Kriz Süreceğe Benziyor... Peki Elektrik Neden Kesiliyor?

 > 
87PAYLAŞIM

Son dönemde yaşanan ve yaşamı olumsuz etkileyen elektrik kesintileri, sanayide de milyonlarca dolar üretim kaybına yol açmış durumda.  Yaşanan elektrik kesintilerinin ise bu hafta da aralıklı olarak devam edileceği öğrenildi. Bugün ve cumartesi günü bazı ilçelerde yine elektrik kesintisi yaşanacağı bildirildi. Enerji Bakanlığı yetkilileri ile uzmanlar, kesintilerin nedeni olarak aşırı soğuklar ve fırtınayı işaret ediyor. Elektrik Mühendisleri Odası ise, havaların soğuması dışında olağanüstü bir gelişme olmamasına rağmen Türkiye'nin uygulanan enerji politikaları nedeniyle karanlığın eşiğine sürüklendiğini belirtiyor.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.'den (AYEDAŞ) yapılan açıklamada bugün ve cumartesi günü İstanbul'un bazı ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanacağı bildirildi.

Dağıtım şirketleri, İstanbul'daki elektrik kesintileriyle ilgili bilgilendirmeyi resmi sitesi üzerinden duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Trakya bölgesinde saatlerce süren elektrik kesintileri yaşanmıştı...

Elektrik Kesintilerinin Nedeni Hava Muhalefeti mi Yanlış Politikalar mı? - onedio.com
Elektrik Kesintilerinin Nedeni Hava Muhalefeti mi Yanlış Politikalar mı? - onedio.com

Geçen hafta yaşanan elektrik kesintilerinden sonra Enerji Bakanlığı Perşembe günü yaptığı duyurularda, kesintilerin Anadolu'dan İstanbul'a gelen enerji iletim hatlarındaki kopmalardan dolayı olduğunu açıklamıştı.

Kesintilerden dolayı sanayinin kaybı büyük...

Enerji Bakanlığı yetkilileri ve uzmanlara göre, son günlerde yaşanan kesintilerin nedeni aşırı soğuklar ve fırtına nedeniyle yaşanan doğal âfet.

Al Jazeera'den Gonca Şenay'ın aktardığı habere göre Enerji Bakanlığı yetkilileri, kesintilerin nedeni olarak aşırı soğukları işaret ediyor. Bu enerji bürokratlarının tabiriyle 'doğal afet'. 

Özellikle 29 Aralık Perşembe günü yaşananlar bu tanımlama için örnek olarak veriliyor.

Emniyet ile birlikte bir sabotaj olma ihtimali de araştırılıyor.

Fakat uzmanlar, söz konusu kesintilerin elektrik üretimindeki ve iletim hatlarındaki yetersizlik olabileceği görüşünde birleşiyor.

EMO ise kalıcı yaz saati uygulamasına geçişin artan elektrik talebinde önemli rol oynadığı görüşünde.

Kalıcı Yaz Saatiyle Elektrik Tüketimi Rekor Kırdı: ‘Tasarruf Değil İsraf’ - onedio.com
Kalıcı Yaz Saatiyle Elektrik Tüketimi Rekor Kırdı: ‘Tasarruf Değil İsraf’ - onedio.com

Elektrik Mühendisleri Odası geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada elektriğin neden kesildiğini şöyle açıklamıştı 👇

EMO, havaların soğuması dışında olağanüstü bir gelişme olmamasına rağmen Türkiye'nin uygulanan enerji politikaları nedeniyle karanlığın eşiğine sürüklendiğini belirtiyor.

Ayrıca elektrik santrallerine gönderilen doğalgaz oranındaki azalmanın, büyük şehirlerde elektrik kesintilerine neden olduğunu savunuyor.

Enerji Bakanlığı'nın 2015 yılı verilerine göre, Türkiye'nin toplam elektrik üretimin yüzde 38'i doğalgazdan karşılanıyor.

21 Aralık'ta ise Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), doğalgaz çevrim santrallerine verilen doğal gazı, konutlardaki gaz kullanımının artması nedeniyle yüzde 90 oranında azalttığını açıkladı.

BOTAŞ 14 Aralık'ta benzer şekilde kısıntıya gitmiş, 22 Aralık'ta ise doğalgaz çevrim santrallerine uyguladığı kısıntıyı yüzde 50'den yüzde 90'a çıkarmıştı.

BBC Türkçe'ye konuşan Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kara, geçen hafta başlayan ve hâlâ devam eden kesintilere, doğalgaz sıkıntısının yanı sıra birden fazla etkenin neden olduğunu söylüyor.

Kara, yaşanan elektrik sıkıntısının gerekçelerini üç ana başlıkta topluyor:

  • Sert geçen kış: Bu yıl kış şartları hem hava sıcaklığı hem de atmosferik olaylar bakımından daha sert geçiyor. Elektriği taşıyan bir takım ana arterlerde hat kopmaları ve direk yıkılmaları gibi hasarlar meydana geldi. Bu devasa direklerin tamir edilip, hattın yeniden devreye sokulması zaman alıyor.

  • Zayıf depolama altyapısı: Ayrıca büyük ölçekçi tüketiciler dışında herkes, TEİAŞ tarafından dağıtım şirketlerine ulaştırılan elektriği tüketir. Türkiye'de elektrik depolama sistemleri çok zayıf olduğu için, elektriğin tüketileceği zaman üretilmesi gerekiyor.

  • Dengesiz dağıtım şebekesi: Dağıtım şirketleri TEİAŞ'tan yeterince elektrik alamadığı için, kısa sürelerle ve farklı bölgelere mecburiyetten kısıntı uyguluyor. Bunun nedeni ise şebekenin dengeli bir coğrafi dağılıma sahip olmayışı. Türkiye'nin doğusunda tüketilemeyecek kadar elektrik üretilirken, batıda ihtiyacı karşılayabilecek kadar üretim yok.

6-7 Ocak 2017'deki elektrik kesintisi Ekşi Sözlük'ün de gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir