İsrail Ordusu Öldürülen 2 Çocuğa İlişkin Görüntülere 'Montaj' Dedi

 > -

Fotoğraf: Ammar Awad / Reuters

Filistin'de 15 Mayıs'taki Nekbe gösterilerinde İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen 2 Filistinli gencin görüntüleri ortaya çıktı. Cenevre merkezli Uluslararası Çocuklar İçin Savunma Örgütü tarafından yayınlanan görüntüler, İsrail karşıtı protestolara katılan Muhammed Ebu Tahir (16) ve Nedim Nuvara’nın (17), sokakta sadece yürüdükleri sırada göğüslerinden vurulduğunu gösteriyor. Örgüt, bir binanın güvenlik kayıtlarından alınan videonun bir saat arayla vurulan gençlerin olay anında hiçbir tehdit oluşturmadığını, gençlerin ‘kanunsuzca’ öldürüldüğünü ortaya koyduğunu açıkladı. Filistin yönetimi de İsrail’in ‘soğukkanlı bir şekilde’ cinayet işlediğini, savunmasız çocukları öldürerek savaş suçu işlediğini ifade etti. Olaya ilişkin soruşturma başlattığını duyuran İsrail ordusu ise görüntülerin montaj olabileceğini iddia etti. Ancak kayıtları inceleyen Reuters haber ajansı, videonun gerçek olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

İsrail Askerlerinin Çocukları Vurduğu An Kamerada...

İsrail’in kuruluşunun yıldönümü olan Nakba Günü’nde Batı Şeria’da yer alan Beytunya kentinde barışçı eylem yapan, ancak ardından şiddet olaylarına dönüşen protestolar sırasında 17 yaşındaki Nedim Siam Nuvara ve 16 yaşındaki Muhammed Mahmud Odeh Ebu El-Tahir, protesto bölgesinden çekildikleri ve kimseye bir tehdit oluşturmadıkları bir anda İsrail askerleri tarafından uzak mesafeden hedef alınarak vurulmuş ve öldürülmüşlerdi.

Olay yeri kamera görüntülerine Uluslararası Çocuklar için Savunma (DCI) örgütünün Filistin bölge sorumluları ulaştı.

DCI-Filistin bölge sorumlusu Rıfat Kasis, “Görüntüler, çocukların vuruldukları anda kimseye ani bir tehdit oluşturmadığı sırada hukuka aykırı şekilde vurulduklarını ortaya koyuyor” diyor. Kasis, “İsrail askerlerinin bu eylemi savaş suçlarına girer ve İsrailli yetkililer ciddi, tam kapsamlı soruşturmalar yürüterek mücrimleri suçlarından dolayı adalet karşısına çıkarmalılar” görüşünde.

Perşembe günü gerçekleşen ölümlerle 2014 yılında İsrail güçleri tarafından öldürülen çocuk sayısı 4′e yükseldi.

İsrail ordusunun yönetmeliklerinde, “Ancak ölümcül tehdit altında canlı mermi kullanılabilir” deniyor. 

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FilistinİsrailSavaşolay
Görüş Bildir