Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Süreç Yolsuzluk Suçlamalarıyla Başlamıştı: İspanya'da Hükümet Düştü, Yeni Başbakan Pedro Sanchez

 > 
154PAYLAŞIM

İspanya'da ana muhalefet partisinin verdiği gensorunun kabul edilmesiyle hükümet düştü. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve partisi, yöneltilen yolsuzluk suçlamaları nedeniyle düzenlenen güven oyu yoklamasını kaybetti. İspanya'nın genç demokrasi geçmişinde ilk defa bir başbakan güven oyuyla görevini kaybetti. Güven oyu yoklamasının gündeme alınmasını sağlayan ana muhalefet partisi lideri Pedro Sanchez, ülkenin 7. başbakanı oldu. Böylece Rajoy'un 6 yıllık başbakanlığı sona ererken, 2011 seçimlerinde kaybetmelerinin ardından sosyalistler iktidara yeniden geldi.

Geçen yıl hakkında düzenlenen bir güven oyu yoklamasından başarıyla çıkan 2011 yılından beri İspanya'yı yönetiyordu.

Başbakan Mariano Rajoy oylama öncesinde yaptığı konuşmada, "İspanya'yı bulduğumdam daha iyi bırakmak bir onur. Tüm İspanyollara teşekkür ederim. İyi şanslar" dedi ve oylamayı beklemeden göreve veda etti. 

Rajoy, gensorunun kabul edilmesiyle başbakan olacak PSOE lideri Pedro Sanchez'i de tebrik etti.

350 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde yapılan açık oylamada, gensoru 169'a karşı 180 oyla kabul edildi.

Bir üye ise çekimser kalmayı tercih etti. PSOE'nin önergesini, sol partilerden Podemos ile bağımsızlık yanlısı Katalan ve Bask partileri de destekledi.

İspanya yasaları uyarınca önerge sahibi partinin lideri olarak Sanchez, başbakanlık görevini üstlendi.

Oylama sonrası Rajoy, Sanchez'i tebrik edip parlamentodan ayrılırken, yeni başbakan uzun süre alkışlandı.

Sanchez'in Pazartesi gününe kadar görev, devralması ve önümüzdeki hafta kabinesini ataması bekleniyor.

Rajoy hakkında güven oyu yoklamasına giden süreç, lideri olduğu Halk Partisi'ne yöneltilen yolsuzluk suçlamalarıyla başladı.

Geçen hafta bir mahkeme 1999-2015 yılları arasında Halk Partisi ile bağlantılı kişilerin kamu ihalelerinden çok yüksek miktarda rüşvet aldığına hükmetti.

Ulusal Mahkeme, biri eski hazine bakanı olmak üzere Halk Partisi'nden 29 kişiye hapis cezası verdi. Halk Partisi'ni ise 254 bin euro ödemeye mahkum etti.

Rajoy ise hükümetiyle ilişkili kimsenin yolsuzluğa karışmadığını, sadece Halk Partisi'nin çok az sayıda üyesi hakkında yolsuzluk hükmüne varıldığını savundu.

BBC, AFP ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir