Kadıköy'de Abhazların Oy Verme İşlemi Engellendi

-
Abone ol

Kadıköy'de Abhazların Oy Verme İşlemi Engellendi

Kadıköy'de Abhazların Oy Verme İşlemi Engellendi

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Abhazya Cumhuriyeti"nin devlet başkanı seçimi için Kadıköy'de kurulan sandıkta oy kullanılması, polis tarafından engellendi.

İstanbul Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'nin tanımadığı "Abhazya Cumhuriyeti"nin devlet başkanı seçimi için İstanbul'da Abhazya pasaportu olan TC vatandaşlarının da seçime katılması amacıyla Abhaz Dernekleri Federasyonu binasında sandıkların hazırlandığını kaydetti.

Sabah yüzden fazla Abhazın oyunu kullandığını belirten Yalçın, oy verme işlemi devam ederken emniyet yetkililerinin salona gelerek, oy verme işlemini durdurmaya ve sandığa el koymaya çalıştığını belirtti.

Yalçın, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un, polisin müdahalesini engellemek amacıyla yüzden fazla oyun olduğu sandığı kucaklayarak polise direndiğini bildirdi.

Yalçın, bu engellemeyi duyan Abhazların çevre il ve ilçelerden seçimin yapıldığı salona doğru harekete geçtiğini kaydetti.

AB seçimi yasa dışı ilan etti

Avrupa Birliği (AB), Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'daki "devlet başkanı" seçiminin yapıldığı anayasal ve yasal çerçeveyi tanımadığını açıkladı.

CNN TÜRK

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir