Görüş Bildir
Haberler
İran'a Voleybolda "Ev Sahipliği" Yasağı

İran'a Voleybolda "Ev Sahipliği" Yasağı

Batuhan
10.11.2014 - 13:07

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), İran'da kadın taraftarlar tribünlere alınmadığı sürece ülkenin, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapamayacağını açıkladı.

Karar, İngiltere ve İran vatandaşı 25 yaşındaki Gonçe Kavvami adlı bir kadın aktiviste 2 Kasım'da Tahran Mahkemesi tarafından hapis cezası verilmesi üzerine alındı.

Böylece FIVB, ülkede kadınlar stadyumlara alınana kadar İran'a hiçbir uluslararası voleybol maçında ev sahipliği hakkı vermeyecek.

Yasak kararı, daha önceden fikstürü belirlenmiş olan İran'da düzenlenecek 19 yaş altı 2015 Gençler Voleybol Şampiyonası'nı kapsamıyor. Buna rağmen, FIVB tarafından Arjantin'e, bu organizasyonu İran'ın yerine düzenleme teklifi iletildi.

İran haber ajanslarına göre ise FIVB, İran'ın ev sahipliği yapacağı Gençler Voleybol Şampiyonası organizasyonu Arjantin'e verdi.

Kavvami'nin, İran ile İtalya milli takımları arasında 20 Haziran’da Tahran’da oynanan erkekler voleybol maçını izlemek için kadın arkadaşlarıyla stadyuma girmeye çalıştığı iddia edilmişti. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan genç kadın, kişisel eşyalarını almak üzere karakola döndüğünde tutuklanmıştı.

Eurosport

Kaynak: http://tr.eurosport.com/voleybol/iran...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0