Köylülerin 10 Yıl Süren Hukuk Mücadelesi: Alara Çayı'nda Kurulacak HES'e Danıştay'dan İptal

 > 
77PAYLAŞIM

Danıştay Antalya'daki Alara Çayı üzerine yapılması planlanan 8 HES projesinden 'Kamer' projesinin 'ÇED olumlu' raporunu iptal etti. Davayı açan köylülerin avukatı, kararın sadece bu projeyi ilgilendirmediğini, bölgedeki diğer HES projeleri için de bağlayıcı olduğunu söyledi. Avukat, "Bu karardan sonra artık Alara Çayı'nın hiçbir noktasında HES yapılamaz, ÇED süreçleri durdurulmalıdır" dedi. Köylüler HES projesine karşı yaklaşık 10 yıldır hukuk mücadelesi veriyordu.

Alara Çayı üzerinde Uçansu Şelalesi'ne çok yakın bölgede planlanan Kamer regülatörü ve HES projesi için Mayıs 2015'te verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali için köylülerin açtığı davada Antalya 2'nci İdare Mahkemesi, 2016 yılında iptal kararı verdi. Karar temyiz edildi. 

Danıştay 14'üncü Dairesi itirazı reddederek, Kamer HES projesini iptal eden kararı onayladı.

'Bu kararla hiçbir noktasına HES yapılamaz'

HES'e karşı dava açan köylülerin avukatı Münip Ermiş, neredeyse 10 yıldır devam eden dava sürecinin tamamlandığını belirterek, "Danıştay, Gündoğmuş/Alara Çayı'nda son sözü söyledi. Kamer HES projesi bitti, yok oldu. Danıştay da bunu ilan etti. Bölgede 6 kez keşif yapıldı. Hepsinde bilirkişiler, 'Buraya HES yapılamaz' dedi. Karar, bu sebeple sadece bu projeyi ilgilendirmiyor. Bölgedeki diğer HES projeleri için de bağlayıcı. Bu karardan sonra artık Alara Çayı'nın hiçbir noktasında HES yapılamaz ve başvuruların tümü reddedilmeli, ÇED süreçleri durdurulmalıdır" dedi.

Alara Çayı üzerinde 8 HES projesi bulunuyor

Uçansu Şelalesi'nin kaynağını da oluşturan 80 kilometrelik Alara Çayı üzerinde, 7'si dere, 1'i baraj tipi olmak üzere 8 HES projesi bulunuyor.

Biri iptal edildi, iki proje ile ilgili süreç devam ediyor

Danıştay'ın Kamer HES projesini iptal etmesine rağmen bu 8 projeden Hayat 1 ve Hayat 2 projeleri ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.

Uçankaya, Gündoğmuş, Erka, Oğuz ve Alara Barajı'yla ilgili hukuki süreç ise henüz başlatılmış değil.

Avukat Münip Ermiş, ÇED süreci devam eden iki proje için de Çevre Bakanlığı'na çağrıda bulundu. 👇

"Alara Çayı'nda HES istemiyoruz"

Fotoğraflar: BirGün

Hayat 1 ve Hayat 2 HES projelerini yapacak şirketin Mayıs 2019'da düzenlediği bilgilendirme toplantısını protesto eden bölge halkı “Alara Çayı’nda HES istemiyoruz” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir