İlber Ortaylı'dan Türkiye'deki Çalışanların ''Mesleki Mızmızlıklarını'' Anlatan 16 Alıntı

-

İlber Ortaylı, Tuhaf dergisine çalışanlar ve mesleklerle ilgili bakalım neler anlatmış.

Kaynak: https://www.instagram.com/tuhafdergi/?hl...

1. "İnsanlarımızın işsiz ve ekmeksiz kalmayacaklarına, birisinin onları zaten besleyeceğine dair çocukça bir inançları var."

2. "İş disiplini ve işine saygının Türkiye’de çalışanların tümünde; sadece işçiler değil, işverenlerde de eksik olduğunu kabul etmemiz gerekir."

3. "Görev ciddiyeti ve işini sevmek, Batılı toplumlarda orta sınıfın başlıca özelliğidir. Batılı orta sınıflar ananeyi yaşatır, meslek edinir ve meslek ciddiyetine sahiptir."

4. "Buna sahip olamadıkları ölçüde işlerini yitirmiş, tezgâh ve mülklerini kaybetmişler ve lonca ustasıyken işçileşmiş ve dükkâncıyken tezgâhtar olmuşlardır; ayakta kalabilenler muhafazakâr, işine sahip çıkan ve mesleğini sevenlerdir."

5. "Avrupa kasabasının ve kentinin butik ve terzisi, elan iş görebilen kasap ve peynirci, çiçekçi bunlardandır. Yaptığı işi bilmeyen, öğrenmeyen, üstelik çok zengin olacağına inanan esnaf ve toplumsal yerini bir nesil içinde değiştirebileceğine inanan orta sınıf mensupları, ancak üçüncü dünya ülkelerinde görülür. "

6. "Bizim gibi ülkelerde de insanların sırf statü değiştirmesi sanıldığı kadar kolay değil; bu nedenle insanlarımızın işlerine ve yapabildikleri mesleklerine saygıyla ve dört elle sarılmaları gerekir. "

7. "Daha beteri iktisadî krizler zincirinin kapıda olduğu bir ortamda, kimse daha rahat işlere kayarım diye ümit etmesin. "

8. "Batı toplumlarının dünya görüşünü ve ahlakî normlarını sarsan iktisadî buhranları, kitlesel işsizlikleri Türkiye dediğim gibi yaşamadı. Buhranlar mevzii idi; aile, sülale, mahalle ilişkileri içinde atlatıldı. "

9. "Ama bu olumlu geçmiş, nankör ve sorumsuz insan tipini de yan ürün olarak yarattı. "

10. "Sendikacılığımız, işçinin işini ve emeğini korumasından, siyaset yapmasını sağlamak ve öğretmekten çok; memur sıfatlı beyaz yakalı proleterlere göre daha kolay ve fazla ücret elde etmelerine yaradı."

11. "Ama aynı sendikalar işçinin emeklilik zamlarını bürokrasinin insafına bıraktılar."

12. "İnsanlarımız çocukları için baba mesleğini düşünmüyor. Yeteneğine ve eğilimine bakmadan çocuğuna statü sağlayacağını düşündüğü bir eğitim vermeye çabalıyor. "

13. "Sadece daha iyi yaşam şartları ve tüketimi değil, daha yüksek mevkileri de hemen isteyen bir toplumuz. Oysa toplumun bireyleri kendi konumuna sahip çıktıkça daha saygın ve haklarını takip edebilen insanlar olurlar. "

14. "Batılı toplumda bireysel iltimas yolu aranmaktan çok yurttaşlık haklarına sahip çıkılır ve saygı talep edilir. Seçkinliği, belirli meslek grupları değil, her meslek grubunun iyileri oluşturur."

15. "Bizim eski toplumumuzdaki esnaf alayları, kalfalığa terfi edenlere yapılan peştemal kuşatma (üniversite doçentlerinin de akademik biniş giymesi) gibi âdetler tarihe karıştı. Oysa bunlar şeref payeleri aracılığıyla dengeyi oluşturan unsurlardır."

16. "Herkes genel müdür ve başsavcı olamaz, olması da gerekmez; ama aşçının iyisinin de toplumda benzer yeri olmalıdır. Bir toplumun gelenekleri ve ritüeli bu havaya yer verdiği ölçüde dengeli insanların sayısı artar."

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

"Batı toplumlarının dünya görüşünü ve ahlakî normlarını sarsan iktisadî buhranları, kitlesel işsizlikleri Türkiye dediğim gibi yaşamadı. " aynen hocam . bız onların ortacagda yasadıgını teknolojı cagında yasayacagız kı bu daha acıklı gelıyor :(

gzm-ynklr

Haklı katılıyorum.

seda-diril

Çağımızın Socrates 'i İlber hoca. Yine muhteşem tespitler yapmış. 👏

saffetfiliz.

Bir sürü iş değiştirdim iş yerinde çalışanların % 90 nın çalışak umrunda değil, iş ahlakı kimse nin sikinde değil o yüzden bir işi becermekten aciz bir milletiz.

revolver

Hepsine katılıyorum. Ama bizim oğlana okulda “senin baban garson köpek gibi ordan oraya koşuyor akşama kadar demiş arkadaşları çocuk ağlayarak geldi okuldan. Ha keza bana çok hürmet eden saygı gösteren biri garson olduğumu öğrendikten sonra abi demeyi bıraktı. Bizim ülkemizde maalesef sahip olduğun maddi şeylerle değer görüyorsun. Okumuş olman kültürlü olman bir üst değer değil.

efeefekan

Üzücü bir durum olmuş, yalnız İlber Beyinde bahsettiği üzere Başsavcı ile işini iyi yapan aşçının da aynı düzeyde görülmesi lazım. Başsavcı olup da hem işini iyi yapmayan hem de iyi ve kültürlü insan olmayan kişiler var mıdır? Vardır. Ama bu genelde çok az olduğu için ve aksi yönde düşünürsek ki bu konuda bana hak vereceğinizi düşünüyorum, aşçı, garson, sanayideki usta, kahvehaneci, manav vb esnaflarımızın maalesef "çoğu" diyebileceğim kadar geneli bırakın kültürlü olmayı ne işinin ehli ne de tam anlamıyla dürüst esnaf ve çalışan olmayınca, bu mesleklere bakılan göz de ister istemez düşüyor.

arsenic

İşte bu kafa yüzünden bizden bibok olmaz. Halbuki onuruyla, çalışkanlığıyla, yaptığı işe olan saygısıyla ve emeğiyle kişi itibar görmeli bulunduğu konumla değil. Bizim ülkemizde kimlerin ne statülere hiç hakkı yokken getirildiğini çok iyi biliyoruz. Liyakat yok, önemsenmiyor o yüzden bu insanları böylesine çirkince etiketleme çabası. Ayrıca çocuğunuza bunları söyleyebilen çocukları yetiştirenlerin de Allah belasını versin. Doğurup doğurup ortalığa saçıyorlar sonra başkasının kötü tohumu toplumun başına zorbalığıyla acımasızlığıyla bela oluyor.

dogus-topaloglu

Ben sana her zaman abi derim statüm ne olursa olsun. Ayrıca yaptığın işe saygı gösterir önünde eğilirim. Suyun üstünde de yürüsen çünkü yüzme bilmiyor diyenler her zaman olacaktır..

Görüş Bildir