Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İztuzu Plajı'nın Katledilmesine DUR Demek İçin 12 Neden

 > 
6.9bPAYLAŞIM

İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesi Dalyan mahallesinde bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir Akdeniz plajıdır. Plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Plaja, Caretta Caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)" da denilmektedir. Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır. Ayrıca plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, doğallığı ve temizliği ile dünya çapında birçok ödül almıştır.

   Muğla Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’ndeki plaj, geçen 11 Haziran’da belediyeden alınarak, İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’e verildi. Bunun üzerine Ortaca Kaymakamlığı ve belediyesi, işletmenin geri verilmesi ve ihalenin iptali için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde iki dava açtı. Mahkeme, 23 Haziran’da oybirliğiyle dava konusu ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Aynı mahkeme, itirazlar üzerine aldığı ikinci bir kararla durdurma kararını 29 Eylül’de kaldırdı. İşletme hakkı elinde bulunan Muğla Valiliği, 10 Kasım’da Ortaca Kaymakamlığı’na, İztuzu’nun boşaltılması için bir yazı gönderdi.

   Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in, tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi kabul edilip işlem 10 gün ertelendi. İki gün kala ise mahkeme, Ortaca Belediyesi’nin talebi üzerine tahliyenin yürütmesini durdurdu. Belediyenin valilik aleyhinde Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nde açtığı ve 27 Kasım’da görülen davada, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Aynı mahkeme 22 Aralık’ta verdiği yeni kararla yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Mahkemenin verdiği bu kararın ardından DALÇEV Şirketi, İztuzu Plajı Boğazağzı Mevkisi’ndeki tesisleri devralmak için toplam 15 kişinin bulunduğu üç araçla bölgeye gitmek üzere dün saat 23.30 sıralarında yola çıktı. Saat 20.00’dan sonra girişin yasak olduğu Dalyan Kumsalı’na gelindiğinde şirket görevlileri, iddiaya göre, buradaki demir bariyerlerin kilidini kırıp, içeri girerek yoluna devam etti. Boğazağzı Mevkisi’ne 5 kilometre kalan araçları kumsala saplanan şirket görevlileri, yürüyerek tesislere ulaşmak zorunda kaldı. Tesislerdeki bekçi kulübesindeki sobayı yakan DALÇEV görevlileri beklemeye başladı. Şirketin iki traktör ile tesislere getirmek istediği jeneratörlere, jandarma ve Dalyan Beldesi Belediyesi’nin kapatılmasının ardından Ortaca Belediyesi’ne geçen DAL-BEL Şirketi yetkilileri izin vermedi. Gece, sağanak yağmur nedeniyle jandarma ekipleri tesislerin bulunduğu bölgeye gidemeyip, yarı yoldan dönmek zorunda kaldı. DALÇEV, görevlilerinin tesislerde halen beklemeyi sürdürürken günün ilk ışıklarıyla birlikte jandarma ekipleri, tesislerin bulunduğu Boğazağzı Mevkisi’ne gitti.

1. İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesi Dalyan mahallesinde bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir Akdeniz plajıdır ve deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir.

2. Plaja, Caretta Caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)" da denilmektedir.

3. 2008'de Avrupa’nın En İyi Açık Alanı (The Times), 2011'de Avrupa'nın En İyi Plajı (Zoover ve Meteovista) ve 2013'te Avrupa'nın En İyi 7. Plajı (Trip Advisor) ödüllerini almıştır.

4. Plajda yaralı kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı bir Caretta Caretta tedavi merkezi bulunmaktadır.

5. Kumsal, Radar Tepesi'nin eteklerinden başlıyor, Delik Ada önüne kadar uzanıyor. Dalyan ağzı denilen bu bölgede, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akıyor. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyan ağzı bölgesinde kumlar sürekli şekil değiştiriyor.

Fotoğraf Radar tepesinden çekilmiştir.

6. Göl ile denizin birbirine karıştığı İztuzu Boğazı plajın en göz alıcı tarafı.

Gölde bulunan labirent şeklindeki sazlıklar arasında tekne ile seyahat etmek de mümkün.

7. Biz Caretta Caretta yumurtaları zarar görmesin diye plajın işaretlenmiş alanına HAVLU bile sermezken, DALÇEV bu alana ARABALARLA girdi.

8. İztuzu Plajı'nı kurtarmak için halk Haziran ayından beri büyük bir çaba gösteriyor.

9. Ortaca ve çevre ilçelerden gelen her yaştan duyarlı halk yeni yıla da İztuzu nöbetinde girdi.

10. Nöbet gece gündüz farketmeden devam ediyor.

11. Doğal güzellikler betonla demirle kaplanamaz!

12. İztuzu Plajı HALKINDIR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
b.-i.-g.

Güzelim memleketim... Böyle bir güzelliği de yabancılara sattılar ya Allah belalarını versin.

ato1212

böyle oçlar da var. güzel olan her yere her şeye otel dikelim dozerle girelim doğanın ağzına sıçalım. nası olsa fani dünya. torunlara bırakalım diyelim bize ne amk torunlardan. hayvanları koruyalım diyelim ne boka yarıyo hayvanlar değil mi. dikin oteli bu güzel plajın tadını hakkı olan kaplumbağalar değilde para ödeyen turistler zenginler çıkartsın. hakkıdır zaten para ödeyenin. neden dünyayı insanlar değil para yönetmektedir.

therewasauser

Paraya tapanlar orayı asla betona boğamaz

Görüş Bildir