Irak'ta Kürtlere 'Silahlanın' Çağrısı

 > 
0PAYLAŞIM

Irak'ta Kürtlere, 'IŞİD'e Karşı Silahlanın' Çağrısı

IRAK'ın Anbar Kenti'nde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlı silahlı gruplar ile Irak ordusu arasındaki çatışmalar devam ederken, bu bögelerde yaşayan Kürtlerin İŞİD'in saldırılarına karşı silahlanmaları istendi. Irak Kürt Bölgesi Peşmerge Bakanı Cebar Yawer, peşmergelerin teyakkuz halinde olduğunu ve Kürt bölgesinin dışında yaşayan Kürtleri korumak için bir güvenlik hattı oluşturduklarını açıkladı.

Irak'ta bir çok bölgede kontrolü ele geçirmeye çalışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak ordusu arasındaki çatışmalar artarak devam ederken, çatışmaların kendi bölgelerine de sıçrayabileceğine karşı Kürt Bölgesi de alarma geçti. Irak Kürt bölgesinde yayın yapan 'Dengeazad' internet sitesindeki habere göre, Bölgesel Kürt Hükümeti Peşmerge Bakanı Cebar Yawer, Peşmerge güçlerinin Kürdistan Bölgesi Hükümetinin yönetimi dışında kalan Kürdistani Bölgelere yönelik El Kaide terör örgütünün girişimlerini önlemek için teyakkuz halinde beklediklerini söyledi. Yawer, şöyle dedi:

"Peşmerge Bakanlığı'na bağlı tugaylar, 70 ve 80'inci birlikler ile bölge emniyet ve polis güçleri tarafından bu bölgelerin emniyetini destekleme faaliyeti oluşturulmuştur. Bu çalışmalara Hewice'de yaşanan gelişmelerden sonra Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı tarafından karar verilmiştir. Biz Kürdistan Bölgesi hükümetinin idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde bir emniyet ve savunma hattı oluşturduk. Bu hat Neftexan'dan başlayarak, Celewla, Seadiye, Qeretepe bölgelerini içine alarak Duzxurmatu'ya ulaşmakta Kerkük'ün batısını geçerek, Dubz'un batısına oradan da Maxmur, Şengaru, Beşiqe, Şêxan ve Pêşxapur bölgelerine kadar ulaşmaktadır. Bu güçlerin görevi Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesi uygulamaya sokuluncaya kadar ve bu bölgelere ilişkin sorunlar tamamen çözülünceye kadar bu bölgelerdeki vatandaşların can ve mal güvenliklerini sağlamaktır."

KÜRTLERE 'SİLAHLANIN' ÇAĞRISI

Bu arada, IŞİD ile Irak ordusu arasında çatışmalar devam ederken, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Celawle'de ise Kürtlere silahlanmaları yönünde çağrı yapıldı. Celawle İlçe Emniyet Müdürü Enver Hesen, güvenlik güçleri ve ordunun alarmda olduğunu dile getirerek, Kürtlere canlarını, evlerini korumaları için silahlanmaları gerektiğini söyledi. Önceki gün silahlı bir grubun Celawle'deki bir askeri üsse saldırdıklarını söyleyen Hesen, saldırı sonrası ordunun Celawle ve Seidiye'de alarma geçtiğini, saldırganların Irak Şam İslam Devleti gurubuna bağlı olduklarını dile getirdi.

Ramazan YAVUZ / DİYARBAKIR, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir