Görüş Bildir
Haberler
İztuzu Plajı İçin İnsan Zinciri

İztuzu Plajı İçin İnsan Zinciri

adem kara
23.06.2014 - 17:23 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 17:39

Fotoğraf: 140 Journos

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: DHA

İztuzu Plajı İçin İnsan Zinciri

Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine tepki gösteren İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) ve çevre halkı, 400 kişinin katılımıyla sahilde insan zinciri oluşturdu. Karara tepki gösteren topluluk, İztuzu Kumsal'ına ilişkin her türlü işlemin iptal edilmesini, aksi halde eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

İKUP grubunun başını çektiği çevre halkının desteklediği, aralarında yerli ve yabancı turistlerin de bulunduğu 400 kişi, Dalyan Mahallesi'nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nda bir araya geldi. Eyleme CHP Muğla milletvekilleri Ömer Suha Aldan, Nurettin Demir, çeşitli siyasi parti temsilcileri, kitle örgütü üyeleri de katıldı. Topluluk sahilde 'İztuzu halkındır halkın kalacak', 'Tayyip İztuzu'ndan elini çek', 'İztuzu'nu vermeyiz' sloganları attı. 'İztuzu'na sahip çıkalım', 'İztuzu çocukların geleceğidir' ve 'İztuzu peşkeş çekilemez' pankartları taşındı.

SÖZLEŞMENİN 8 YILLIK OLMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

İztuzu Sahili'ni işletecek şirketin ihaleden 2 gün önce kurulduğunu belirten İKUP Sözcüsü Binnaz Ceylan şunları söyledi; '12 Haziran 2014'ten sadece 2 gün önce 10 Haziran 2014 tarihinde kurulmuş bir anonim şirkettir. Belediye ile en fazla 3 yıllık sözleşme yapılırken, bu şirket telefon ihalesi ile 8 yıl için sözleşme yaptığını iddia etmektedir. Ne bir ilan ne bir duyuru ne şartname, ne yeterlilik sorgusu. Hepsinden muaf olan, ama görünüşe göre telefonu nasıl kullanacağını bilen bir şirket vardır karşımızda. Bu şirketin faaliyet alanı içinde planör, delta kanat, sörf tahtası, su kayağı, golf sopası, kamp malzemesi, saha oyunları için malzeme, oyuncak vardır. İztuzu kumsallarının vizyonu bu mu olacaktır? Jet ski, muz, su kayağı mı göreceğiz kumsalımızda? Bakanlık bu kumsalı böyle mi koruyacaktır?'

İNSAN ZİNCİRİ

Basın açıklamasının ardından el ele tutuşan 400 kişi insan zinciri oluşturdu. Yaklaşık 15 dakika boyunca insan zincirini sürdüren topluluk, sloganlarla İztuzu Plajı'nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine tepki gösterdi. Ardından grup, şarkı ve türküler söyledi. Saat 10.00'da başlayan eylemin akşama kadar süreceği belirtildi. 

DHA | Evrensel

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/86874/i...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0