İlber Ortaylı'dan Türkiye'deki Çalışanların ''Mesleki Mızmızlıklarını'' Anlatan 16 Alıntı

1.8bPAYLAŞIM

İlber Ortaylı, Tuhaf dergisine çalışanlar ve mesleklerle ilgili bakalım neler anlatmış.

Kaynak: https://www.instagram.com/tuhafdergi/?hl...

1. "İnsanlarımızın işsiz ve ekmeksiz kalmayacaklarına, birisinin onları zaten besleyeceğine dair çocukça bir inançları var."

2. "İş disiplini ve işine saygının Türkiye’de çalışanların tümünde; sadece işçiler değil, işverenlerde de eksik olduğunu kabul etmemiz gerekir."

3. "Görev ciddiyeti ve işini sevmek, Batılı toplumlarda orta sınıfın başlıca özelliğidir. Batılı orta sınıflar ananeyi yaşatır, meslek edinir ve meslek ciddiyetine sahiptir."

4. "Buna sahip olamadıkları ölçüde işlerini yitirmiş, tezgâh ve mülklerini kaybetmişler ve lonca ustasıyken işçileşmiş ve dükkâncıyken tezgâhtar olmuşlardır; ayakta kalabilenler muhafazakâr, işine sahip çıkan ve mesleğini sevenlerdir."

5. "Avrupa kasabasının ve kentinin butik ve terzisi, elan iş görebilen kasap ve peynirci, çiçekçi bunlardandır. Yaptığı işi bilmeyen, öğrenmeyen, üstelik çok zengin olacağına inanan esnaf ve toplumsal yerini bir nesil içinde değiştirebileceğine inanan orta sınıf mensupları, ancak üçüncü dünya ülkelerinde görülür. "

6. "Bizim gibi ülkelerde de insanların sırf statü değiştirmesi sanıldığı kadar kolay değil; bu nedenle insanlarımızın işlerine ve yapabildikleri mesleklerine saygıyla ve dört elle sarılmaları gerekir. "

7. "Daha beteri iktisadî krizler zincirinin kapıda olduğu bir ortamda, kimse daha rahat işlere kayarım diye ümit etmesin. "

8. "Batı toplumlarının dünya görüşünü ve ahlakî normlarını sarsan iktisadî buhranları, kitlesel işsizlikleri Türkiye dediğim gibi yaşamadı. Buhranlar mevzii idi; aile, sülale, mahalle ilişkileri içinde atlatıldı. "

9. "Ama bu olumlu geçmiş, nankör ve sorumsuz insan tipini de yan ürün olarak yarattı. "

10. "Sendikacılığımız, işçinin işini ve emeğini korumasından, siyaset yapmasını sağlamak ve öğretmekten çok; memur sıfatlı beyaz yakalı proleterlere göre daha kolay ve fazla ücret elde etmelerine yaradı."

11. "Ama aynı sendikalar işçinin emeklilik zamlarını bürokrasinin insafına bıraktılar."

12. "İnsanlarımız çocukları için baba mesleğini düşünmüyor. Yeteneğine ve eğilimine bakmadan çocuğuna statü sağlayacağını düşündüğü bir eğitim vermeye çabalıyor. "

13. "Sadece daha iyi yaşam şartları ve tüketimi değil, daha yüksek mevkileri de hemen isteyen bir toplumuz. Oysa toplumun bireyleri kendi konumuna sahip çıktıkça daha saygın ve haklarını takip edebilen insanlar olurlar. "

14. "Batılı toplumda bireysel iltimas yolu aranmaktan çok yurttaşlık haklarına sahip çıkılır ve saygı talep edilir. Seçkinliği, belirli meslek grupları değil, her meslek grubunun iyileri oluşturur."

15. "Bizim eski toplumumuzdaki esnaf alayları, kalfalığa terfi edenlere yapılan peştemal kuşatma (üniversite doçentlerinin de akademik biniş giymesi) gibi âdetler tarihe karıştı. Oysa bunlar şeref payeleri aracılığıyla dengeyi oluşturan unsurlardır."

16. "Herkes genel müdür ve başsavcı olamaz, olması da gerekmez; ama aşçının iyisinin de toplumda benzer yeri olmalıdır. Bir toplumun gelenekleri ve ritüeli bu havaya yer verdiği ölçüde dengeli insanların sayısı artar."

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Haklı katılıyorum.

seda-diril

Çağımızın Socrates 'i İlber hoca. Yine muhteşem tespitler yapmış. 👏

nickimdebileolmaz

Bir sürü iş değiştirdim iş yerinde çalışanların % 90 nın çalışak umrunda değil, iş ahlakı kimse nin sikinde değil o yüzden bir işi becermekten aciz bir milletiz.

revolver

Hepsine katılıyorum. Ama bizim oğlana okulda “senin baban garson köpek gibi ordan oraya koşuyor akşama kadar demiş arkadaşları çocuk ağlayarak geldi okuldan. Ha keza bana çok hürmet eden saygı gösteren biri garson olduğumu öğrendikten sonra abi demeyi bıraktı. Bizim ülkemizde maalesef sahip olduğun maddi şeylerle değer görüyorsun. Okumuş olman kültürlü olman bir üst değer değil.

efeefekan

Üzücü bir durum olmuş, yalnız İlber Beyinde bahsettiği üzere Başsavcı ile işini iyi yapan aşçının da aynı düzeyde görülmesi lazım. Başsavcı olup da hem işini iyi yapmayan hem de iyi ve kültürlü insan olmayan kişiler var mıdır? Vardır. Ama bu genelde çok az olduğu için ve aksi yönde düşünürsek ki bu konuda bana hak vereceğinizi düşünüyorum, aşçı, garson, sanayideki usta, kahvehaneci, manav vb esnaflarımızın maalesef "çoğu" diyebileceğim kadar geneli bırakın kültürlü olmayı ne işinin ehli ne de tam anlamıyla dürüst esnaf ve çalışan olmayınca, bu mesleklere bakılan göz de ister istemez düşüyor.

arsenic

İşte bu kafa yüzünden bizden bibok olmaz. Halbuki onuruyla, çalışkanlığıyla, yaptığı işe olan saygısıyla ve emeğiyle kişi itibar görmeli bulunduğu konumla değil. Bizim ülkemizde kimlerin ne statülere hiç hakkı yokken getirildiğini çok iyi biliyoruz. Liyakat yok, önemsenmiyor o yüzden bu insanları böylesine çirkince etiketleme çabası. Ayrıca çocuğunuza bunları söyleyebilen çocukları yetiştirenlerin de Allah belasını versin. Doğurup doğurup ortalığa saçıyorlar sonra başkasının kötü tohumu toplumun başına zorbalığıyla acımasızlığıyla bela oluyor.

dogus-topaloglu

Ben sana her zaman abi derim statüm ne olursa olsun. Ayrıca yaptığın işe saygı gösterir önünde eğilirim. Suyun üstünde de yürüsen çünkü yüzme bilmiyor diyenler her zaman olacaktır..

evangeline

ülke de herkes kaytarma peşinde kimse işime sahip çıkacağım daha iyisini yapayım ve işler hızlı ilerilesin düşüncesinde değiller yani bu hem devlet kurumu hem de özel kurum da geçerli. ve uygulanan yöntemler hep baskı bir insanı baskıyla kibirle bir şeyler yaptıramazsınız aama şu da var ki bizim insanımız pek iyilikten de anlamıyor sen bu adama sabah 8.00 de işe gel desen tutar 9.00 da gelir vb. bunun gibi bir çok örnek var. yani bazı şeylerin temeline inmek lazım aslında.ki bu da pek çok uğraş gerektiren bir şey ve kimsenin de buna vakti yok diyebilirim. bu yüzden ne avrupa ne asya bunlarla kıyaslama yapılmamız bence yerinde değil.

efeefekan

#8 ve #9 da bahsettiğiniz durumu açıklamış.

elifto

valla nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ülkemiz özel sektöründe tanıdığım ve bildiğim kadarıyla haftalık 45 saat olan çalışma saatini aşıp cumartesi yarım gün işe adam getirip yaptırdığı fazla mesaileri şirket politikası diye yutturup,fazla mesai parası ödememektedir. çalışanı asgari ücretten göstermek mi dersin, tazminat vermemek için istifaya zorlamak mı dersin,mobbing mi dersin,aşağılamak mı dersin,çok iş az maaş mı dersin , ne dersin??? bu ülke de ilk önce iş verenlerin insaniyet kazanması gerekiyor. çalışanı motive edecek ortamı sağlaması gerekiyor. basit de olsa küçük bir ödüllendirme politikası olması gerekiyor. iş yerini ve işini sevmesi için insan kaynaklarının küçük etkinlik planlarının olması gerekiyor. performans değerlendirebiliyor olman gerekiyor. >>>>

elifto

1000 kişi çalıştırıp kandil günleri kandil simidi dağıtmak dışında bir etkinliğin yoksa işçinin haklarını şirket politikası diye yemeye çalışıyorsan o adam çırpınıp çırpınıp kendini göstermeye çalışırken sen sesini çıkartmıyor diye %5 zam yaparsan o adam 3-4 sene sonra o işten de bezer o işverene de söver işine de sahip çıkmaz. sallamasyon iş yapar. hakkıdır da 3 kuruşa 5 köfte yok.

_sekerpancari_

O kadar haklısın ki , bizim şirketin aynı durumunu aktarmışsın . Şirket diyorum ama ben marketlerde de çalışmış biri olarak söylüyorum zamanında market daha kurumsal . Her şey hak hukuka göre ... Ulan hep çalışan işine sarılmıyor diyorlar ama zaten işine sarılmayan çalışana yol veriyolar 2 ay deneme süresi diye bişey var . Milleti işten soğutan kurumların çalışma şartları bizi günde 10 saat çalıştırıyorlar 85 dk mola veriyolar yemek dahil buna hadi buna tamam ama normalde aftada 45 saat aslında bizim 9 saat çalışmamız lazım haftasonumuz tatil çünkü. Adam cumartesi çalıştıramıyor diye hafta içi 1 saat mesai kitliyor . Ve ben bu işe iki vesayitle gidip geliyorum . Of be sabah sabah kinimi kustum rahatladım :D

elifto

diğer yorumunda öyle demiyorsun ama. dedim işveren falan herhalde böyle konuştuğuna göre. nasıl bir muameleyle karşı karşıya olduğunuzun farkına varın o halde. Türkiye'de işçiye verilen tek hak maaşı. memursan ne ala... işte ne bileyim x bir partinin (anladın sen) bilmem zart kolundaysan o zaman da ala ki ne ala... çalışana vatan millet sakarya, iş verene her yer paris. çalışan bana ne emeğimi alıyor muyum ne asılacağım işe dese ülkenin kalkınmasını istemiyor vatan haini deriz. ama işçinin hakkını kendi kafasında belirlediği kuş sidiği kadar maaşı vererek (onu da sanki bedavaya veriyormuş tavırlarıyla,lütuf ediyormuş tavırlarıyla) ödediğini sanan işverenler işte ülkeyi bunlar kalkındırıyor diye bakanlık toplantılarına falan katılırlar. bu ülke de senelerdir niye araba üretilmiyor ? >>>>>>

elifto

bir koç,sabancı,ağaoğlu,doğuş bu ülke de ithal edilen şeyleri üretemez mi ? niye üretsin ki adam ithalatından zaten cukkalıyor paraları... kısacası şey gibi. sosyete kızı yapınca flört olur,mahalle kızı yapınca o... olur. :):):):)

Görüş Bildir