Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İspanya'da Sosyalist Hükümet Göreve Başladı: 17 Bakandan 11'i Kadın, Bilim Bakanı Eski Astronot!

 > 
665PAYLAŞIM

İspanya'da 2011 yılından beri ülkeyi yöneten Mariano Rajoy ve partisi, yöneltilen yolsuzluk suçlamaları nedeniyle düzenlenen güven oyu yoklamasını kaybetmiş, ana muhalefet partisinin verdiği gensorunun kabul edilmesiyle hükümet düşmüştü. Böylece  2011 seçimlerinde kaybetmelerinin ardından sosyalistler yeniden iktidara geldi. Sosyalist Parti lideri ve İspanya'nın çiçeği burnunda lideri Pedro Sanchez, bir önceki başbakanın erkek ağırlıklı kabinesinin aksine kadın ağırlıklı bir kabine kurdu. Sanchez'in kabinesindeki 17 bakandan 11'i kadın. Bilim Bakanlığı görevi ise İspanya'nın ilk astronotu olan Pedro Duque'ye verildi.

Böylece İspanya'nın genç demokrasi tarihinde ilk kez devletin üst düzey görevlerine ağırlıklı olarak kadınlar getirildi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanchez kadın kabine üyeleri için, "Hepsi üstün nitelikli, kamu hizmetinde meslek sahibi ve İspanya'nın en üstün niteliklerini yansıtıyorlar" dedi.

"İspanya'yı daha iyi bir ülke haline getirmek istediklerini” söyleyen  Sanchez, cinsiyet eşitliğinin öncelikleri arasında yer aldığını vurguladı.

Kral 6'ncı Felipe'nin huzurunda yemin ederek görevine başlayan 46 yaşındaki ekonomi profesörü Sanchez, törende İncil'e el basmayı redderek, İspanya tarihinde bir ilke daha imza atmıştı.

Kendini "feminist" olarak tanımlayan Sanchez, altı partinin desteğini alarak, yolsuzluk skandalına adı karışan Rajoy'u düşürmüş ve ülkenin 7. başbakanı olmuştu.

Süreç Yolsuzluk Suçlamalarıyla Başlamıştı: İspanya'da Hükümet Düştü, Yeni Başbakan Pedro Sanchez - onedio.com
Süreç Yolsuzluk Suçlamalarıyla Başlamıştı: İspanya'da Hükümet Düştü, Yeni Başbakan Pedro Sanchez - onedio.com

Kabinede kilit konumlardaki üç kadın: Ekonomi Bakanı Nadia Calviño, Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve Maliye Bakanı María Jesús Montero

Sanchez, Sosyalist Parti'den Carmen Calvo'yu başbakan yardımcısı, Avrupa Komisyonu'nun Bütçe Genel Müdürü Nadia Calvino'yu ekonomi bakanı, María Jesús Montero'yu maliye bakanı olarak atadı.

Calvo, Sanchez'in kabinesinde başbakan yardımcılığının yanı sıra, Cinsiyet Eşitliği'nden Sorumlu Bakan olarak görev yapacak.

Kültür Bakanlığı görevini ise ödüllü yazar Maxim Huerta üstlenecek.

Savunma Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın yanı sıra İçişleri Bakanlığı görevini de kadın bakanlar üstlendi.

Bilim Bakanlığı görevi ise İspanya'nın ilk astronotu olan Pedro Duque'ye verildi.

55 yaşındaki Duque, Uluslararası Uzay Üssü misyonu çerçevesinde en son 2003 yılında uzaya gitti.

Havacılık mühendisi Duque, Avrupa Uzay Ajansı'nın astronot heyetine 1992 yılında seçildi ve 1998 yılında uzaya giden ilk İspanyol oldu.

Sanchez yeni kabinesinin 8 Mart'ta İspanya'da ortaya çıkan değişimin yansıması olduğunu belirtti.

8 Mart'ta 5 milyon kadın ücret eşitsizliği ve şiddeti protesto etmek için "feminist grev" yapmıştı.

Kral Felipe'nin de onayı sonrası yemin eden kabine göreve başladı.

📌 Kadın bakan oranı ile Avrupa rekoru kıran İspanya'nın "feminist" hükümeti sosyal medyanın da gündeminde

BBC, DW ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir