Görüş Bildir
Haberler
İnşaat İşçileri Sendikası Resmen Kuruldu

İnşaat İşçileri Sendikası Resmen Kuruldu

adem kara
08.08.2014 - 14:05

Fotoğraf: DirenEmekorg

İçeriğin Devamı Aşağıda

İnşaat İşçileri Sendikası resmen kuruldu. Sendika kuruluşunun ilanını da iki yıldır ücretlerini alamayan Star TOWERS işçilerinin eylemi ile duyurdu

İnşaat İşçileri Sendika Girişimi yaptığı resmi başvurusunu yaparak kuruluşunu ilan etti. Yaklaşık 3 yıldır Bundan sonra İnşaat İş olarak faaliyet yürütecek olan işçiler, inşaat iş kolundaki güvencesizliğe, taşerona karşı mücadelenin adresi oldu.

İnşaat İş Sendikası ilk eylemini resmi başvurunun hemen ertesi gününde yaptığı Esenyurt Belediyesi’nin önünde yaptı. Kuruluş duyurusunu da bu eylemle gerçekleştirdi.

Esenyurt Belediyesi‘nin de ortak olduğu RDS Enerji ve REFORM İnşaat ortaklığının yükselttiği STAR TOWERS‘ın inşaatında 2 yıl önce çalışıp ücretlerini halen alamayan 24 işçi, dün İnşaat İşçileri Sendikası ile birlikte eylem yaptı. İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Akyol yaptığı konuşmada ‘‘Bugün burada iki nedenden dolayı karşınızda bulunuyoruz. Birincisi ‘Dünyayyı biz inşaa ediyoruz, altında biz kalıyoruz. Artık yeter!’ diyerek çıktığımız bu yolda büyük bir adım atarak İnşaat İşçileri Sendikası’nı resmen kurduk! İkincisi Stars TOWERS’da iki yıl önce çalışıp ücretlerini alamayan arkadaşlarımız için buradayız.’’ dedi. Eylemde okunan basın metni, aynı zamanda sendikanın kuruluşunu da duyuran bir içerikteydi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

Bugün burada iki nedenden dolayı karşınızda bulunmaktayız. Birinci olarak “Dünyayı biz inşa ediyoruz, altında biz kalıyoruz. ARTIK YETER” diyerek çıktığımız yolda büyük bir adım atarak İnşaat İşçileri Sendikasını (İNŞAAT-İŞ) kurduk!

İkinci olarak STAR TOWERS’da iki yıl önce çalışıp halen ücretlerini alamayan işçi arkadaşlarımızın hakları için buradayız.

Her türlü kuralsızlığın, tam bir barbarlık düzeninin hüküm sürdüğü bir sektördür inşaat sektörü… İki yıldır ücretlerini alamayan işçi arkadaşlarımız, inşaat sektöründe nasıl bir barbarlığın hüküm sürdüğünü anlatmamıza gerek bırakmamaktadırlar. Sendikamız biz inşaat işçilerinin insanca yaşam özleminin ilk adımıdır.

Biz inşaat işçileri bu sendikayı kurduk çünkü, inşaatlarda her gün yaşanan ölümlere artık son vermek istiyoruz ve mücadeleyi seçiyoruz….

Bu sendikayı kurduk çünkü, Adana‘da Barış Ergin gibi çocuk işçilerin inşaatlarda ölmelerini istemiyoruz ve mücadeleyi seçiyoruz.

Bu sendikayı kurduk çünkü, kapitalizmin can damarı sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe biz işçilerin sömürülmesine, ezilmesine ve aşağılanmasına son vereceğiz. Başta inşaat sektörü olmak üzere, işçi sınıfının ter döktüğü her alanda inşaat işçileri olarak sınıf kardeşlerimizle beraber kapitalizmin tabutuna son çiviyi çakana kadar mücadele edeceğiz. İnşaat İşçileri Sendikası olarak bu kavgada en önde ve sonuna kadar yer alacağız…

Bu sendikayı kurduk çünkü; biz inşaat işçileri olarak, işçi sınıfının militan, sınıfına güvenen ve sınıf bilincini bir an olsun elden bırakmadan mücadele eden üyeleri olacağız…

Bizleri ulusal ve mezhepsel farklılığımızı öne sürerek ayırmaya, birbirimize düşürmeye çalışan ve birliğimizi bozmaya çalışan şovenizme karşı işçilerin birliği şiarını yükselteceğiz. Çünkü düşmanımız ortak ve kurtuluşumuz da birlikte mücadeleden geçiyor.

Hiçbir sendikal yasanın hükmünün olmadığı inşaat sektöründe sendikamızı kurarak kendi yasamızı sokakta yapacağız. Kuruluşumuzu anlayışımıza uygun olarak sokakta yapıyoruz. Sömürünün, sınıfların ve sınırların olmadığı bir dünyayı kurmak mümkün ve bunu başaracağız…

Basın açıklamamızı Esenyurt Belediyesi’nin önünde yapmamızın nedeni, Esenyurt Belediyesi’nin de ortak olduğu RDS Enerji ve REFORM İnşaat’ta çalışan ve STAR TOWERS’ın inşasında yer alan, yaklaşık 2 yıldır maaşlarını alamayan işçi arkadaşlarımızın yanında olmak istememizdendir. Burada çalışan işçi arkadaşlarımız çalışmalarının karşılığı olarak kendilerine verileceği söylenen maaşlarını almalıdırlar. 2 yıldır işçilere maaşlarının verilmemesini kabul etmiyoruz ve işçi arkadaşlarımız maaşlarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

İnşaat işçileri sendikası olarak sömürünün her biçimine karşıyız ve sınıfın bir parçası olarak, sendikamızda örgütlenip birlikte sömürüyü sonlandırmak için mücadeleyi büyüteceğiz.

Dünyayı biz inşa ediyoruz, yine biz altında kalıyoruz. ARTIK YETER

Kendimiz için sefalet, sermaye için zenginlik üretmeyeceğiz!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!

İnşaat İşçileri Sendikası/ İNŞAAT-İŞ”

Sendika basın açıklamasından sonra işçilerin ücretlerini gasp eden şirket ve sorunun birebir muhatabı olan belediye ile görüşme talebinde bulundu. Görüşme talebinin kabul edilmesiyle, İnşaat-İş yöneticileri, Star TOWERS işçi temsilcisi ve sendika avukatından oluşan bir heyet, firma yetkilileri ve belediye ile görüştü.

Yapılan görüşmede belediye yönetimi işçilerin ücretleri konusunda önce “bizi bağlamıyor” dediğini ancak, sendika yönetiminin işçilerin var olan haklarını hatırlatması ve 39. madde gereğince ödeme yapması gerektiğinde ısrar etmesi üzerine , işçilerin bilgilerini istemek durumunda kaldı.

Görüşme bu şekilde sona ererken, Sendika yönetimi işçilerin bilgilerini Cuma günü belediyeye ileteceğini belirtti.

Sendika.Org

Kaynak: http://www.sendika.org/2014/08/insaat...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın