Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlığın Bir Gün Dünya Dışındaki Yeni Yuvası Olmaya Aday 16 Gezegen

 > -
Abone ol

Earth Similarity İndex –Dünya Benzerlik İndeksi (ESI) adı verilen bir indeks ile gezegenlerin ne kadar yaşanabilir oldukları belirtiliyor. Eğer bilimkurgu filmlerindeki gibi uzay gemileri yapılabilirse bu gezegenler insanlığın yeni yuvaları olabilirler.

16. Gliese 581 d (0,50 ESI)

20 ışık yılı uzaklıktaki gezegen, Dünya'dan en az 5.6 kat daha büyük. Bu da yerçekiminin büyük olmasına neden olduğu için burada ulaşım bir hayli zorlu olacaktır. Araçlar için daha fazla bir itiş gücü gerekecektir, canlılar ise daha kolay yorulacaktır.

Ekim 2008'de Gliese 581 d'ye doğru "A Message From Earth" adı verilen yüksek güçlü bir radyo yayını yapıldı. Yayın, gezegene 2029'da ulaşacak ve olası bir cevap Dünya'ya 2049 yılında dönecek.

15. MARS (0,64 ESI)

Mars'ta bir canlıya rastlamasak da potansiyel olarak yaşanabilir olarak adlandırılıyor. Curiosity'nin yaptığı testlere göre uzun yıllar önce burada akan dereler bile mevcuttu. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir. Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir.

Mars’ın yörüngeden çekilmiş, ufukta görülebilen ince atmosferi.

Yarıçapı Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadardır. Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir.

Çıplak gözle nasıl göründüğünü merak ettiyseniz  şöyle buyrun: Planet Mars Visible from Earth (14th/15th April, 2014)

14. Kepler-186f (0.64)

Kepler-186f, Dünya'dan yaklaşık 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan kırmızı cüce yıldız Kepler-186 yörüngesindeki bir ötegezegendir. Kepler-186f, başka bir yıldızın yaşama elverişli bölgesinde keşfedilen, Dünya ile benzer yarıçapa sahip ilk gezegendir. Burada bir yıl 129,9 gün sürüyor. Eksen eğikliği az olduğu için mevsimler tam anlamıyla yaşanamıyor.

Gezegenin olası günbatımı manzarasını görüyorsunuz, Dünya ile neredeyse aynı.

13. HD 40307 g (0.67 ESI)

Bu gezegende sıvı halde su bulunabileceği ihtimali yüksek olduğu ileri sürülüyor. Dünya'dan 7 kat büyük olduğu için burada da yerçekimine alışmak epey zor olacaktır. 2008 yılında keşfedildi ve Ressam takımyıldızında yer alıyor. 42 ışık yılı gibi nispeten yakın bir uzaklıktadır.

12. Gliese 163 c (0,68 ESI)

Bir yılı 26 gün süren bir gezegen. 60 derecede kaynayan denizlere sahip, kaplıcalarla dolu bir gezegen gibi. 49 ışık yılı uzaklıkta. Dünya'dan 7.2 kat daha büyük.

11. Kepler 62f (ESI 0.69)

Karasal veya su egemen bir yapıda olabileceği tahmin ediliyor. Yarıçapı Dünya'dan 1.4 kat daha büyük. Güneş'ten biraz daha soğuk ve küçük bir yıldıza sahip. Mümkün olsaydı bu gezegenden kendi güneşinin manzarasını şeftali rengine yakın bir renkte görebilirdik.

10. Kepler-22b (0,75 ESI)

600 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-22b, Dünya’nın kardeşi gibi görünüyor. Kepler 22b’nin bir yılı 290 gün sürüyor.

9. Tau Ceti e (0,77 ESI)

Dünya'dan 1.8 kat daha büyük, bir yılı ise 168 gün sürüyor. 11.905 ışık yılı uzaklıkta. Güneşi bizim güneşimizden iki kat daha yaşlı olan bu kayalık gezegende hayat varsa şimdiye kadar evrimleştiği düşünülüyor. Uzaylı dostlarımız orada bizi bekliyor olabilirler.

8. Kepler-283c (ESI 0.79)

İlk keşfedildiğinde gezegen adayı olarak sınıflandırılmıştı, daha sonra NASA tarafından gezegen olduğu doğrulandı. Dünya'dan 1.8 kat daha büyük ve her 93 günde bir yörüngesini tamamlıyor.

7. Gliese 832 c (ESI 0.81)

16 ışık yılı uzaklıktaki bu gezegen bir kırmızı cüce yıldız yörüngesinde. Dünya'dan 5.4 kat daha büyük. Sıcaklığının Dünya'daki sıcaklıklara nispeten benzer olduğu düşünülüyor ancak onun yörüngesi önemli sıcaklık dalgalanmalarına neden olabilir.

6. Gliese 581 g (ESI 0,82)

Yaşam koşullarının oluşması açısından mükemmel bir gezegen olduğu söyleniyor. California Üniversitesi, yaptığı açıklamada, gezegenin Dünya'nın galaktik komşusu olduğunu, çevresinde döndüğü yıldızın, Dünya'ya 193 trilyon kilometre uzaklıkta olduğunu bildirdi.

Gezegen, Dünya'nın kütlesinin üç katı büyüklükte bir kütleye sahip. Atmosferinde ortalama sıcaklığın -31 ile -12 derece olduğu belirtiliyor.

5. Kepler 62e (ESI 0.83)

1200 ışık yılı uzaklıktaki bu gezegenin yarıçapı Dünya'dan 1.61 kat büyük. Su olabileceği öngörülüyor ve kayalıklara da sahip olabileceği düşünülüyor. Lyra takımyıldızında yer alıyor.

4. Kepler 442b (ESI 0.84)

Henüz 4 gün önce keşfedilen bir gezegen. 1.120 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Dünya'dan 1.34 kat daha büyük ve bir yılı 112.3 gün sürüyor.

3. Gliese 667Cc (0,84 ESI)

Dünya dışı yaşam için en uygun gezegenlerden biri olabilir. Star Trek terminolojisinden ismini alan M-tipi yıldız, gezegene ev sahipliği yapıyor. 29,4 derece yüzey sıcaklığı olduğu tahmin ediliyor, bu da orada hayat olabileceği anlamına geliyor. Bu gezegendeki alacakaranlık bölümlerde yaşam olabileceği düşünülüyor. Gezegenin tek kusuru sanki hedefe kilitlenmiş gibi dönmemesi. 3 yıldıza sahip bu gezegende oldukça ilginç bir manzara olacağı düşünülüyor.

Manzarası da böyle...

Tam ekran video olarak da önerilir.

2. Kepler 296e (ESI 0.85)

2 Şubat 2014'te NASA tarafından keşfedildi. Yarıçapı Dünya'dan 1.75 kat daha fazla. Güneş benzeri bir yıldızın etrafında 36.1 günde turunu tamamlıyor. Yüzeyinin bir bölümünde sıvı halde su olabileceği tahmin ediliyor.

1. Kepler 438b (ESI 0.88)

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen yeni bir gezegen, üstelik Dünya'ya en çok benzeyen gezegen unvanını ele geçirdi bile. Dünya'dan yüzde 12 oranında daha geniş. Ayrıca yıldızına daha yakın mesafede dönmesi nedeniyle Dünya'ya kıyasla yüzde 40 daha fazla ışık alıyor. Yüzeyi Dünya'nın yüzeyinden daha sıcak. Caldwell kızıl cüce güneşi etrafında dönen bu gezegenden bakıldığında gökyüzünün, Dünya'ya kıyasla daha kırmızı görünebileceği söyleniyor. Zira gezegen 475 ışık yılı uzakta ve gezegeni oluşturan maddeler hakkında henüz bir bilgi yok. Yıldızı çevresindeki turunu 35 günde tamamlıyor.

DÜNYA (ESI 1.00)

Son 20 yılda keşfedilen yaklaşık 1.800 gezegenden 20'sinin, yıldızlarının çevresindeki "yaşanabilir kuşak"ta döndüğü tespit edildi. Bu gezegenlerin önemli bir kısmı da çok büyük kütlelere sahip oldukları için yaşama uygun olarak görülmüyor.

Bu gezegenlerin hiçbiri Dünya'dan daha iyi koşullara sahip olmasa da gezegen keşfi bu hızla devam ettikçe belki de yüzde yüz benzerlik taşıyan gezegenler keşfedilecektir. Çok uzak olmayan bir dönemde Dünya'dan daha iyi bir ortama sahip olanlar da keşfedilebilir. Aklımızda pek çok soru var: İnsanoğlu o uzaklıktaki gezegenlere gidebilecek teknolojiye ulaşabilecek mi, o gezegenlerde canlılar var mı, varsa neye benziyorlar, o gezegenlerin manzaraları, doğal oluşumları, hiç görmediğimiz doğa olayları nasıl? Bunu insanlığa zaman gösterecek. Biz hayattayken görme imkanımız olsa ne iyi olurdu demeden edemiyorum.

Şimdilik daha iyisini bulana kadar elimizdekinin en iyisi bu. Dünya'ya bu hızla zarar veriyorken o gezegenlere de zarar vereceksek belki de oralara gitmemekte yarar vardır.

Kaynaklar:
Meet the 9 most habitable worlds in the universe | Dünya Dışı Yaşama Ev Sahipliği Yapabilecek 8 Gezegen | HEC: Graphical Catalog Results | Earth Similarity Index - Wikipedia | BBC | Kepler-62e - NASA | Open Exoplanet Catalogue | The 12 Planets Most Likely To Contain Life | space.com | AboveTopSecret.com

BONUS: Kepler-452b

NASA'nın 23 Temmuz 2015'te açıkladığı en yeni yaşanabilir gezegen Kepler-452b, Dünya'dan 1.6 kat daha büyük bir boyuta sahip. Güneşiyse bizimkinden %10 daha büyük. Bir yıl ise 385 gün sürüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammedikbalzm

442 b enteresan deniz var gibi gözüküyor denizlerde balık yaşıyormudur acaba

ostades-usta

'earth' ve 'kepler 186f' bu fotoğrafa lütfen dikkat ediniz photoshopta boyamışlar dikkatle bakınız ikisi aynı..

ayakkabici-katniss

gliese 581 c var oda yaşanılır bir gezegenmiş su var hava var ışık var ama bu listede göremeyince biraz şaşırdım

ugur06

İnsan ayak bastığı her yeri kurutmakta baya becerikli. bence oralarada gitse oraları da zamanla yok edecek. korkarım bu gidişle gitmeye de fırsatı olmayacak. ayrıca dünya kadar insanoğluna uygun bir gezegen bulmakta çok zor bence. elimizdekinin degerini bilip onu korumak en güzeli degilmi?

tiktik

7. Gliese 832 c (ESI 0.81) Biz buna gideriz 16 ışık yılı nedir ki :)

kaan-sahin-akyurek

ne değildir ki

Görüş Bildir