Karaborsa'ya Düştü Bile! Yılmaz Özdil'in Tartışmalara Neden Olan 2.500 Liralık Mustafa Kemal Kitabı 25 Bin Liradan Satışa Çıktı

57PAYLAŞIM

Günlerdir tartıştığımız, bir türlü herhangi bir yere varamadığımız Mustafa Kemal kitabı bu sabah satışa çıktıktan sonra tükendi ama beklenen oldu: Kitap karaborsada!

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' kitabına ait özel bir serinin Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından 1881 adet basılacağı ve 2.500 liraya satışa çıkacağı duyurulmuştu.

Kırmızı Kedi Yayınevi, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' kitabına ait özel bir seriyi 2.500 liraya satışa sunacağını 20 Ocak günü açıklamıştı. 1881 adet basılan kitabın satışa sunulacağı saatin 09:05 olacağı belirtilirken, kitabın duyurulması hem fiyatıyla hem de Atatürk'ün istismar edildiği iddiasıyla sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Haberin ayrıntıları için: 👇

Tepkilerin Odağında: Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' Kitabı 2.500 Liraya Satılacak - onedio.com
Tepkilerin Odağında: Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' Kitabı 2.500 Liraya Satılacak - onedio.com

Özel baskı olan, elle ciltlenen ve sınırlı sayıda üretilen bu kitap satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükendi.

Atatürk'ün yaşamını yitirdiği 09:05'te satışa çıkarılan kitap kısa sürede tükenirken, yayınevinin internet sitesi çöktü.

Haberin ayrıntıları için: 👇

Yılmaz Özdil’in 2.500 Liralık Kitabı Satışa Sunuldu: 1881 Adet Kitap, Saatler İçerisinde Tükendi - onedio.com
Yılmaz Özdil’in 2.500 Liralık Kitabı Satışa Sunuldu: 1881 Adet Kitap, Saatler İçerisinde Tükendi - onedio.com

Ama burası Türkiye... 2.500 liradan satışa çıkarılan kitap karaborsaya düştü ve Gittigidiyor isimli alışveriş sitesinden 25 bin liraya satışa çıkarıldı.

Evet, yanlış okumadınız. Sputnik Türkiye'nin haberine göre, dört saat içinde tükenen kitap şu an karaborsada... Sosyal medyadan da tepkiler gecikmedi elbette.

İşte o tepkiler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-akalp

Hayır şimdi böyle söyleyince taraf tutmuş gibi olacak ama bu mevzu da bitmedi arkadaş. Benim mi kafam basmıyor yoksa burası komple troll mü oldu? Kitabın fiyatı mı problem? 10 bin liraya satılan çantalar, ayakkabılar biliyorum. 2 kişi yemek yiyip fazlasını ödeyen biliyorum. Ama onu satan mağazanın, lokantanın önünde protesto eden birini görmedim. Yada mağazaya gidip alışveriş edenleri "Kerizler, kazıklanmışlar." diye trolleyen görmedim. Alırsın, okursun parasının ederini karşılamadığını düşünürsün. Paranın iadesini istersin hakkındır. ama hiç almadığın, okumayacağın kitap için bu kadar eleştiri fazla.

canerckr89

25 bin TL ye satılığa koyuyorlar diye kınayacağınıza 2,5 Bin TL ye konulanan kitabı ve yazarını niye kınamadınız?

begumdebegum

yahu bu koleksiyonerler için üretilmiş bir kitap. pul koleksiyonu yapan adama da mı böyle saldırıyorsunuz anlamadım ki. parmak kadar kağıt parçası binlerce lira olanı var. adı üstünde koleksiyon. niş bir durum. kitabın üslubunu,içeriğini sevmezsin tamam anlarım. ben de başarılı buldum diyemem. ama 30tl'ye de var yani koleksiyon amacı olmayanlar için. amma çeneniz yoruldu gene.

hediye-komurcu

pazarlama stratejisi algı yaratma çabaları.. ben kitabı 30tl ye falan aldım 40 50 sayfa okudum bıraktım. anlatımda hiçbir edebi dil yok dümdüz anlatılmış. şöyle olmuş böyle olmuş ifadeleri hep. tek bir kaynakça belirtilmemiş. Atatürkü anlamak için tek okuyabilecegimiz kitap bu değil ya

basar-demirsoy

Arkadaşlar koleksiyonluk kitap diye bir kavram var. Sizin koleksiyonluk kitabınız olmayabilir, bende var bir tane. Uyduruk bir meze kitabı ama olsun. Bunun dışında insanı heyecanlandıran kitaplar da gördüm koleksiyonerlerde, mesela Nazi zamanında prestij için kullanılan altın işlemeli "Mein Kampf" var arkadaşımın babasında. Tıpkı Rolex ya da Vacheron Constantin saatler gibi statü ve prestij göstergesi böyle şeyler. "Atatürk" ismini taşıması da bir anlam ifade etmez, zira Havana'da Che ve Fidel'in, Moskova'da Lenin ve Stalin'in, ABD'de George Washington veya Lincoln'ün benzerleri ile fotoğraf çektirebiliyor, yemek yiyebiliyor, imzalı ürünlerini vs'lerini alabiliyorsunuz.

basar-demirsoy

Konu Atatürk olunca hemen "istismar ediyorsunuz" vs yaklaşımına girmek yanlış. AMA Yılmaz Özdil'in bu kitabı bu değeri taşıyor mu, bence taşımıyor. Yani tüm tarihi gerçeklere uygun mu, bilemiyorum. Kaynakçası yok. Yılmaz Özdil ve yayıncısına göre taşıyormuş ve yaptılar böyle bir şeyi. Alıcılarına göre de taşıyormuş ki, vermişler parayı almışlar, hatta sırf bu prestiji daha pahalıya satan insanlar da varmış. Bunları normal karşılamayan insanlar olarak, siz nasıl kendi emeğinizi ve saatlerinizi satarak iş yapabiliyorsunuz, anlayamıyorum.

Görüş Bildir