İzmir'deki Gezi Eylemleri Davasında 23 Çocuğa Beraat

 > -
Abone ol

İzmir'deki Gezi Eylemleri Davasında 23 Çocuğa Beraat

İzmir'deki Gezi Parkı eylemlerine katılan ve 16 ay ile 15'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan 24 çocuktan 23'ü beraat etti.

Radikal'in haberine göre; İzmir'deki Gezi Parkı eylemlerine katılan ve "Devlet ve özel kişilere ait mallara zarar verme", "Görevi Yaptırmamak için direnme" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet" suçundan 16 ay ile 15'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan 24 çocuktan 23'ü beraat etti. İzmir 5. Çocuk Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan 18 yaşından küçük çocuklar, İçişleri Bakanlığı avukatları, bazı banka ve özel şirketlerin avukatları katıldı.

ESHOT şikayetçi değil, İçişleri bakanlığı şikayetçi

Davaya müdahil olan ESHOT Genel Müdürlüğü ile bankaların avukatları şikayetçi olmadıklarını ifade etti, İçişleri Bakanlığı ve özel şirket avukatları ise şikayetçi olduklarını belirttiler. Sanıklar da kendilerine isnat edilen suçlamaları reddetti. 23 çocuğun beraatine karar veren hakim, sanık N.N.Y' yi "Görevi Yaptırmamak için direnme" suçundan önce 1,5 yıl hapis cezası verdi, ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

Geçen yıl 20 Haziran günü Alsancak Gündoğdu ve Basmane'de yapılan gösterilere katılan ve belediye otobüsleri, bankalara ile vatandaşların mallarına zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 24 çocuk hakkında "Devlet ve özel kişilere ait mallara zarar verme", "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerini Yasasına muhalefet" suçundan 16 ay ile 15'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Eylemlerde belediye otobüslerinin zarar görmesi nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü davaya müdahil olmuş, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sanıkların ceza almalarını istemediği için ESHOT'un zararını kendisinin karşıladığını açıklamıştı.

  • Sol
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir