallels uygulamasıdır. Parallels uygulamasıyla aynı cihazda hem MacOs hem Windows kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Windows'ta kuracağınız oyunları MacOS sisteminde oynayamazsınız. Ama Windows sisteminde oynayabilirsiniz.

8. Kullandığınız diskte sorun oldu fakat format için USB'niz yok mu? Bu durum MacOS'da sorun değil.

Kullandığınız diskte bir sorun var ve format atmanız gerekebilir. Bu durumda eğer format atmak için USB'niz yoksa MacOS'da Command+R komutuyla beraber İnternet üzerinden cihazınız fabrikadan çıktığı zaman yüklü olan MacOS sistemini kurabilirsiniz.

9. MacOS'un bir başlat menüsü yoktur. Fakat özelleştirebileceğiniz bir görev çubuğu bulunur.

MacOS'da Windows'daki gibi bir başlat menüsü bulamazsınız. Başlat çubuğu yerine MacOS sizlere özelleştirebileceğiniz bir görev çubuğu imkanı sunar. İstediğiniz uygulamaya arama kısmından ve Launchpad üzerinden ulaşabilirsiniz.

10. AppStore kalitesi MacOS'da da vardır.

Telefonlarında IOS kullananlar Appstore'un kalitesini bilirler. İşte bu kaliteyi sizlere MacOS'da sunmaya devam ediyor. Appstore'daki birbirinden kaliteli uygulamaları gönül rahatlığıyla cihazınıza indirebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir