Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlahiyatçılara Göre İmam Hatiplileri Deizme Yönelten 21 Soru

16bPAYLAŞIM

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın, imam hatiplileri deizme yönelten konular hakkında araştırmalar yaptı. Yaptığı araştırmalar sonucunda, imam hatiplilerin belirttiği çeşitli soruları derledi. İşte, yapılan araştırmalar sonucunda imam hatiplileri deizme yönlendiren 21 soru...

Kaynak:  İmam hatiplileri deist yapan 100 soru... “Ya Hıristiyan veya ateistler haklıysa?"

Ve bugün bir başka isim daha bu konuya değindi. Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak "İmam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Proje İHL'lerde 'asrın idrakine İslamı söyleten' gençler değil, 'asrın idrakine uygun bir İslam yorumu' geliştiren gençler yetişiyor" görüşünü savundu. 

Yeni Akit Yazarı Dilipak: 'İmam Hatipler, İlahiyatlar Deist Üretiyor!' - onedio.com
Yeni Akit Yazarı Dilipak: 'İmam Hatipler, İlahiyatlar Deist Üretiyor!' - onedio.com

1. Allah bizim cennete ve cehenneme gireceğimizi biliyorsa, neden bizi imtihan ediyor?

2. Öldükten sonra dirileceksek neden ölüyoruz?

3. Allah her şeyi bildiği halde neden bizi yarattı?

4. Bizler Müslüman ailede doğduğumuz için mi Allah’a inanıyoruz. İnanmayan aileden doğanların suçu ne? Allah akıl vermiş ama bizlere de vermiş ama biz de tam kullanamıyoruz?

5. Allah bizi seviyor da neden günah işlememize izin verip sonra bizi yakıyor?

6. Sonsuzluk kavramı akıl almaz bir şey Allah’ın sonsuz olmasını algılayamıyorum.

7. Allah neden bir kuluna eziyet verirken diğerine rahatlık veriyor. Rabbimiz neden bu konuda eşit davranmıyor?

8. Kaderde ne zaman öleceğimiz belli ise neden sadaka ömrü uzatıyor? Kaderde cennete ve cehenneme gideceğimiz belliyse neden ibadet ediyoruz?

9. Allah’ın ihtiyacı yokken bizi niçin test etmekte?

10. Cennette birini istiyorum o da başka birini istiyorsa ne olacak?

11. Allah kötülüklere neden engel olmaz?

12. Biz putperestleri eleştiriyoruz ama biz de Kabe’nin etrafında dönüyoruz.

13. Ya Hıristiyan veya ateistler haklıysa?

14. Bu dünyaya gelmek benim tercihim değil. Allah bunun benim seçimim olduğunu ve hatırlamadığımı söylüyor.

15. Allah kalplerini mühürlediği insanları niçin cehennemle cezalandırıyor?

16. Kelam dersinde mucize, olay görüyoruz ama hiçbirinin delili yok. Sadece anlatılıyor bana göre delil yok.

17. Allah niçin önceki kitapların bozulmasına izin vermiştir?

18. İçki öncekilere yavaş yavaş yasaklanırken bizlere neden direkt haram kılındı?

19. Allah’ın hep ‘'Ben yaptım, ben yarattım demesi’' tuhafıma gidiyor.

20. Allah bizi yaratmasaydı ne ile uğraşırdı?

21. Kuran’da kadın ve erkek niçin eşit değil?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_monariza_

1-) Sen çocuğuna İslam'ı öğretme, direk ilkokuldan itibaren ne olduğu belirsiz eğitim sisteminde, ne olduğu bilinmeyen kişilerin eğitimlerini almasına izin ver. Sonra da kapan diye emir ver. İnsanlar erişkin olmadan önce, Allah'ın dinini(kanununu) öğrendiği!!! gibi çocuklarına da öğretmelidirler.Ne öğrendiler, ne öğrettiler! Sen buluğ çağına girip erişkin olmadan önce bu çocuklara bu bilgileri vermedin. Okulda zaten bu bilgileri vermiyor. İmam hatip adı altındaki okullarda dahil.. Kim öğretecek bunlara bu İslamı. Ey anası babası, senin çocuğunu kim düşünecek. Bu ülkeye köle lazım, işçi lazım, senin çocuğuna gerçekleri kim öğretecek, kim uyandıracak.Allah'tan başka her şeye kulluk edecek ki kendisini dokunulmaz ilan edenleri sorgulamasın, nefsinin isteklerini yerine getirmek için kendisine, Ama kendisine yaratanın kurallarını sorgulayıp kafa tutabilir?!?!

_monariza_

2-) İslam'ı öğretmeden sadece emirler vermek, namaz kıl, oruç tut, kapan demek gelenek, görenekten başka bir şey değildir. Ve insanların geleneklere, göreneklere, insanların koyduğu kanunlara-ideolojilere karşı gelme hakkı vardır. Çünkü insan insana karşı gelebilir. Duyguları, düşünceleri, fıtratı asimile edilmiş bir kişiye kapanmasını söylemek saçmalıktır. İnsan Allah'a karşı gelemez. Ancak insan bu kuralların Allah'tan geldiğini daha en baştan öğrenseydi, insan gibi insan kendisini yaratana zaten vefasızlık etmez, nankörlük yapmaz. Çocuklarınıza öğretin, çocuklarınızı Rab'binizin kanunuyla(diniyle) eğitin, terbiye verin. Tek ilah(dini(kanun, yaşam biçimi, namus, siyaset, samimiyet, uygulama, hüküm) belirleyen, kendisine ibadet, kulluk(büyük bir teslimiyetle boyun bükerek itaat) edilen) ve tek Rab(her varlığı, rızkı yaratan, herkese kendi varlığını ve elindeki varlıkları rızıkları veren, TERBİYE eden) Allah'tır.

_monariza_

3-) Evet Tek ilah ve tek Rab Allah'tır. Evet Tek hükmedici, dini belirleyecek olan, kanun koyan, yaşam biçimini, namus çizgilerini belirleyen, siyasete-insanları yönetmeye tek yetkili olan, kendine tam teslimiyetle İTAAT-Kulluk-İbadet edilecek-tapılacak olan tek varlık ve tek TERBİYE edici, tek sahip, tek rızık verici olan Allah'tır. Her kanun koyan, kendisini ilah edinen, ilahlığını, rabliğini ilan eden her varlık, kendi kurallarına göre bir zorunluluk, bir düzen belirler. Ama Allah insanın yaratılmışlara değil sadece kendisine kulluk(İtaat) edilmesini, tek yüce, tek büyük olan Allah'tan emirleri alıp, kendisini yaratandan başka kimseye kulluk etmemesini, şerefini ayarlar altına almamasını emreder. Allah insanı şerefli yaratmıştır, ancak kendisini Allah'tan başkasına teslim eden, kendisini nefsi arzularına teslim eden vs. gibi hareketler yaparak kendini bu duruma sokan insanları aşagılığın aşağısı olarak ilan eder, ve bunu yapar. Tevbe edin ve Allah'ı tercih edin.

_monariza_

4-) İki yüzlü alaycı, dalaverecilerin, tuzak kuran oyun yapanların Allah en şiddetli belasını versin. İslam düşmanı olanların üzerine en şiddetli şekilde belalarını, azaplarını, musibetlerini yağdırsın. Sanki senin dediğin olunca ölmekten kurtulacak gibi hareket ediyorsan bir kere daha düşün, Allah'a hainlik yapan, insanlığa hainlik yapan kişi.

_monariza_

5-) Ben çocukken isteğim dışında okula yazdırıldım.Sanki okula gitmesek büyük bir ceza alacakmışız gibi tuttular ve okula gönderdiler.Okula gitmek istemediğim günlerde bile.Lise de namaza başladığımda ki çocukken beni Kuran kursuna yazdırdılar ama zorla göndermediler çünkü önemseyen yoktu.Her neyse namaza başladım, sen niye namaz kılıyon,nereye gidiyon vs..Bir gün Cuma'ya namaza giderken karşıdan babam geliyordu, yanımda arkadaş var,bana gel oğlum içmeye gidek demişti.Şimdi yardım ediyor, bakalım, Allah affetsin. Biz neler neler duyduk,neler, zorla ailesi tarafından açılmak istenen, kapandı diye eve hapsedilen kızları kimse anlatmaz! Lanet olasıca sistemin lanetleri! Ne çabuk unutuldu, okullarda, iş yerine kapalı olarak girilmeyen zamanları. Sakalı hor görenleri..HEPİMİZ ÖLECEZ, HEPİMİZ GÖRECEZ. Allah Müslümanları affetsin ki bunlar aldatıldılar, analarımızın, babalarımızın,öz kardeşlerimizin ve tüm Müslüman kardeşlerimizin gözümüzü açsın.Tevbe etmeyi nasip etsin bizleri birlik etsin.

_monariza_

6-) Bugün "giyinik çıplaklara lanet olsun" hadisindeki kadınların gerçek anlamda türediğini gördüm. 10 yıl civarı oldu var bu kandırmaca elbiseler. Biz bunları 20 yıl kadar önce konuşurken böyle şeyler göreceğimizi hiç düşünmemiştik, ahir zamanda, kıyamete yakın olacak diyorduk. Zaten ordaymışız!!! Bugün el üstünde tutulan halbuki Peygamber'lerinin kendilerine lanet ettiği kadınların çoğu hiç bir şey öğretilmeden kapatılmış olan kendilerini bu bakımdan ve daha bir çok bakımdan cahil bırakan sistemin MODASINA uyuyorlar, uyduruluyorlar. Kafalarıın kaldırıp etraflarına baksınlar. Neden ölecez, niye doğduk bi düşünsünler. bu çarşaf giyen kadınlar niye sıkıntıya katlanıyor hem de herkes karşı tepki vermesine rağmen. Allah'ın emrini hakkıyla, en gösterişsiz haliyle yerine getirip, Allah'a itaat(kulluk, ibadet) etmek isteyenleri rezil etmeye çalışanların Allah belasını versin!

criglernajjar

Annem, babam ben çocukken zorla camiye gitmemi isterlerdi. Şu an ise agnostik bir insanım ve kafam rahat. Dinden uzak durunca bu sorulara da kafa yormamış oluyorsun haliyle.

eylul-zengin

sorgulamaya devam ediyorum hala ama islamda kadın erkek eşitsizliğini bir türlü anlayamıyorum

salvador-dali

Yeterli bilgi ve yeterli zekaya sahip her insan var olmuş tüm dinlerin insan ürünü olduğunu anlar

aleda

Konu din olunca herkes yorumlara koşmuş 😒

Görüş Bildir