İstanbul'un 4 Aylık Suyu Kaldı

 > 
383PAYLAŞIM

İstanbul'un 4 Aylık Suyu Kaldı!

Halihazırdaki su miktarı artmazsa İstanbul'un sadece 120 günlük suyu kaldığı bildiriliyor...

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'a günde 2,5 milyon metreküp su verildiğini, halihazırda ise 300 milyon metreküp su kaldığını belirtti. Hazırdaki suyumuz artmazsa şehrin sadece 120 günlük suyu kaldı. Kısaca dört ayımız var diyebiliriz.

Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'de kuraklık etkisinin artarak devam ettiğini, bundan dolayı bir an önce tasarruf tedbirlerinin alınmaya başlanması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Yeteri kadar kar yağışı olmadığı için yeraltı suları da beslenmiyor, tasarruf tedbirleri alınarak bu durumu vatandaşlara da anlatmak gerekiyor."

Şen, yağışların ocak ve şubat ayında da beklentileri karşılamadığını, neredeyse tüm yurtta sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini sözlerine ekledi.

Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Havalar ısındı, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı. Ocak ayında beklenen yağışlar olmadı. Şubat ayı da kurak geçiyor. Türkiye'de kuraklık etkisini artırarak devam ediyor. Bir an önce bazı tasarruf tedbirleri alınmalı. Gerekirse bazı büyük şehirlerde su kesintisi yapılmalı. Özellikle İstanbul yazın büyük su sıkıntısı çekebilir. İstanbul'a günde 2,5 milyon metreküp su veriliyor. Hazırda 300 milyon metreküp su kalmış."

Şen, barajlarımızın doluluk oranının yüzde 33 olduğunu ifade ederek gelecek aylarda yağış olsa bile bu oranların çok artmayacağını, en fazla 45'lere çıkacağını aktardı.

Bu durumda bile yaz sonunda içme suyu açısından İstanbul'un büyük sıkıntı yaşayabileceği ortada. Yeteri kadar kar yağışı olmadığı için yeraltı suları da beslenemiyor. Üstelik sessiz sedasız geçiştirilerek yaşanan bu kuraklığın olumsuz etkilerinden tarımın da nasiplendiği (!) aslında gören gözler için çok açık bir gerçek.

Şen, Türkiye'nin, dünyadaki en önemli alçak ve yüksek basınç sistemlerinin tam ortasında yer aldığını söyledi.

Şen, sözlerini şöyle bitirdi:

"Türkiye'deki iklimleri etkileyen iki önemli merkez var. Bunlar Azor yüksek basıncı ile İzlanda alçak basıncıdır. Kuzey Atlantik'te deniz yüzey sıcaklığı ısınması Azor yüksek basıncını kuvvetlendirir. Azor yüksek basıncı kuvvetlendiği zaman aşağıdan yukarı doğru yağışlı hava kütlelerini bloke ediyor. Hafiflediği zaman yağışlı hava Balkanlar'dan bir yol bulup ülkemize geliyor."

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir