Tarihi Kırkpınar Güreşleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

2bPAYLAŞIM

1. Aralıksız süren dünyanın en eski spor organizasyonu Kırkpınar Güreşleridir.

Tarihi hakkında birçok rivayet olmasına karşın en bilineni şöyle:

Orhan Gazi zamanında Batı Trakya'ya düzenlenen bir sefer dönüşünde öncü birlikler mola verir. 40 akıncı mola verdikleri yerde güreş tutuşur. Saatlerce süren güreşlerde Ali ve Selim adlı iki kardeş bir türlü yenişemez. Daha sonra bir Hıdırellez gününde aynı iki kardeş yeniden güreş tutuşurlar ama tüm gece boyu yenişemezler. En sonunda solukları kesilerek orada can verirler ve aynı yere gömülürler. Yıllar oraya tekrar gittiklerinde arkadaşları, mezarlarından 40 pınar fışkırdığını görür. Daha sonra bu iki kardeşin anısına o yöreye Kırkpınar denmeye başlanır.

2. İlk müsabakalar I. Murat zamanında 1361 yılında düzenlendi.

Bu yıl 20-22 Haziran tarihlerinde 653.'sü gerçekleştiriliyor.

3. Kırkpınar günümüzde Türkiye sınırları içinde değil. Onun için güreşler Edirne Sarayiçi’nde gerçekleştiriliyor.

Kırkpınar, Balkan Savaşları'ndan sonra Yunanistan'a geçti.

4. UNESCO’nun soyut kültürel miraslar listesine 2010 yılında girdi.

Listede Türkiye'den aynı zamanda Türk kahvesi, Mesir Macunu Şenlikleri, keşkek, Hacivat ve Karagöz de var.

5. Kullanılan yağın kalitesi çok önemli ve bu işin oluru kesinlikle zeytinyağı.

Bu işin de bir ritüeli var tabii. Pehlivanlar önce sağ el ile sol tarflarını sonra sol el ile vücutlarının geri kalan kısmını yağlıyorlar. Güreş esnasında meydanda dolaşan yağcılardan ihtiyaç duyarlarsa yağ alabiliyorlar. 

64 pehlivandan 32'si elenince kalan 32 pehlivan yağlardan arınmak için banyoya giriyor ve tekrar yağlanıp güreşe devam ediyorlar. Tüm müsabakalar bittikten sonra yağın kokusunun 3-4 gün geçmediğini söylemeye gerek bile yok :)

6. Kırkpınar'ın olmazsa olmazları davul ve zurna müsabakaların tüm ritmini belirliyor.

20 davul ve 20 zurna tüm güreşler esnasında hazır bulunur. Pehlivanların er meydanına çıkışını haber vermek için karşılama peşrevi çalınır. Bunun dışında pehlivan havaları ve güreş esnasında pehlivanların birbirlerine üstünlük kurmak için hamle yaptıkları anlarda cenk harbi adı verilen bir hava çalarlar.

7. Güreşler esnasında bir çeşit spikerlik görevi üstlenen cazgırlar pehlivanları seyircilere tanıtıyor ve güreşi başlatıyorlar.

Rakip olan pehlivanları tanıtırken adlarını ve memleketlerin söylemenin dışında hünerlerini de mani şeklinde anlatır. Cazgırlarda da usta çırak ilişkisi var. Sadık Hoca, Şirin Mustafa ve 50 yıldır Kırkpınar'da cazgırlık yapan Şükrü Kayabaş en önde gelenlerinden.

İki yiğit çıktı meydanee ikisi de birbirinden merdanee!

8. Boyunduruk, künde, kurt kapanı gibi rakibi alt etmenin türlü teknikleri var.

Bunların yanında rakibin dengesini bozmak için elense, çelmenin güreşteki adı tırpan, dalma, kazık, kaz kanadı ve daha niceleri...

9. Altın Kemer Kırkpınar’da verilen en büyük ödül. Başpehlivan bir yıl boyunca Altın Kemer’in sahibi oluyor.

3 yıl üst üste Başpehlivan unvanını kazanan Altın Kemer'in sürekli sahibi oluyor. 

Geçtiğimiz yıl, 19 yaşındaki İsmail Balaban ilk kez katıldığı Kırkpınar'da Altın Kemer'i Antalya'ya götürdü.

10. Türkiye Finans sponsorluğunda düzenlenen Kırkpınar güreşlerinde Kırkpınar Ağası, başpehlivan ve diğer dereceye girenlere ödüllerini veriyor.

Ağa, Rumeli kıyafeti olarak bilinen bir biçimde giyinir. Başında serpuş, serpuşun ucunda bez sarılıdır. Şalvar giyen ağa, camadan adı verilen gömlek giyer. Gömleğin üzerinde yelek vardır. Giysiler işlemelidir. Elinde büyükçe bir tespih taşır. Ağalık seçimlerinde açık artırmada ödediği meblağ Kırkpınar’ın düzenlenmesinde kullanılır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
savas.akkus2

DÜNYANIN EN ESKİ SPOR ORGANİZASYONU OLDUĞU YANLIŞTIR BİR DAHA İNCELEYİN LÜTFEN KIRKPINARDAN ESKİ ELMALI GÜREŞLERİ VARDIR. AYRICA YAĞLI GÜREŞ TÜRK GÜREŞİ DEĞİLDİR BİRAZ ARAŞTIRIRSANIZ GÖRÜRSÜNÜZ. TÜRK GÜREŞİ KARAKUCAK GÜREŞTİR.

bortecine

Haklı en eski güreş organizasyonu Elmalı Yağlı Güreşleridir.

mehmet-faik-altinoz

kırkpınar balkan savaşından sonra değil..Ölümüne kültür savaşı yaptığımız batıya yaranmak için imzalanan lozandan sonra yunanlara bırakıldı tıkpı bakü,batum,kerkük,halep,bulgaristan giibi !

hayati54

sevr geçerli olsaydı lozanıda göremeyecektin istanbuluda!

denizcunda

Yıllar sizin gibi düşünen insanlara meram anlatmakla geçti sayın Altınöz.Bulgarlar 1. dünya savaşında ayaklanıp bağımsızlıklarını ilan ettiler ve Edirne'ye kadar ilerlediler.Keza Osmanlı'nın diğer kaybettiği topraklarda da aynı şekilde gelişti bu durum.Kurtuluş savaşı o yokluklar içinde tabiri uygunsa son atımlık mermimizin kaldığı bir ortamda cereyan etti.Şimdi gelelim esas konuya ; eğer tekrar emperyalistlerle savaşmak için gücümüz olsa idi emin olun ki Mustafa Kemal ve Türk ordusu tekrar savaşırdı .Kaldı ki Mustafa Kemal pek çok yerde batı trakya,adalar,Musul,Kerkük,Süleymaniye ve Erbil'i geri alacağını ifade etmiştir.Ancak ömrünün yetmemesi ve İsmet İnönü'nün doğru kararları verememesi, ayrıca ekonomik bağımsızlıkla beraber devrimlerin tamamlanamaması bu ülküyü sonuçlandıramamıza neden olmuştur.Atatürk'ün 27 yıl emir subaylığını yapan Cevat Abbas Gürer'in anı kitabında İnönü'yü neden başbakanlıktan aldığı açık şekilde yazmaktadır.Lütfen araştırınız.Eğer 1. dünya savaşı sonrası bizim gibi barış antlaşması imzalayan ülkelere baktığınızda imparatorluk ve yayılmacılık anlayışından vazgeçmeleri dayatılmıştır.Neyse çok teknik konulara girip sizi sıkmayayım.Osmanlı bizim geçmişimiz ve köklerimizden biridir.Ancak şu an elimizde genç bir Cumhuriyet var ve onu yüceltmek yine bizim elimizde.Çaresi ise çok basit : ahlaklı olup bilimi ilke edinip çok ama çok çalışmak.Ve size son olarak diyorum ki ; Osmanlı sadece ittiatçıların yanlış karaları ile mi yıkılmıştır?Yoksa çöküş 2 yy önce içten içe mi başlamıştır? ve size bu fikirleri aşılayan 70li yıllarda ABD'nin SSCB'yi kuşatmak için halka ve milli eğitime aşıladığı Yeşil Kuşak Projesi midir?

feridun-duzagac

:D haklısın ege ...

temel3464

Bi bitmediniz

mehmet-faik-altinoz

ilk okul öğretmeninin verdiği atatürk sevgisiyle gelip bana burda artislik yapmayın biraz düşünün araştırın sorgulayın sonra gelin konuşun boş tenekeden çok ses çıkar boşuna yormayın kendinizi teneke sesi etkilemiyo daha çok itiyo

shirohigee

Ya bir siktir git başka tarafta yap kıllığını kıç kılı

mehmet-faik-altinoz

adam gibi konuş lan yavşak

shirohigee

adama adam gibi konuşurum ak itler değil

Görüş Bildir