Mucize Yine Gerçekleşti! Sekiz Yıldır Her Bahar Buluşan Adem Amca ile Yaren Leyleğin İçinizi Isıtacak Hikâyesi

-

Sekiz yıldır her bahar binlerce kilometre aşarak göç eden Yaren leylek ile balıkçı Adem amcanın içinizi ısıtacak hikâyesini paylaşacağız bugün sizlerle...

Kaynak: https://www.instagram.com/alpertuydes/

Burası Eskikaraağaç… Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı olan ve Uluabat Gölü’nün hemen kıyısında yer alan bu şirin köy 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından Avrupa Leylek Köyü seçildi.

Her yıl baharın gelmesiyle birlikte köye yerleşen leylekler havalar soğuyana kadar burada kalıyorlar. Özel yuvaları olan ve koruma altına alınan leylekler konusunda köy halkı da oldukça hassas... Hem leylek dostlarına sahip çıkıyorlar hem de turizmin gelişmesini istiyorlar.

Avrupa’nın leylek köyleri ağının Türkiye’deki tek temsilcisi Eskikaraağaç'ın bu yıl sekizinci kez gelen konuğu Yaren'le tanışın. 😍

Kendisi sekiz yıldır her bahar Eskikaraağaç'a yerleşiyor ve havalar soğuyana kadar köyde yaşıyor. Kendisine özel yapılan bölgede kalan ve köy halkı tarafından çok sevilen Yaren köyün adeta maskotu...

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Her yıl Eskikaraağaç’a ilk gelen leylek olan Yaren’in tabii ki bir sebebi var: Adem amca!

Balıkçılıkla geçimini sağlayan Adem Yılmaz, her bahar mevsiminde binlerce kilometre öteden göç eden Yaren’i bekliyor. Yılın altı ayı ayrı olan bu muhteşem ikili baharda yeniden buluşuyor ve inanmazsınız ama birlikte balığa çıkıyor!

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Görüntüleriyle içimizi ısıtan ve güzel günlere dair inançlarımızı artıran bu muhteşem ikili Adem amcanın kayığıyla birlikte balık avlamaya çıkıyor!

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Adem amca ile Yaren leyleğin buluşmalarını kusursuz bir şekilde aktarırken, ilk anları şöyle anlatıyor: "Adem amcaya gidip haber verdiğimde ağzı kulaklarına vardı. İlk önce yuvasında ziyaret ettik Yaren’i. Akşam üstü hemen ağlarını attı göle attı. Sırf Yaren için balık yakaladı. Normalde leyleklerin gelişine bir iki hafta var ancak Yaren leylek sanırım bu köyün maskotu olduğunu biliyor ve her yıl zaman kaybetmeden köye ilk gelen leylek oluyor. Ve geldiği gün Adem amcanın kayığına yine konuyor. Bu yıl birlikteliklerinin sekizinci yılı."

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Samimi halleriyle hepimizi hayata bağlayan ve dostluğun tür tanımadığını gösteren Adem amca ile Yaren leyleğin uzun yıllar yeniden buluşmaları dileğiyle...

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Bu arada Almanya ve Avusturya'da ders kitaplarına konu olan, Yunanistan'da bir festivalde gölge oyununda canlandırılan bu tatlı ikilinin hikâyesi film oluyor.

Gelişmeleri yakından takip ediyor, filmi heyecanla bekliyoruz!

Fotoğraf: Alper Tüydeş

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
krutan-burlow

8 sene önceki tanışma hikayelerini de öğrenmek isterdim

turecky

yok şeyma yok tramp yok akit yok a*, g*t, meme ruhumuzu aydınlatacak içimizi ferahlatacak şeyler paylaşın böyle. salın bizi :)

salim-kol1987

100 Metre kare bir arsa için ruhumu bile veririm

Gizli Kullanıcı

Ya ölürümmmm <33 Ne güzel havada kapıyor balıgı :D

hikka-mikazuki

Bana böyle haberlerle gelin onedio. İçim açıldı, ruhum aydınlandı, çok teşekkürler...

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBursaYunanistantatlı
Görüş Bildir