Görüş Bildir
Haberler
İkizdereliler Jandarma Dayağını Anlattı

İkizdereliler Jandarma Dayağını Anlattı

adem kara
04.06.2014 - 14:35
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Sermaye Yasanın Üstüne Çıkınca Kurtuluş Yok'

Rize’nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde yapılması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı koydukları için jandarmanın sert saldırısına uğrayan köylüler, o anları anlattı. Jandarmanın orantısız güç kullandığını savunan Şimşirli Köyü eski muhtarı Ali İhsan Uzun, “Sermaye yasanın üzerine çıkınca bizim kurtuluşumuz yok” dedi.

Olay 31 Mayıs cumartesi günü yaşandı. Şimşirli köyünde HES yapımı için izin alınmadan ağaç kesilmesine ve dinamit patlatılmasına tepki gösteren köy sakinleri, şantiye önünde oturma eylemi başlattı. Eylem sürerken bölgeye giden jandarma ekiplerinin kadınlara coplarla saldırması sonucu beşi kadın 15 kişi yaralandı. Yaralanan köylüler hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Olay sonrası gözaltına alınan altı kişi ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

HES inşaatının sürdüğü alanda yaşanan saldırıda gözünden aldığı darbe sonucu yaralanan Şimşirli Köyü eski muhtarı 50 yaşındaki Ali İhsan Uzun, jandarmanın orantısız güç kullandığını belirterek 31 Mayıs’ta yaşananları şöyle anlattı:

“Biz burada enerjiye, yatırıma karşı değiliz. ‘Kaş yaparken göz çıkarmak’ diye bir tabir vardır. Burada bizim boğazımızı sıkıyorlar, canımızı çıkarıyorlar. Buradaki insan suya susamış. İki fili soksanız, suyu içse inan doymazlar. Burada yapılan patlatmalar ÇED raporuna aykırıdır. Biz oturma eylemi yaptık, patlatmanın yapılmamasını istedik. Ama kolluk kuvvetleri, kaymakamlığın aldığı kararla bizi oradan uzaklaştırmak istedi. Orada patlatma yapılırken de bir arkadaşımız yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 100’e yakın jandarma, oturma eylemi yapan 20 kadına, ‘buradan kalkacaksınız’ dedi. Bize copla, tekmeyle ve yumrukla saldırdılar. 70 yaşında kadına saldırdılar. Biz de olaya müdahale etmek istedik, ‘yapmayın, etmeyin, 70 yaşındaki kadına 3 jandarma saldırmaz’ dedik. Orantısız güç kullandılar. Adamların gözü kara. Beni yere yatırdılar, tekmeyle yumrukla vurdular. Yere kapandığımda biri, ‘öldü, bırak’ dedi. Sermaye yasanın üzerine çıkınca bizim kurtuluşumuz yok.”

Olayda cop darbesiyle yaralanan Havva Bir ise, jandarma erlerin başında bulunan bir rütbeli askerin komutuyla askerlerin saldırıldığını belirterek şunları söyledi:

“Biz otururken askerler bize herhangi bir uyarıda bulunmadı. Bir komutan, ‘saldırın’ deyince saldırdılar. Bizi kalkanlarıyla ittiler, copladılar. Biz bir müdahalede bulunmadık. Suyumuza sahip çıktık. Başka bir amacımız yoktu. Birçok kadını yaraladılar, birinin gözünü patlattılar. Bundan sonra ne jandarmaya güvenirim, ne de polise. ‘Yapmayın’ dediğimiz halde onlar copluyor. Yere düşen bir kadının kafasına vuruyorlar. Biz hiçbir şey yapmadık, bunu haketmedik. Bize resmen tuzak kurdular. Yolu kapattılar, ‘medyanın haberi olmasın’ dediler. Kadınları orada copladılar. Bu devlet onların devletiyse bizim neyimiz? Tayyip Erdoğan kendi bacılarını dövdürüyor. O Tayyip Erdoğan’ın annesi yok mu, bacısı yok mu?”

Diken

Kaynak: http://www.diken.com.tr/vitrin/ikizde...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0