Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kemal Kılıçdaroğlu: 'Umarım 1 Mayıs'ta Canlar Yanmaz'

 > -

Kılıçdaroğlu: Umarım 1 Mayıs'ta Canlar Yanmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’na değinen Kılıçdaroğlu, "Umarım 1 Mayıs’ta canlar yanmaz. Provokasyonlar olmaz. Umarım insanlar bayramlarını yaşar huzur içinde evlerine dönerler" dedi.

İş kazalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Avrupa’da birinciyiz. Dünyada üçüncüyüz. Neden böyle diye sormamız lazım. Neyimiz eksik. Bunun düşünülmesi lazım. Koskoca çalışma bakanlığımız var. Ama çalışma yok. İnsanlar ölüyor, onlar sadece seyrediyor. 2013’ün 12 ayında toplamda 1235 işçi hayatını kaybetti. Yaralananlar hariç. 2014’ün ilk üç ayında, hayatını kaybeden işçi sayısı 276. Çalışırken hayatını kaybediyor. Neden önlem alınmıyor. Kader olarak tanımlamak doğru değil. İnsanlarımızın hayatı bu kadar ucuz mu? Çocuk işçilik de var ülkemizde. Ölen 1235 işçiden 59’u çocuk işçi. Ünsan üzülüyor. Onların okuması gerekiyor. Ancak hayat şartları, bu çocukları topluma kazandırmamız gerekiyor" diye konuştu.

"TAŞERON İŞÇİ SAYISI 660 BİNİ AŞMIŞ DURUMDA"

Taşeron işçileri, Türkiye’nin gündemine taşıyanın CHP olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Çünkü biz alın terinden, örgütlenmeden yanayız. Taşeron işçiliğinin adı ’çağdaş köleliktir.’ En büyük taşeron ise, devletin kendisidir. Resmi kayıtlara göre taşeron işçi sayısı 660 bini aşmış durumda" dedi.

"BUNUN ADI İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKTIR"

Kılıçdaroğlu, "Kuralları yönetmelikleri değiştiriyorsunuz, daha sonra adamanıza ihaleleri veriyorsunuz. Ama karşılığında iki temel şey istiyorsunuz. Sana ihale verdim, git benim oğlumun kuruduğu vakfa, para ödeyeceksin. Adı nüfus ticareti. Açıkça rüşvettir. İki, havuza para koyacaksın, kendi medyamı oluşturacağım. Bunlar bizim bildiğimiz ve kanıtladığımız olaylar. Şimdi yeni bir şey çıkardılar, büyük ihaleler karşılığında, devlet onların borçlarını üstlenecek. Neden? Mali disiplin kalmadı. 2001 kriz öncesi bile böyle bir uygulama yoktu. Banka kredi vermiyor. Araya AKP giriyor. Siz ona kredi verin. Onun bütün borçlarını ben üstleniyorum diyor. Kimin parasını kime veriyorsun. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını, garanti olarak onlara gösteriyorsun. Bu konu cumhuriyet tarihimizde bir ilk. Kiminle borç üstlenildiği resmi gazete yayınlanmayacak. Vatandaş bilmeyecek. Hani devlet saydamdı. Kime ne kadar verildiğini kimse bilmeyecek. Bunun adı ihaleye fesat karıştırmaktır" ifadelerine yer verdi.

"PAZARTESİ Meclis TV YAYIN YAPMIYOR HANİ SİZ KORKMUYORDUNUZ"

4 bakan ile ilgili fezlekenin Meclis’te, önümüzdeki hafta görüşülecek olmasına değinen Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki hafta Meclis’e fezlekeler gelecek. Hani diyorlardı ya ’dublajlı montajlı’ vesaire. 5 aydır sürüyor. Fezlekelerin görüşüleceği gün pazartesi. Pazartesi Meclis TV yayın yapmıyor. Halk bilmesin. Hani siz korkmuyordunuz. Bırakın millet seyretsin. Yolsuzlukla ilgili iddialar bütün ülkelerde aydınlandı. Sadece Türkiye’de aydınlanamadı. Japonya, yolsuzluk soruşturmasını canlı olarak bütün Japonya’ya izletti. Biz görevi üstleneceğiz. Bütün bu ilişkileri götürüp kamuya aktaracağız. Görüntüyse görüntü, ses ise ses. Bütün bunların hesabını soracağız. 4 bakan nasıl, ne kadar rüşvet aldı. Bütün bunları önümüzdeki süreçte bunların tamamını göreceğiz ve öğreneceğiz" diye konuştu.

"ERDOĞAN İLE İLGİLİ DE BİR FEZLEKE BEKLİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, "Şimdi bir şey daha bekliyoruz. Edoğan ile ilgili de bir fezleke bekliyoruz. Paraları sıfırlamak için oğluna talimat veriyor. Yürekli, namuslu bir savcı, ülkesine karşı sorumluluk hisseden bir savcı arıyoruz" dedi.

"DÜRÜST, NAMUSLU, YİĞİT BİR SAVCI ARIYORUZ"

Kılıçdaroğlu, "Dürüst, namuslu, yiğit bir savcı arıyoruz. Korkmayan cesur bir savcı arıyoruz. Böyle bir savcı çıkacaktır. Yoksa biz, bütün hukuk fakültelerini kapatmak zorunda kalırız. Eğer bir yerde rüşvet, yolsuzluk varsa, iktidarın baskısına rağmen o fezlekeler Parlamento’ya gelecek" dedi.

"ADANA VE İzmir’İN DE FEZLEKELERİ GELECEK BEKLİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, "Adana ve İzmir’in de fezlekeleri gelecek bekliyoruz. Hem hukukun üstünlüğü diyeceksin hem de korkacaksın olmaz. Söylediğin sözünün arkasında durarak hukuk adamayım diyecek. Cumhuriyeti seviyorsan gereğini yapacaksın" dedi.

"MECLİS TV’Yİ İSTEDİKLERİ KADAR YASAKLASINLAR BİZ KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ"

Fezlekelerin görüşüleceği gün Meclis TV’nin yayın yapmayacak olmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Siyaseti kirlilikten arındırmak cumhuriyet savcılarının görevidir. Bunu bekliyoruz. Ne diyordu İnönü, ’namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır.’ Biz de şimdi aynı şeyi söylüyoruz. İstedikleri kadar yasaklasınlar Meclis TV’yi ama biz bunu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

"CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZI ŞEREFİN VARSA İSPAT EDERSİN"

Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin Başbakanı kendisini güvende hissetmiyor şikayeti vatandaşa yapıyor. Bu ülkeyi demek ki sen yönetmiyorsun, taşeronlara yönetiyordun. Yönettiğini zannediyordun. Usta değil emin ol çırak bile olamazsın. Bize siz cemaatle işbirliği yapıyorsunuz diye eleştiride bulunuyor. Kendisine açıkça çağrıda bulunuyorum: Şerefin varsa, çıkarsın bunu belgeleri ile ortaya koyarsın. Ben de derim doğru biz bunu yaptık. Yapabilir misin? Açık ve net söylüyorum şerefin varsa ispat edersin" ifadelerine yer verdi.

"O ŞANTAJ KASETLERİNİ, BÖYLE GÖZLÜĞÜNÜ TAKARAK NASIL İZLEDİĞİNİ DE ÇOK İYİ BİLİYORUM"

Başbakan Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "24 Kasım 2013’te şimdiye kadar cemaatteki kardeşlerimiz bizden ne istediler de yapmadık. Birine kardeşim diyorsa elinde hançer arkasında bekliyordur demektir. Erbakan’a, Kaddafi’ye Esad’a da diyordu. Senin kardeşin beraber çalıştınız. Neden şimdi bizi suçluyorsunuz. 22 Nisan 2014 bunların elinde şantaj kasetleri var diyor. Devletin ne tepesinden en aşağısına kadar. Şantaj kasetleri sen nereden biliyorsun? O şantaj kasetlerini, böyle gözlüğünü takarak nasıl izlediğini de çok iyi biliyorum. Sorun şu o şantaj kasetleri senin önüne nasıl geldi? Sen kiminle beraber izledin? Debelenmesine ger4ek yok. Herkesin anlayacağı sorular adam gibi cevaplar bekliyorum" diye konuştu.

"MİT MİLLİ OLMAK İSİTİYORSA KENDİSİNİ AKP’NİN ARKA BAHÇESİ KONUMUNA GETİRMEMESİ LAZIM"

MİT yasasının anayasaya aykırı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "MİT yasası anayasaya aykırı. AYM’ye götürüp hesabını soracağız. MİT, gerçekten milli olmak isitiyorsa kendisini Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi konumuna getirmemesi lazım" dedi.

"ŞAMPİYONLUK İLE BUNU NE KADAR GİDEREBİLİRLER BİLMİYORUM"

Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu kutlayan Kılıçdaroğlu, "Fenerbahçe şampiyon oldu. Takımı yöneticilerini kutluyoruz. Aziz başkanın büyük bir sıkıntı içinde olduğunu da biliyoruz. Biz özel yetkili mahkemelerin adalet dağıtmadığını hep söylüyorduk. Eğer kişiler yargılanacaksa, bağımsız ve özgür mahkemelerde yargılanmamalı. Fenerbahçeliler biraz yaralı. Şampiyonluk ile bunu ne kadar giderebilirler bilmiyorum ama. Şampiyon olan Fenerbahçe yöneticilerine ve taraftarlarına selamlarımızı gönderiyorum" diye konuştu.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir