Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Geçici İşitme Kaybına Sebep Olabileceği Ortaya Çıktı!

-

Sebebini bilmediğiniz şekilde işitme problemi yaşıyorsanız eviniz yavaşça karbonmonoksit ile doluyor olabilir. Uzmanlar bu gazın tahmin edilenden daha fazla tehlikeli olduğu konusunda uyarıda bulundu. Karbonmonoksidin tehlikelerini The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/750377...

Karbonmonoksit solumak; baş dönmesi, mide bulanması, sürekli uykulu hissetme ve hatta ölüm gibi etkiler doğurabilir.

Gaz uzmanları yeni semptom olarak geçici sağırlık oluşabileceği konusunda uyarıyor.

Araştırmacılar, yalnız başına bungalovda yaşayan 38 yaşındaki bir kadının Princess Royal Hastanesi'e, 4 aydan beri süren baş dönmesi ve işitme kaybı şikayetleriyle gittiğini söylediler.

Journal of Surgical Case raporlarına göre bu kadına ilk başta bir iç kulak rahatsızlığı olan meniere teşhisi konuldu. Bu hastalığın belirtisi de benzer şekilde baş dönmesi olduğu için doktorların bu yanılgıya düştüklerini raporladılar.

Hastalığın belirtileri günde birkaç kez tekrarlanan ve her biri yarım saat civarında süren baş dönmeleriydi. Ancak kusma gibi bir belirtisi yoktu.

Kadın ayrıca sağ kulağında aralıklı olarak işitme kaybının olduğunu ve kafasında ciddi biçimde basınç hissettiğini söyledi.

En sonunda doktorlar, rutin güvenlik kontrolünde hastanın karbonmonoksit sızıntısına maruz kaldığının anlaşıldığını ve bu sebepten dolayı hastanın problem yaşadığını söylediler.

Bu kaçak tamir edildikten sonra hastanın semptomları hızlı şekilde temizlenmeye başladı.

Keele Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Bethany Seale konu hakkında: ''Sinirsel tip işitme kaybının karbonmonoksit zehirlenmesi gibi fark edilemeyen sebepleri kulak, burun, boğaz polikliniklerinde teşhis edilebilir. Bu genel semptomlar gayet açık olduğu için karbonmonoksit zehirlenmesinin teşhisi kolayca yapılabilmektedir.'' şeklinde açıklamada bulundu.

Karbonmonoksit solumak inanılmaz derecede tehlikeli olabilir!

İngiltere'de her yıl 25.000 kişi karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalıyor. 1995 ile 2017 yılları arasında ise 676 kişi bu sebepten ötürü hayatını kaybetti.

Raporlara göre aynı dönemde 5.542 kişi ölümün ucundan dönerken 2.250 kişi hastanelerin acil bölümlerine akın etti. 400 kişide ise bilinç kaybı gözlemlendi.

Karbonmonoksit solunduğu zaman, vücudun içerisindeki oksijen, taşıma görevini üstlenen kan hücrelerine yani hemoglobine karışmaya başlar. Bu durumda kan oksijen taşıyamaz ve hücreler ölmeye başlar.

Karbonmonoksit, tadı ya da kokusu olmayan zehirli bir gazdır. Karbonmonoksit zehirlenmesinden doğan ölümlerin çoğu merkezi ısıtma sistemi kazanlarındaki arızalardan kaynaklanmaktadır.

7 gün 24 saat hizmet veren bir şirkette çalışan kazan güvenlik uzmanı Rajan Gohri, gaz kazanlarının mühendisler tarafından tasarlanmış olması ve düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

''Aklınızda herhangi bir şüphe varsa hemen destek isteyin. Kötü monte edilmiş kazanlarda kaçaklar oluşabilir. Böyle bir durumda insanlar birkaç dakika içerisinde ölebilirler. Bu sebeple asla riske girmeyin!''

Gaz güvenlik kayıtlarına göre İngiltere'de yasa dışı şekilde çalışan 7.000'den fazla gaz tesisatçısı var.

Bu da İngiltere'deki evlerin %75'inin güvensiz olduğu anlamına gelmektedir.

Ayrıca bu durumun tek tehlikesi karbonmonoksit zehirlenmesi değil! Aynı zamanda patlama ve yangın gibi tehlikeli sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Geçen ay, 60 yaşındaki Susan Henry karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kaldığı için evinde ölü bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir