Görüş Bildir
Haberler
Kudüs'te Gergin Gece

Kudüs'te Gergin Gece

Ulaş
18.11.2014 - 22:56

Doğu Kudüs'te ve Batı Şeria'nın pek çok noktasında İsrail güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında gerilim hakim. [AP]

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İsrail askerleri, sinagog saldırısını düzenleyen Filistinlilerin evlerinin bulunduğu Doğu Kudüs'teki mahalleyi kuşattı. Saldırganların evlerini yıkmak için hazırlık yapılırken Batı Şeria'da çatışmalar yaşandı.

Batı Şeria'da Filistinli göstericilerle İsrail polisi arasındaki çatışmalar, sinagog saldırısında ölen dört İsrailli'nin defnedilmesinin ardından iyice arttı. El Halil, Nablus ve Ramallah'ta İsrail güvenlik güçlerinin göstericilere müdahelesi yoğunlaştı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İsrail hükümetinin sinagog saldırısını düzenleyen Filistinlilerin evlelerinin yıkılması kararı sonrası askerler, evlerin bulunduğu Doğu Kudüs'teki Cebel Mukebbir mahallesini kuşattı. Çevrede güvenlik önlemleri artırılırken evlerin gece saatlerinde dozerlerle yıkılması bekleniyor.

Kudüs'te Fadi Ebu Ridvan'ın isimli Filistinli genç İsrailli yerleşimciler tarafından bıçaklandı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Filistinli gencin hayati tehlikesi yok.

Kudüs'ün El Ram beldesindeki çatışmalarda ise İsrail polisi gerçek mermi kullandı. Kudüs'te Nof Tsiyon İsrail yerleşiminin yakınlarında çatışmalar meydana geldi. Kalendiye askeri barikatının çevresinde de gerilim devam ediyor.

'Evleri yıkma talimatı'

İsrail İç Güvenlik Bakanlığı Sinagog'daki saldırılarıyı gerçekleştirenlerin evlerinin yıkımının hızlanması için talimat verdi. Saldırıyla bağlantılı olduğu iddia edilen şüphelilerin ailelerinden bazı kişiler gözaltına alındı.

Batı Kudüs'te bir sinagoga sabah saatlerinde düzenlenen saldırıda dört İsrailli ölmüştü. İsrail polisi saldırıyı düzenleyen iki Filistinli'yi öldürdü. Olayda dört kişi de yaralandı. İsrail polisinden yapılan açıklamada saldırıda ölenlerden üçünün ABD, birinin de İngiltere vatandaşlığı taşıdığını söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın saldırıyı kınadığını bildirdi.

Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) isimli grup üstlendi. 1967'de kurulan FHKC, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesinde faaliyet gösteren solcu bir örgüt olarak biliniyor.

Saldırının ardından İsrail hükümeti acil toplandı. İsrail polisi saldırıyı, Doğu Kudüs'te yaşayan Gassan ve Udey Abu Cebel isimli kuzenlerin gerçekleştirdiğini iddia etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıdan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas’ı sorumlu tuttu.

Netanyahu yazılı açıklamasında, “İsrail, Kudüs'teki sinagog saldırısına sert bir şekilde karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Mahmud Abbas ise saldırıyı kınadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, 'katıksız bir terör eylemi' olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı.

Hamas: Biz yapmadık ama tebrik ediyoruz

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada 'Bu kahramanca eylemi tebrik ediyoruz' dedi.

Ebu Zuhri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

'Bu eylemin, Mescid-i Aksa ve Kudüslüler hakkında yapılan ihlallere bir doğal karşılık olduğunu düşünüyoruz. Biz bu eylemleri desteklediğimizin altını her zaman çiziyoruz.Bu eylemlerin devamı için çağrı yaptık ve yapıyoruz. Bu eylemlerin gerçek değeri, Mescid-i Aksa’nın bir kırmızı çizgi olduğunu anlatmasıdır. Filistinliler bizim kutsal mekanlarımıza yapılan saldırılara karşı teslim olmayacak. Filistinliler kısıtlı imkanlarıyla saldırmaya devam edecek. İsrail cinayetlerini durdurana kadar biz bu eylemlerin devam etmesi için çağrı yapıyoruz. Bu eylemin, Hamas’ın düzenlediği bir eylem olmadığına dikkat çekiyoruz. Kudüs’teki bu eylemler bizim organize ettiğimiz bir şey değil, bu tamamen İsrail’in ihlallerine karşı bir halk tepkisidir. Hamas hareketi bir intifadanın başlaması için defalarca çağrılar yaptı. Bu kahramanca eylemlerin bir intifada başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm işaretler bunu gösteriyor.'

Gazze'deki İslami Cihad hareketi de saldırıyı tebrik ettiğini açıkladı.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kud...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam