İlber Ortaylı 'Ayasofya Müze Olarak Kalmalı' Dedi ve Ekledi: 'Politika Aracı Yapılmamalı, Tehlikeli'

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmalarına ilişkin konuşan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ayasofya'nın müze statüsüne alındığı 1934'teki karara itaat edilmesi gerektiğini söyleyerek "Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemdeki açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen Ayasofya'nın statüsüne ilişkin tartışmalar sürüyor. 

Danıştay, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemli davayı gündemine aldı. Davanın 2 Temmuz’da karara bağlanması bekleniyor.

Bu konudaki tartışmaları HaberTürk televizyonunda değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, Ayasofya'nın müze olarak kalması gerektiğini söyledi.

"Burada birtakım törenlere lüzum yoktur"

Ortaylı konuşmasında şunları söyledi:

Bunun müze kararına, Cumhuriyet hükümetimiz ve ilk Cumhurbaşkanımız ve Türkiye mareşali başkanlığındaki bir heyet karar vermiştir ve bu böyle olacaktır. Uygunu budur. Burada birtakım törenlere, gösterilere lüzum yoktur. Kaldı ki, bir bölümünde ezan da okunuyor, cuma namazı da kılınıyor. Buna itaat etmek zorundayız, bizim kararımızdır, bizim devletimizin kararıdır. Çocuk oyuncağı değildir. Politika aracı yapılmasını doğru bulmuyorum. Tehlikelidir. Bunu karşılayacacak bir gücünüz olması lazım. Bu varsa bile lüzumlu lüzumsuz, sık sık kullanılmaz."

"Kurtuba Camii'ni kiliseye çevirdiler"

"Efendim bunun örneği dünyada var mı? Yok. Kurtuba Camii'ni çevirdiler kiliseye, ortasına bir de katedral inşa ettiler. Berbat bir şey. Bütün yapısını bozdular. Bugün bile kilise olarak devam ediyorlar."

"Biz İspanyol değiliz" 

"Biz onlara uymak zorunda değiliz. Biz İspanyol değiliz. Biz dünya devletiyiz. Bizim fütuhatımızda (fetih) da her zaman bir ölçü, bir saygı olmuştur başkalarına karşı. Kendimizi batı Avrupa'daki bağnaz kitlelerle bir ayarda tutarak hareket edemeyiz."

"Mukabele-i bilmisil yaptıkları zaman ne yapacağız?"

"Cumhuriyet hükümetinin 1934'teki kararına itaat etmek zorundayız. Durumlar değişir, başka çirkin olaylar meydana gelir. Hiç temenni etmiyorum. O zaman iş değişir. Efendi biziz, sahip biziz. Kimse bizi zorlayamaz ama biz de güne uyalım. Dünyanın bütün metropollerinde müslüman cemaatleri yaşıyor, camilerimiz yapılıyor. Birtakım yerlerde, tarihte bizim olan camiler şimdi yabancıların elindedir. Bunun mukabiline geçtikleri zaman, mukabele-i bilmisil yaptıkları zaman ne yapacağız? Bunu da lütfen hesaba alalım ve ona göre konuşalım"

Ayasofya tartışmaları nasıl başladı?

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği öne sürülmüştü.

Daha önce de Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Erdoğan’ın “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin” dediğini yazmıştı.

Detaylar 👇

Erdoğan'dan Ayasofya Talimatı: 'Cami Olarak Turistler Tarafından Ziyaret Edilmeye Devam Edilebilir' - onedio.com
Erdoğan'dan Ayasofya Talimatı: 'Cami Olarak Turistler Tarafından Ziyaret Edilmeye Devam Edilebilir' - onedio.com

Bu yıl İstanbul'un fethi için Ayasofya önünde düzenlenen kutlamalar daha önce hiç olmadığı kadar görkemli bir şekilde yapıldı.

Atina'dan bildiren Stelyo Berberakis, BBC Türkçe için kaleme aldığı yazıda Ayasofya'nın son kutlamalarda hem ön plana çıkarılması hem de içinde, Fetih suresini okuyan imamın karşısına kurulan dev ekranda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı görüntüsünün yer almasının Batı dünyasında oldukça tartışıldığını belirtti.

Kendilerini Ayasofya'nın ilk sahipleri olarak gören Ortodoks ve Katoliklerin, Ayasofya'nın müze olarak kalmasından yana olduğunu belirten Berberakis, son kutlamalarda Ayasofya'nın baş rol oynamasının Batı basınında bazı soru işaretleri yarattığını yazdı.

Berberakis'in aktardığına göre Erdoğan'ın "Mustafa Kemal'in vasiyetine rağmen, Ayasofya'yı müslümanların ibadetine açmaya hazırlandığı" şeklinde yorumlar yapıldı

İstanbul'un fethi ve Ayasofya, Türkiye'nin olduğu kadar yurt dışında da gündemde...

Yunanistan'da Sosyal Medyanın Gündemi İstanbul'un Fethi: 'Ayasofya Yine Bizim Olacak' - onedio.com
Yunanistan'da Sosyal Medyanın Gündemi İstanbul'un Fethi: 'Ayasofya Yine Bizim Olacak' - onedio.com

Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli de konuyla ilgili; "Çan sesi değil, Allah'ın izni ile ezan sesi yükselecektir" dedi

Bahçeli'den Hükümete Ayasofya Desteği: 'Çan Değil, Ezan Sesi Yükselecek' - onedio.com
Bahçeli'den Hükümete Ayasofya Desteği: 'Çan Değil, Ezan Sesi Yükselecek' - onedio.com

Ayasofya'nın tarihi ve önemini merak edenler için 👇

Ayasofya'da Fetih Suresi Okundu: Tartışmaların Odağındaki Kutsal Mekan Neden Bu Kadar Önemli? - onedio.com
Ayasofya'da Fetih Suresi Okundu: Tartışmaların Odağındaki Kutsal Mekan Neden Bu Kadar Önemli? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir