Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüs Salgını İçin Önlemler: İstanbul Havalimanı'nda Karantina Müşahede Odası Hazırlandı

Koronavirüs Salgını İçin Önlemler: İstanbul Havalimanı'nda Karantina Müşahede Odası Hazırlandı

Batuhan
24.01.2020 - 13:49

Sağlık Bakanlığı'nın bu ülkeden gelen tarifeli uçakların yolcularının termal kameralarla kontrolden geçirilmesi kararının ardından vücut ısısının 38 derecenin üzerinde olduğu tespit edilen yolcular, muayeneden geçirilmeye başlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Riskli olduğu belirlenen yolcular için özel oda

Riskli olduğu belirlenen yolcular için özel oda

Riskli olduğu belirlenen yolcular, özel kıyafetli görevliler nezaretinde Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün İstanbul Havalimanı Karantina Müşahede Odasına getiriliyor, buradaki değerlendirmenin ardından negatif basınçlı sedye ve özel cihazlarla donatılmış 112 ambulanslarıyla belirlenen hastanelere sevk ediliyor.

"Tüm birimler salgın konusunda bilgilendirildi"

"Tüm birimler salgın konusunda bilgilendirildi"

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Dr. Aykut Yener Kavak, havalimanında hizmete hazır haldeki odayı basın mensuplarına tanıttı.

Kavak, havalimanındaki ilgili tüm birimlerin salgın konusunda bilgilendirildiğini, termal kameralarıyla belirlenen şüpheli hastalara anında müdahale açısından müşahede odasının çok önemli olduğunu kaydetti.

"Çin'den gelen tüm uçuşlar için kontrol önlemleri devreye soktuk"

"Çin'den gelen tüm uçuşlar için kontrol önlemleri devreye soktuk"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hakkında basın açıklaması yaptı. Bakan Koca'nın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

'Bölgeden son dönemde bildirilen virüs Corono Virus ailesinden bir alt tip. Ciddiyetle ele alınması gereken bir halk sağlığı sorunu olarak gündemimizde. Hazırlıklarımızı tamamladık. DSÖ, uluslararası kamu sağlığı acil durumu için erken olduğunu bildirdi. Ancak biz çarşamba günü bakanlığımızda risk değerlendirme toplantısı yaptık. Kurulun tavsiyeleri doğrultusunda önlemleri hayata geçirdik. Sağlık Bakanlığı olarak havalimanları ve limanlarda sağlık personeli bulunduruyoruz. Çin'den gelen tüm uçuşlar için kontrol önlemleri devreye soktuk. Karantina odaları ve sedyeler hazır.'

"Çinli kadın ülkesine gönderildi"

"Çinli kadın ülkesine gönderildi"

'Çarşamba gecesinden itibaren Çin'den gelen uçuşlar ve yolcular için termal taramaya başladık. Şu ana kadar herhangi bir şüpheli duruma rastlamadık. Sıradan grip ve ateş de benzer duruma benzeyebilir. Sizden ricamız, tıbbi neticeyi beklemeden acele haberler yapılmamasıdır. Kamuoyuna uyarılarımızı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Çarşamba gecesi Büyükçekmece'de bulantı, baş ağrısı ve halsizlik nedeniyle başvuran bir kişi tedbiren diğer hastalardan izole edildi. Dünden bu yana ciddi bir bilgi kirliliği oluştu. Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte seyahatten dolayı biz bunu şüpheli durum olarak kabul ettik. Hastanın Çin'den birlikte seyahat ettiği diğer yolcuların hiçbirinde bulguya ve belirtiye rastlamadık. Diğer yolcular ülkelerine döndü. Bu yolcuyu da biz her ihtimale karşı 36 saat gözlem altında tuttuk. Neticesi kesinleşmemekle birlikte hastanın ülkesine dönme talebi üzerine, özel ambulansımızla Çin'e gönderdik.'

Kamerayla tarama işlemi de başlatıldı

Kamerayla tarama işlemi de başlatıldı
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
48
27
14
7
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Özlem Ozlm

yaa anlamıyorum 38 derece ustunde olan kisileri aliyolar ama onunla aynı ucakta gelen yolculara dokunmayacaklar mı onlari kontrol etmeyecekler mi? ya da vucu... Devamını Gör

Esra Konya

gelmesinler abi iptal edin çin uçuşlarını hadi bunlara önlem aldınız 15 günde gelen 7 uçuş ne olacak 2100 kişiden kimler sorumlu ?

henüz hasta olmamış tayışıyıcılar varsa ne olacak onu merak ettim ben de