Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 1 Mayıs Açıklaması

-

Kılıçdaroğlu'ndan 1 Mayıs Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1 Mayıs, resmen bayramdır ve herkesin bayramını başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır" görüşünü belirtti.

CHP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

1 Mayıs'ın işçi, emek ve bahar bayramı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Adına ne derseniz deyin, 1 Mayıs, resmen bayramdır ve herkesin bayramını başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır" ifadesini kullandı.

"Daha önce '1 Mayıs, bayramdır ve kutlama yeri Taksim'dir' diyen ama özellikle son yıllarda hak ihlallerini alışkanlık haline getiren ve başta basın olmak üzere, örgütlü toplumu, örgütlü mücadeleyi hedef alan bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu" öne süren Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seçim sürecinde rüşvet ile yolsuzlukların üzerini örtmek için AKP ile yandaşlarına karşı olan herkesi düşman ilan ederek gerginlikten, çatışmadan beslenen Erdoğan iktidarı, bu 1 Mayıs kutlamalarını da gerginliğin, çatışmanın alanı haline getirmeye, AİHM'nin tanıdığı Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlama hakkını

ayaklar altına alarak daha önce Kazancı Yokuşu'nda, Gezi Parkı'nda olduğu gibi TOMA'larla gaz bombalarıyla çatışma ile can kayıplarını, göz çıkarmaları, çok sayıda yaralı ile gözaltını amaçlamakta, böylece toplumu terörize ederek gündem değiştirmeye çalışmaktadır. Demokrasi ile temel hak ve özgürlüklere kini ve başkanlık hırsı boyunu aşan, kibir timsali R.T. Erdoğan, bugün Yüce Divan'dan, gelecekte de uluslararası yargıdan kurtulmak için ne yaparsa yapsın, gündemi değiştirmek için hangi antidemokratik adımları atarsa atsın, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye'nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacaktır."

"Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırıyorum"

1 Mayıs'ta herkes için daha iyi çalışma koşullarının yaratılması, eksiksiz ve engelsiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması, çalışma yaşamında ILO normları ile AB kriterlerinin asgari norm olarak kabul edilmesi, herkesin insan onuruna yaraşır bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, işyerinde, toplumda, ülkemizde ve dünyada barışın sağlanmasını dilediğini aktaran Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Bütün emekçilerin, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyor, hep birlikte el ele, omuz omuza olmaya, hak aramaya ve hem demokrasiye hem de Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırıyorum. Dileğimiz ve isteğimiz 1 Mayıs'ın kimsenin canı yanmadan, adına yakışır bir şekilde bayram gibi kutlanması ve AKP ile yandaşlarının provokatif oyunlarının boşa çıkarılmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayısları özgürce ve gönlümüzce kutlayabilmemiz için geçmişte canı pahasına mücadele edenleri rahmetle anıyor, o günün mücadele ruhunu bugüne taşıyanları sevgiyle selamlıyor, herkesin yarın akşam evlerine bayramdan döner gibi mutlu, huzurlu dönmesini diliyor, yaşasın emeğin ve işçinin bayramı, yaşasın 1 Mayıs diyorum."

Cnntürk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir