Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kızılay Herkesi Kan Vermeye Çağırıyor: Stoklar Yetersiz, #KanVer!

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay'ın kan stoklarının yetersiz olduğunu belirterek ülke genelindeki vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. 1 ünite kan, 3 can kurtarıyor...

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, kan stoklarının yetersiz olduğunu, ağır kış koşullarından dolayı düşen kan bağışları nedeniyle stoklarda kırmızı alarm verildiğini açıkladı ve çağrıda bulundu:

'1 ünite kan 3 can kurtaracak'

'Her iş günü yaklaşık 11 bin ünite kan tedarik etmek zorundayız'

Dr. Kerem Kınık

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirten Kınık, Kızılay olarak ülke genelindeki bin 300 civarındaki hastanede her iş günü yaklaşık 11 bin ünite kan tedarik etmek zorunda olduklarını söyledi ve ekledi:

"Ülke genelindeki 250 kan bağış noktamıza 18-65 yaş arası sağlıklı bireyleri bekliyoruz. Erkekler yılda 4, kadınlar 3 kez kan verebilir."

Kimler kan bağışında bulunabilir?

18-65 yaş aralığında 50 kg.ın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. (19 yaşından gün almak, 65’ini doldurmamak gerekir.) 

İlk kez kan bağışında bulunacaklar için üst yaş sınırı: 61 yaşından gün almamış olmalı. 

Düzenli kan bağışçıları için üst yaş sınırı: 70 yaşından gün almamış düzenli kan bağışçısı yılda en fazla 1 kez olmak üzere kan bağışında bulunabilir.

Hepatit A ve Hepatit E enfeksiyonu geçirenler tedavi sürecini tamamladıktan sonra 12 ay boyunca kan bağışında bulunamaz. Hepatit B ve C geçirenler ise tedavilerini tamamlamış olsalar dahi hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar.

Kan bağışında bulunacak kişinin;

  • 12 saat öncesine kadar alkol almamış olması,

  • Nabzı düzenli ve dakikada 50 ile 100 arasında olması ve

  • Tansiyon değerlerinin 180 / 90 mm Hg'yi aşmaması gerekiyor.

  • Ayrıca bağıştan önceki yarım saat içinde kafein içeren içecekler içilmemesi tavsiye ediliyor.

Daha detaylı bilgiler için kanver.org adresindeki 'Sıkça Sorulan Sorular' bölümünü inceleyebilirsiniz.

Peki nerelerde kan bağışı yapabilirsiniz?

Yurt genelindeki kan bağış noktalarının adreslerini öğrenmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal medyada Kızılay'a destek ve kan bağışına davet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir