Görüş Bildir
Haberler
İşten Ayrılana Da Tazminat Hakkı Doğuyor!

İşten Ayrılana Da Tazminat Hakkı Doğuyor!

Caner Canay
24.06.2014 - 17:15 Son Güncelleme: 24.06.2014 - 18:43

İşten Ayrılana Da Tazminat Hakkı Doğuyor!

Emeklilik için sadece yaşı bekleyenler, isterlerse işyerinden ayrılıp tazminatlarını alabilecek. Üstelik yeni bir işte çalışmalarında da sakınca kalmadı.

Emeklilik için yıl ve prim şartını dolduran çalışanlar eğer 9 Eylül 1999′dan önce sigortalı oldularsa tazminatlarını alarak işyerlerinden ayrılabiliyor.

TAZMİNATLARI GERİ VERİLİYOR

Bu çalışanların SGK’dan verilen, ’15 yıl ve 3600 günü dolmuştur, tazminatını alabilir’ şeklindeki yazıyla, işyerlerine müracaat etmeleri gerekiyor. Böylece tazminatları veriliyor. Bu çalışanların tekrar başka bir işte çalışmalarının önünde bir engel yok. Ancak yine de bazı işverenler, dava açarak tazminatı geri almaya çalışıyor.

KARAR EMSAL OLACAK MI?

Bu konuda açılmış bir davada Yargıtay çok önemli karar verdi. Yargıtay’ın kararı ile artık tazminat alıp ayrılanlar emekliliklerini beklerken, bir başka işyerinde de çalışabilecek.

Yargıtay kararında işçinin kıdem tazminatına yasal düzenleme gereğince hak kazandığını, tazminat için kanunda başkaca bir şart öngörülmediğine dikkat çekti. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nin aldığı bu karar emsal olacak. Yargıtay, yasaların, işçinin emeklilik konusunda kriterleri yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılmasına imkan tanıdığına dikkat çekti.

Öte yadan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilik için yaşa takılanlarla ilgili çalışma olmadığını bildirdi. (Takvim)

Kaynak: http://www.milliyat.com/isten-ayrilan...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın