Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuzey Kore Hükümetine ‘İnsanlık Suçu’ Suçlaması

Anasayfa > Gündem

Kuzey Kore Hükümetine ‘İnsanlık Suçu’ Suçlaması

BM yetkilileri, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a hitaben yazdıkları mektupta, Kuzey Kore hükümeti tarafından yürütülen sistematik işkencelerin ‘insanlık suçu’ kapsamına girdiğini ve kendisi dahil Kuzey Koreli yetkililerin söz konusu suçlardan yargılanabileceğini söyledi.

BM yetkililerinin, 1 yıldır süren araştırmaları neticesinde yazdıkları rapora göre, Kuzey Kore’de siyasi mahkumlara yönelik yürütülen sistematik işkence, öldürme, aç bırakma gibi yöntemler Nazi Almanyasını aratmıyor.

Kuzey Koreli mahkumların tanıklıklarına dayanarak yazılan rapora göre, mahkumların maruz kaldığı işkenceler hükümet tarafından sistematik olarak yürütülüyor.

Kuzey Kore hükümetinin, son 50 yıl içinde siyasi mahkumları maruz bıraktığı işkence ve idamların ‘soykırım’ kapsamına da girebileceğini söyleyen BM yetkilileri, Kim Jong Un ve Kuzey Koreli yöneticilerin yargılanabileceklerini belirtti.

BM yetkilileri, uluslararası kamuoyunu da Kuzey Kore’de işlenen insanlık suçlarına duyarlı olmaya çağırdı.

  • Zete
Kaynak: http://zete.com/2014/02/kuzey-kore-hu...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?