Kırım'dan Sonra Sivastopol da Rusya'ya Katılma Kararı Aldı

 > 
39PAYLAŞIM

Sivastopol da Rusya'ya Bağlanıyor

Sivastopol da Rusya'ya Bağlanıyor

Kırım'ın ardından, ülkede özel statüsü bulunan Sivastopol (Akyar) kenti de Rusya'ya bağlanmaya yönelik referandum yapılmasına ilişkin karar aldı.

Ukrayna'da son dönemde meydana gelen siyasi istikrarsızlık sürecinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun, Rusya'ya bağlanmaya yönelik referandum yapma kararı almasının ardından, bu kez de ülkede özel statüsü bulunan Sivastopol (Akyar) kenti, Rusya'ya bağlanmaya yönelik referandum yapılmasına ilişkin karar aldığını açıkladı.

ÖZEL STATÜ İLE DOĞRUDAN ÜLKENİN MERKEZİNE BAĞLI

Kırım Yarımadası'nın güneybatısında bulunan ve Rusya'nın Karadeniz Donanması'nın konuşlandırıldığı ve özel statüsü ile doğrudan ülkenin merkez yönetimine bağlı Sivastopol kenti meclisi yaptığı olağanüstü toplantısında, Rusya'ya bağlanma konusunda referandum yapılmasını karara bağladı.

STRATEJİK BİR YERLEŞİME SAHİP

Karadeniz kıyısında bulunan ve stratejik bir yerleşime sahip Sivastopol kent meclisi kararında, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanmaya ilişkin 16 Mart'ta yapılacak referandum kararını desteklemesi ve bu referanduma katılması kararlaştırılırken, söz konusu referandumda, Kırım'da yapılacak referandumda öngörüldüğü gibi, "Rusya'ya bağlanmayı razı mısınız?" ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?" sorularının yer alacağı kaydedildi.

Sivastopol kent meclisi kararında, ayrıca kent referandum komisyonu üyeleri de belirlendi.

UKRAYNA DENİZ KUVVETLERİNE DE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Daha önce Rusya, ardından da Ukrayna bünyesinde özel şehir statüsünü bulunduran Sivastopol, benzersiz coğrafi konumu sayesinde stratejik bir liman özelliğine sahip olması nedeniyle eski SSCB'nin dağılmasından sonra da Rusya, bu kentteki Karadeniz Donanması'nı bulundurma konusunda Ukrayna ile anlaştı. Nüfusunun önemli bir kısmını Rus toplumunun oluşturduğu Sivastopol, aynı zamanda Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığına da ev sahipliği yapıyor.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir