Kalamış Liman İhalesini Koç Kazandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz
Kalamış Liman İhalesini Koç Kazandı

Kalamış Yat Limanı ihalesinde en yüksek teklif 664 milyon dolarla Tek-Art Kalamış verdi. Koç grubu, 664 milyon dolar ödeyerek 30 yıl süre ile işletme hakkını kazanmış oldu.

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 664 milyon dolarla Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ tarafından verildi. Koç Grubu bünyesindeki Setur Marinaları tarafından işletilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait İstanbul Kadıköy’deki Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için düzenlenen ihaleye 7 firma katıldı. 

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirme ihalesine 7 teklif sahibi katıldı.haleye, Akın Holding AŞ- Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu, Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ, Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ, Dati Yatırım Holding AŞ, Tepe-Kaya Ortak Girişim Grubu, Tek-Art Kalamışve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ (Setur Marinaları) ile Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ -Yılport Holding AŞ Ortak Girişim Grubu katıldı. bünyesindeki

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, Türkiye’nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olma özelliği taşıyor.

lk elemeli turda en düşük teklif veren Akın Holding AŞ-Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu elendi. En yüksek teklif 424 milyon dolara çıktı.

İkinci elemeli turda en düşük teklifi veren Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ ihale dışı kaldı. Bu turda en yüksek teklif 469 milyon dolar oldu.

Üçüncü ve son elemeli turda en düşük teklifi veren Dati Yatırım Holding AŞ elendi.

Başlangıç tutarı 495 milyon dolar, artırma aralığı da 1 milyon dolar olarak belirlenen ihalede açık artırmaya geçildi.

İhale sonunda Safi Holding ile yarışan Tekart, Kalamış Limanı ihalesinde kazanan oldu.

İmar planı ve Maliye Bakanlığınca verilen kullanma izni sonrasında yat limanının toplam alanı 435 bin 673 metrekare oldu. Bu alanın 319 bin 306 metrekaresi deniz alanı, 897 metrekaresi balıkçı barınağı alanı ve 115 bin 469 metrekaresi emsale esas yat limanı alanından oluşuyor.

İşleticinin yat limanını en az 4 çıpalı yat limanı haline getirmesi için mevzuata uygun olarak hem kara hem deniz tarafındaki altyapı ve yer üstü tesislerini yaptırması ve bu yatırımların sözleşme imza tarihinden itibaren 5 yıl içinde tamamlanması şartı bulunuyor.

Yatırım şartı teminatı olarak 40 milyon dolar ve işleticinin sözleşme kapsamında devam eden yükümlülükleri için de 500 bin dolar teminat alınacak.

İhale bedelinin yüzde 20′si peşin kalan bakiye ise 60 ay vadeli olarak ödenebilecek.

WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FenerbahçeFenerbahçe Spor Kulübüİstanbul
Görüş Bildir