Koruma Amaçlı Kafese Alınmıştı: Tarihi Mozaik Çöpten Görünmüyor

 > 
36PAYLAŞIM

Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Orhan Camii'nin hemen yanında bulunan 1700 yıllık mozaiğin üzeri demir bir kafesle kapatılmıştı. Doğa olaylarından etkilenen mozaik, atılan çöplerin de etkisiyle adeta görünmez hale geldi.

Mozaik, 1700 yıllık bir geçmişe sahip

Bursa'nın İznik ilçesindeki Ayasofya Orhan Camii'nin yanında bulunan, M.S. 4. yüzyıla ait mozaik, zarar görmemesi için demir bir kafesle kaplanmıştı.

Son hali ise içler acısı: Çöplerden görünmeyecek vaziyette

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, koruma amacı ile demir kafes yapıtırılan mozaik yağmur ve kar gibi hava şartlarından etkilendi. Mozaik, çevreden atılan çöplerin de etkisiyle adeta görünmez bir hal aldı.

'Bu bizim kültürümüz değil, ama bu kültür, burada yaşanmış bir kültür. Korunması gerekiyor'

Resim Sanatçısı ve Yerel Tarihçi Hüseyin Acarol, Ayasofya Orhan Camii'nin şapel bölümünde bulunan mozaik ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Bu erken Bizans dönemi bazilikal bir yapıdır. Bu gördüğümüz yer, kilisenin devamında, aynı zamanda kutsal emanetlerin saklandığı bir yer. Taban mozaiği koruma altına alınmış gözüküyor. Fakat yağmurdan, kardan korunamıyor. Üstü şeffaf bir şeyle kaplanabilirdi. Bu kırılmaz bir cam olabilirdi. Yukarıdan bakınca gözüksün. Bu çöpler de burada olmaz. Madem böyle bir şey yapıldı, haftada bir temizlensin. Bu bizim kültürümüz değil, ama bu kültür, burada yaşanmış bir kültür. Korunması gerekiyor

'Bunu yabancılara nasıl anlatırız?

Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen Nakkaş Yalçın Öztürk ise, mozaiklerin durumuyla ilgili olarak, "Güzel bir eserin önündeyiz. Ama hali ortada. Bize emanet bırakılmış, buna sahip çıkmamız lazım. Nasıl ki Gaziantep’teki mozaikler bugün dünyanın gözdesi ise, bu da en az onlar kadar önemli. Biz ise kaderine terk etmişsiz. Bunu yabancılara nasıl anlatırız?" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir