Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kalbi Tamir Edilemeyecek Kadar Kırık Olan Kadın: Amy Winehouse

0PAYLAŞIM

Ölümünün 5. yılında, hepimizin kalbinde derin bir boşluk bıraktı. Hepimiz onu çok özledik. Bu galeride Amy Winehouse'un hayatına bir göz atacağız. Huzur içinde uyu Amy...

1. Şarkılarıyla bizi büyüleyen, ''Vay bee'', ne ses varmış bu kadında dediğimiz o kadın, Amy Winehouse.

Amy Winehouse, Londra'nın  Southgate semtinde, Yahudi bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Mitch Winehouse taksi şoförü, annesi Janis Winehouse eczacıdır. Bir ağabeyi vardır. İsmi Alex'tir. Amy, babasının caz albümleriyle büyümüştür.

2. Çocukluğundan belliydi milyonları hayran bırakacağı.

Amy Winehouse, dokuz yaşındayken büyükannesi Cynthia, Susi Earnshaw Tiyatro Okulu'na girmesini önerdi.

3. Okulla pek ilgisi yoktu.

Tam zamanlı eğitim veren Sylvia Young Tiyatro Okulu'na başlamadan önceki dört yıl boyunca Earnshaw okuluna gitti ve bir iddiaya göre "okul ve derslere ilgisi olmadığı" ve burnunda piercing olduğu için okuldan uzaklaştırıldı. Sylvia Young Okulu'nda 1997'de The Fast Show'un bir bölümünde sahne almıştır.

4. Ve ilk albümü doğdu: Frank

Albümden 4 single çıktı:''Stronger than Me'',"Take the Box", "In My Bed", "You Sent Me Flying" ve " F*** Me Pumps","Help Yourself".Ayrıca albüm  Amy Winehouse'un ülkesinin önemli bir caz artisti olarak tanınmasını sağladı.

5. Birçok ödül alan ve birçok konser veren başarılı bir sanatçıydı.

Amy Winehouse, ilk albümüyle büyük beğeni topladı. Ülkesinin önemli müzik ödüllerinden BRIT Awards'ta "En İyi İngiliz Kadın Şarkıcı" ve "En İyi İngiliz Şehirli Hareketi" adayı olan şarkıcı, satış rakamlarıyla da platin statüsüne yükseldi. "Frank", İngiltere'de yılın en çok satılan 13., İrlanda'da 70., Jamaika'da ise 89. albümü oldu. 2004 yılının sonlarına doğru, "Stronger Than Me" şarkısına yaptığı katkıyla Ivor Novello Şarkı Yazımı Yarışması'nda "En İyi Çağdaş Şarkı" ödülüne layık görülen Winehouse, Glastonbury ve V festivallerine katıldı ve Avrupa'nın önemli şehirlerinde konserler verdi.

6. Şarkılarında belli oluyordu ne kadar kırıldığı. Sözlerini anlamıyorsanız bile sesinden anlıyordunuz.

Ek olarak kendine has giyimi, makyajı ve saç stiliyle bilinirdi. Ve birçok dövmesi vardı.

7. Aday olduğu 6 Grammy Ödülü'nden 5 tanesini kazandı.

2008 gerçekleşen Grammy ödül töreninin videosu: https://www.youtube.com/watch?v=uVNS-XtddDg

8. Kısa da olsa iyi bir müzik kariyeri vardı.

Amy Winehouse  kısa süreli müzik kariyeri boyunca 2 albüm ve 10 single çıkardı.

9. Eşi Blake onu terkettikten sonra Back to Black şarkısını çıkardı.

Sesinden kalbinin ne kadar kırıldığını anlayabiliyorsunuz.

10. Belgrad konseri tam bir fiyaskoydu.

Ölümünden 3 hafta önce sahneye son çıkışıydı. Bu konsere çıkmak istemiyordu. Ama zorundaydı. Şarkı bile söyleyemiyordu. Sahneye çıktığında ise sarhoştu. Tek bir kelime bile söyleyemeden sahneden ayrıldı.

11. 23 Temmuz 2011...

O gün, milyonları kendine hayran bırakan kadının gittiği gündü. Ölümünün alkol zehirlenmesi ve bulimia (bir tür yeme bozukluğu) olduğu tespit edildi. Kanındaki alkol araba kullanma sınırının 4-5 kat üzerindeydi. Eğer yaşasaydı, bugün 32 yaşında olacaktı. Ağlayanı çoktu, ama yalnızdı.

12. 2015' te Amy Winehouse'un belgesel filmi çekildi.

Yönetmenliğini Asif Kapadia'nın yaptığı film ilk haftada rekor kırdı.

13. Meraklısına fragmanı;

14. Huzur içinde uyu Amy!

Seni unutmayacağız...

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir