IŞİD'in Türkiye Sorumlusunun Telefon Kayıtları: 'Muska Değil, Fıstıklı Sarma Gönderdim'

 > -

Diyarbakır'da 5 Haziran 2015 günü HDP mitingine yapılan bombalı saldırıya ilişkin soruşturma dosyasında IŞİD'in kırmızı listede aranan 'sınır emiri', 'Ebu Bekir' kod adlı İlhami Balı'nın çok sayıda ilginç telefon kaydı yer aldı. Kayıtlarda Balı'nın Kilis'ten fıstıklı sarma ve köfte sipariş ettiği, bir kaçakçının ise Suriye'den eş almak isteyen amcası için izin istediği tespit edildi. Ayrıca Almanya'dan gelerek IŞİD'e katılmak isteyen bir kadının yaptığı telefon görüşmesi de dinlemelere takıldı.

Oda TV'de yer alan habere göre; Balı'nın, emrinde çalışan Ayhan isimli kaçakçı ile yaptığı telefon görüşmesi de yer aldı. Balı'yı arayan Ayhan, "Sıkıntı yoksa ben geleceğim oraya. Seni arayıp izin alacaktım. Amcam hayırlı bir iş için gelecek oraya. Uygun olur mu sence? Bir hanım alacak o taraftan. Onunla gelmeyi düşünüyorum" dedi. Balı ise amcasıyla gelmesinin sorun olmayacağını söyleyerek, "Çıkacağın zaman sana parayı veririm" dedi.

Almanya'dan IŞİD'e katılmak için gelen ve sınırı geçmek için yardım isteyen bir kadının İlhami Balı ile 9 Mayıs 2015 tarihli görüşmesi ise kayıtlara şöyle geçti

X kadın: Almanya'dan geldim. Urfa’ya tatil amaçlı. Anlarsın ya. Gece vardığımda kardeş beni karşıladı. Hemen polis ekibi durdu. Güya Alman istihbaratı bildirmiş. Karşı tarafa geçecek diye. Tatil amaçlı Urfa'ya geldiğimi söyledim. 'Karşı tarafa geçecek misiniz?' dediler. Tutukladılar, savcılığa, mahkemeye çıktık. Şimdi Hatay'a aileme geldim. Almanya'ya beni göndermiyorlar. Çünkü çifte vatandaşım. Her tarafımda istihbaratçı var.

İlhami: İnternetten, telegramdan konuşalım. Burada konuşursak bütün planımızı anlarlar. Hiç işe yaramaz.

X kadın: Emniyetli mi

İlhami: Çok emniyetli. Onu hiç bilmezler

X kadın: Tamam gizli chatten bana mesaj yollar mısın? Telegramda ayrıyetten bir program daha var gizli chat diye. Oradan konuşuruz.

'Sana muska değil, fıstıklı sarma gönderdim'

Ebubekir kod adlı İlhami Balı

Kayıtlara göre, 6 Nisan 2015 günü yapılan konuşmada 'kaçakçı Ahmet' isimli kişinin İlhami Balı'ya Türkiye'den fıstık sarması ve köfte gönderdiği tespit edildi

İlhami: Sabahtan beri senin yüzünden dolaşıyorum. Orada burada sürünüyorum. Niye erkenden göndermiyorsun bu adamları? Allah için seni şikayet edeceğim. Seninle çalışamıyorum. Gönderdin mi fıstıklı muskayı?

Ahmet: Muska değil sana fıstıklı sarma göndermişim.Bir kilo falan gönderdim. O 60 milyon, muska 25 milyon. Daha adam yerine koymuyorsun. Unutma bir kilo sarmanı al. 5 kilo köfte de var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir