Kürşat Ayvatoğlu, Talha Hakan Alp, Deizm, Kokain: Müslümanlar Bir İnanç Krizi mi Yaşıyor?

638PAYLAŞIM

Herhangi bir Batı Avrupa ülkesine 1 yıl yetecek gündemi 24 saatte tüketecek enerjiye sahip ülkemizde olan biteni sorgulamadan yeni bir vaka ile karşılaşıyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda üzerimize adeta gündem bombası atıldı. HDP’nin kapatılması, döviz krizi, AKP kongreleri ardından yükselen korona vakaları ve tekrar evlere kapanmalar, AKPli danışman Kürşat Ayvatoğlu’nun kokain skandalı ve yazmayı unuttuklarım…

Geçen hafta magazinel yönü nedeniyle en çok Kürşat Ayvatoğlu konuşuldu. İslamcı temeller üzerine kurulmuş, muhafazakâr ve milliyetçi kadrolar üstünde yükselen AKP’de bir genel merkez görevlisinin kokain kullanması herkesi şaşırttı.

Kimini Ayvatoğlu gibilerinin zenginleşmesi şaşırttı, kimini AKP gibi topluma ‘’İslam ahlakını dayatan’’ bir partide bunların yaşanması…

Bu gelişmeler olurken İsmailağa Cemaatinde de ders veren Talha Hakan Alp, ‘’İslam dininden çıktığını’’ ilan etti.

Binlerce öğrencisi olan bir Kelam hocası, İslam dininde akaidi ve inancı anlatan bir ilahiyatçı, kendi inancını sorguladığını ve kuşkuları olduğunu Twitter’da tüm takipçilerine, öğrencilerine duyurdu.

Peş peşe gelen iki haber sonrasında sekülerleşen Türkiye’de Müslümanlar için bir inanç krizi sorunu olduğu gerçeği gündeme geldi.

Hatta İsmail Kılıçarslan dünkü köşe yazısında bu konuya değindi. Daha önce de Yusuf Kaplan toplumun İslamı terk ettiğini yazmıştı. Biz de imam hatip öğrencilerini deizme yönelten soruları derlediğimiz tepki çeken bir içerik hazırlamıştık

Batı'nın 2 3 asır önce yaşadığı kapitalistleşme sürecinde kilisenin ve toplumların yaşadığı problemlerin yeni yeni yaşandığı bir dönemdeyiz.

Bu problemler, yabancı dil bilen, her kaynağa Internet vasıtasıyla rahatlıkla ulaşan bir kuşakta hem düşüncede hem eylemde daha keskin ve sert çatışmalara yol açmakta.

 İnanç ve amel bağlamında pratik ve teorinin bir türlü örtüşmemesi, yaşanan İslamın ''ataların geleneği'' olmaktan öteye gidememesi ve bugün navigasyonda gelinen nokta, kocaman bir çıkmaz sokak.

Bir yanden seküler dünyanın ''nimetleri'', diğer yandan geleneğin baskılarıyla kendi F-tipi hücresine gömülen nefis.

Bir yandan rasyonel düşüncenin, ayakları sağlam temeller üzerinde yükselip zihne saplanan okları, diğer yandan asırların getirdiği gelenek üzerine inşa edilmiş bir iman.

Kendi mahallende taşlanma pahasına dünyanın döndüğünü söyleme cesareti. 

Cesareti cehennem alevlerinde söndüren baskı. 

Aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse alnına düşen günahkâr buğzu. 

Sonrası burnun uyuşması belki. 

Belki bağışlayın dostlarım, ben gidiyorum ve hepinize imkânsız sorular bırakıyorum salvosu.

Mahallede yaşamak da, mahalleden ayrılmak da pek zor açıkçası.

Sokak başlarında nefis terbiyecileri

Yaşamak cevapsız pek çok soru, gitmek muhatapsız kalmak korkusu. 

Akılcılığın zihne yaptığı uyarıcı vuruşlar ve nefsin zincirlerini kırması. 

Ve karşımızda modernleşmenin de katkılarıyla kapı gibi bir inanç krizi.

Bu defa son cümleyi Barış Manço söylesin:

İşte hendek işte deve ya atlarsın ya düşersin

İlginizi çekebilir 👇

Yeni Nesil Muhafazakarlar Parayı Nerede Eziyor? - onedio.com
Yeni Nesil Muhafazakarlar Parayı Nerede Eziyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
msmayard

İslamı kurandan öğrenmek lazım ayetleri bağlamından çıkarmadan kuranın tümüne bakarak okumamız lazım farklı farklı mealler ve tefsirler okumamız lazım

jean-grey-phoenix

Ben aynen dediğin gibi yapıyor,hadislere bakmıyorum. Ama bu mesela 1 erkeğin 1den fazla kadınla evli olma izninin izahını yapamıyorum

kemal-demir17

Kuran, erkeğin birden fazla evlilik yapmasına "izin" verir ama emretmez, ve mümkünse tek eşliliği tavsiye eder. Yani erkeğe tek eş ile yetinemediği durumlarda birden fazla (dörde kadar) evlilik yapması izni verilmiş, ve bence kabul etmek gerekir ki tek eş ile yetinemeyen insanların izin verilen sayıda evlilik yapması, onların diğer insanları rahatsız edip, cinsellik suçu işlemeleri ihtimalini çok daha fazla düşürür. Kuran'ın her ayetinde insanlar için fayda vardır.

laplacedemon

Deizm ve sonrasında ateizme giden yol düşünen bir beynin kuranı okuyup anlama gayretiyle başlar.

laplacedemon

@Kemal Demir, Kuran bir erkeğin birden fazla evlilik yapmasına izin verdiği gibi sınırsız sayıda cariyeye yani seks kölesine sahip olmasınada izin veriyor. Bunun insanlar için nasıl bir faydası olduğunu da açıklayabilirmisiniz. Köyünde kendi halinde yaşayan bir genç kız akıncıların baskını ile esir alınıyor, uzak diyarlarda pazarda mal olarak satılıyor, parasını kim ödediyse ona seks hizmeti vermeye zorlanıyor. Teknik olarak tecavüzün kurumsallaşmış hali. Aynısını bugün isid yaptığında kınıyorsunuz, gerçek islam bu değil diyorsunuz ama kuranda açık şekilde cariye sahibi olabilirsiniz diyen ayetlerin karşısında ölü taklidi yapıyorsunuz.

kemal-demir17

Kuran'da sana zarar verecek hiçbir şey yok. Patronun sana haksızlık ediyorsa veya akraban seni arkandan bıçaklıyorsa bu Kuran'a uyulmadığı içindir. Bir kitap sana çalma, haksızlık etme, haksız yere adam öldürme, zalimlik etme, akrabalarına iyi davran diyecek ve o kitap ateizme götürecek öyle mi. Dünya'daki gerek salgın hastalıklar gerek yozlaşma, ahlaki çöküş ve diğer tüm belirtileriyle Kuran'ın işaret ettiği kıyamete doğru koşar adım gidiyoruz artık, gerçek olarak sağlıklıca düşünen bir beyin bunları görmeli bence.

kemal-demir17

Kuran'da evlilik dışı seks zinadır ve en büyük günahlardandır. Cariye kadın "hizmetkar" demektir, esir alınan birisi seks için zorlanıyor diyorsun ama gerçekten anlayarak okumuş olsan, Kuran'ın seks için evliliği şart koşması, evlilik için de iki tarafın rızası gerektiğini çoktan anlamış olurdun yani bir kez daha Kuran'a uyulmamış verdiğin örnekte. Kuran'da "cariye sahibi olabilirsiniz" denmez. İslam zaten köleliğin olduğu ve fazlaca yerleşmiş bir ortamda gelmiş bir din ve bu durumda kölelerin sahip olduğu hakları belirtiyor. Yine dikkatli okumuş olsan Kuran'ın köleliği tasvip etmediğini bilirdin, Kuran insanları "köle azat etmedi" diyerek kınar. Bir suçun veya cezanın bedeli olarak köle azat etmek vardır İslam'da. Hz.Muhammed ise örnek olarak bütün kölelerini azat ederek İslam'ın bu konudaki duruşunu göstermiştir . Sonraki dönemlerde zaten İslam ruhuna uygun şekilde kölelik kalktı.

kemal-demir17

Benim kör olduğum falan yok her şey apaçık; Senin için buraya bir örnek ayet bırakıyorum iyice bir incele ve İslam'ın bu konudaki bakış açısını gör: Beled 12 : Fakat insan, sarp yokuşu aşamadı. O sarp yokuşun ne olduğunu sen nereden bileceksin? Köle âzat etmektir veya açlık gününde yakını olan bir yetimi, yahut toprakta sürünen bir yoksulu doyurmaktır

jean-grey-phoenix

@Kemal Demir Yalnız sen ilk yorumun ile İslamin cinsiyetçi bir din olduğunu dolaylı olarak söylüyorsun. Ve bu çok eşlilik kabul edilmeli derkende ne kadar yobaz,cinsiyetçi olduğunuda tescillemiş oluyosun. Erkek tek kadınla yetinemeyince 4 e kadar alsınki cinsel saldırılarda bulunmasın diyosun. O hesapla o zaman kadında 4 e kadar erkek alsınki diğer erkeklere sulanmasın demen lazım. Ayrıca insanlar nefsini kontrol edemiyosa bu onların kişisel sorunudur. İslama göre erkekler nefislerini kontrol etmesede olur ama kadınlar etmezse olmaz diyosun. Tamamen cinsiyetçi bi yaklaşım. Kısacası evet sen körsün. Diğer kutsal kitaplarda çelişkiler var diyosun ama Kuranda da çelişkiler yokmu yani.

kemal-demir17

Cinsellik insanın doğasında olan bir şey ve çok çok önemli bir şey, küçümsenecek bir şey değil, cinsellik için işlenen suçların haddi hesabı yok. Kuran insanların yeme içmesinden tut, tüm "diğer" önemli ihtiyaçlarına düzenleme getirir, bunun "cinsiyet"çilikle alakası yok. Eğer günlük yaşamı takip ediyorsan görmen lazım, cinsel suç işleyenlerin hemen hemen tamamı erkek, kaç tane kadın cinsel suçu haberi okudun şimdiye kadar. Bu gibi durumlarda insan nefsini kontrol edemiyorsa bu onun kendi sorunu olmaktan çıkar, etrafındakilerin sorunu olur. İşte o yüzden İslam erkeğe eğer cinsel olarak tek eş seni tatmin etmiyorsa, dışarıdaki helalin olmayan (sen de olabilirsin bu kadınlardan biri) kadınlara bakma, onları rahatsız etme, kabul edilen sayıda eş al, haddini aşma diyor, yani kadınları korurken erkek kişiyi de yükümlülük altına sokuyor.

kemal-demir17

Bir kadın dört erkek alsın diyorsun da yetişkin biri olduğun için bilmen lazım ki genel olarak erkeğin cinsel dürtüleri kadınlara göre daha fazla, peki bu durumda bir kadın dört erkeğe eşit olarak nasıl yetecek, emin ol genel olarak kadın tarafından da hoş karşılanmaz bu durum bence, bir de bunun erkekler tarafından da bakış açısı var ayrıca, dört erkek bir kadınla nasıl yaşayacak. Yine kadın hamile kaldığında babası kim acaba, her doğumda DNA testi mi olacak peki, ya bütün eşler bir anda çocuk sahibi olmak isterse ne olacak, aynı ev içinde her çocuğun soy ismi farklı mı olacak, yoksa hepsi annenin soy ismini mi alacak, işte böyle soru ve sorunların olduğu bir ortamda zaten o evliliğin, İslam’ın çok önem verdiği aile kurumunun ayakta kalması imkansız. İşte bunları görebilmen lazım.

jean-grey-phoenix

@Kemal Demir Cinsel suç işleyen erkekler toplam erkeklerin %1-2 si anca eder. Bunlarda nefislerine sahip olamadıkları ve kadınlara güç yetirebildikleri için yapıyolar. Kısacası bu onun kendi sorunu olmaktan çıkmıyor. Ama başkasınada zarar verdiği için çıkabiliyor bitek.Evli olup cinselliğe erişimi olan biri bunu yapıyosa zaten onun nefsine hakimiyeti çok zayıftır Tam tersine kadınlar fiziki olarak erkeklerden güçlü olsa erkeğe karşı cinsel saldırı şüphesiz şimdikinden daha fazla olur. Eğer Kuran yalnızca erkeğe "bir kadın seni tatmin etmiyora fazlasını al" diyip kadına aynı şeyi buyurmuyorsa açıkça ayrımcılık yapıyor. Bir erkek yan odada otururken karısı başkasıyla şevişiyosa o erkeğin hissedebilceği şeylerin aynısını birden fazla karısı olan erkeklerin karısı hissediyor. Kadınların birden fazla erkeği hoş karşılama durumu onun karakterine göre değişir.

jean-grey-phoenix

Ayrıca o erkeklerin hepsi onun kocası olduktan sonra DNA testiylede çocuğun kim olduğu tespit edilir veya ona bile gerek yok nası olsa hepsi onun eşi ha 1. kocadan olmuş ha 2.kocadan. Tıpkı birden fazla karısı olan adamın çocukları gibi o kadınında çocukları arasında aynı bağ olacak. Ayrıca tüm eşler niye bi anda çocuk sahibi olmak istesin 9 ay bekleyebilirler o kadar acele etmeye gerek yok. Yo soy isimleride farklı olmayacak çünkü tıpkı birçok karısı olan erkeğin kendi soyadını tüm çocuklarına verdiği gibi o kadında kendi soyadını tüm çocuklarına verme hakkı olacak. Kısacası bunların hepsi en fazla 1 erkeğin birden çok karısı olduğu durumlardaki sorunlar kadar sorun çıkarabilir. Yani İslam'ın önem verdiği aile kurumu iki durumda da aynı şekilde zarar görmüş olacak. Seninde bunları görebilmen lazım

kemal-demir17

Dikkatini çekiyor mu bilmiyorum ama hep olasılıklar üzerine ve kendi açından konuşuyorsun, mesela "çocuk ha 1.den 2. den ne fark eder" diyorsun ama erkek eşler o gözle bakmayacak çünkü erkeklerde annelik iç güdüsü yok, yani kadınlardaki gibi sahiplenme olmayacak, "9 ay beklesin ne olacak" diyorsun hiçbir erkek bunu kabul etmez, üstüne aile içi tartışma konusu olur bu. Kadın fiziksel olarak erkekten daha güçlü olursa erkekten daha çok cinsel saldırı yapar fikrine de katılmıyorum, cinsel saldırı ille de fiziksel olmaz, taciz laf atma gibi daha düşük şiddette ama fiziksel güç gerektirmeyen türleri de var, bunları da yapanlar yine hemen hep erkekler, kadınlar erkeklerden duygusal olarak hem daha güçlü hem de iradeli.

kemal-demir17

Müslüman olmayan birçok toplum var hangi birinde gördün senin bu saydıklarını; göremezsin çünkü insanın genel yaratılışı senin söylediklerine ters; Siz kadınlardan bile böyle bir talep yok, ama sen bunlara rağmen hiç yürümeyecek, başarısız olacak bir konuda Dinde tam eşitlik ve izin istiyorsun, bu olmadığı zamanda dini kötülüyorsun. Tartışmada üste çıkma çabasıyla bu gerçekleri görmezden geliyorsun bence. Bak önümüz Ramazan , eğer gerçekten niyetliysen senin için bir fırsat bu, İslamın bütün özü (iyilik yapma, (yardımlaşma, akraba ziyareti, ibadet, oruç..vs) bu Ayda mevcut, incelediğinde göreceksin, o yüzden kendine sürekli bahaneler uydurmayı bırakıp bu Ayın ne anlatmak istediğine dikkat et, sana daha çok faydası olur.

yasams

nisa suresi 34. ayet

jean-grey-phoenix

Kuran ile ilgili kafasına oturmayan şeyler olduğunu söyleyenler var. Mesela dünyada nerdeyse her ülkede neredeyse kadın-erkek nüfus dağılımı yarı yarıya. Bebeklerin cinsiyetini Allah'ın belirlediğini düşünürsek demekki Allah'ta tek erkeğin tek kadınla evli kalıp bi hayat sürebilmesi gerektiği kanaatinde. Ama Kuran'a göre bir erkeğin birden fazla kadınla aynı anda evli kalma izni var. Burda bir çelişki yokmu sizce?

eylul-zengin

heh ben de öyle düşünüyorum. Ayrıca Tanrı neden kadın ve erkek eşitliği istemesin ki

orhan-ates1

çuvala sığmayan mızrağı taşımaktan yorulan aklı selim insanlar... inançları ne olursa olsun müşrik olamayanlar... şu aynı cümleleri kurduğumda çevremden yediğim linç, küçümsenme içimde taşıyamadığım akıl dışılığı yük etmenin yanında hiç birşey...

blizzard

Sorgulanamaz denilen temel değerlerinizi sorgulatacak kişisel bir kriz yaşarsanız, süreç biraz daha hızlanıyor. Dolayısıyla ümit bağladığınız şeyler sizi yüzüstü bıraktığında yaşadığınız hayal kırıklığı ve öfke ister istemez diğer tarafa göz atmanıza sebep oluyor. Okuduğunuz her satırın, daha önce körü körüne savunduğunuz mitlerle çeliştiğini görüyorsunuz ve bu en ince detayı bile yakalamanızı sağlıyor. Artık özgür düşünebildiğiniz için din ekseninde verilen sığ cevapların birkaç yüzyıl önüne geçiyorsunuz.

Görüş Bildir