İsveç'te Sosyal Medya Kullanımına 16 Yaş Sınırı Yolda

 > -

İsveç hükümeti Avrupa Birliği gereklilikleri çerçevesinde sosyal medya kullanımında yaş sınırlamasının getirileceğini açıkladı. Açıklamada, konunun komisyonda olduğu, sosyal medya kullanma yaşının 16 yaşına kadar yükseltileceği belirtildi. 13 ila 16 yaş arasındaki çocuklar ise Facebook, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya platformlarını kullanabilmek için ebeveynlerinden izin almak zorundalar.

Tüketici Bakanı Per Bolund AB’nin Veri Koruma Reformu yönergesi doğrultusunda yapılacak düzenlemeler içerisinde sosyal medya kullanım yaşı sınırlamasının da yer alacağını belirterek yönerge doğrultusunda bu sınırın 13 ile 16 yaş arasında belirleneceğini söyledi.

Yürürlükteki yasalarda sosyal medyada yasal olmayan reklam ve telif haklarını içeren suçlar konusunda yaptırımların olmadığı eleştirilerini hatırlatan Per Bolund gerekiyorsa bu yasalarda da düzenlemelerin yapılabileceğini söyledi. Bolund, Youtube’un telif hakları ve pornografik paylaşımlarda yaptığı ayıklama gibi yasal olmayan reklamları da engellemesi gerektiğini vurgulayarak “Ancak sosyal medya şirketlerinin uluslararası şirketler olması düşünüldüğünde konu AB gündemine taşınabilir” dedi.

İsveçli yöneticiler, mevcut AB kararları çerçevesinde tasarının geçmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguluyor.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiFacebookInstagramİsveçSnapchatSosyal MedyaYoutube
Görüş Bildir