Görüş Bildir
Haberler
İhracatın İlk 10′unun 4′ü Koç Grubu'ndan

İhracatın İlk 10′unun 4′ü Koç Grubu'ndan

adem kara
07.06.2014 - 15:45

İhracatın 10 şampiyonu arasında 4 şirketi bulunan Koç'a ödülünü Başbakan Erdoğan verdi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği İhracat Şampiyonları töreninde 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10′un 4′ü Koç Topluluğu Şirketleri’nden oluştu. Türkiye’nin İhracat Şampiyonu TÜPRAŞ, 2′nci Ford Otosan, 5′inci Tofaş, 6′ıncı ise Arçelik oldu. TÜPRAŞ, Tofaş ve Arçelik’in ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç; Ford Otosan’ın ödülünü ise Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç Başbakan Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu’nun üretim, yatırım ve istihdama önem verererek, merhum Vehbi Koç’un “Ülkem Varsa Ben De Varım” sözünden hareketle çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı. “Ülkemize güvenmeye ve ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyen Mustafa V. Koç, Türkiye’nin ihracat liderleri listesinde her yıl üst sıralarda Koç Topluluğu Şirketleri’nin yer almasının da bu çalışmaların başarısını ortaya koyduğuna olan inancını ifade etti. Mustafa V. Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dört şirketimizin, ülkemizin ihracat liderleri listesinde ilk 10′da olmaları ve her yıl başarılarını korumaları bize çok gurur veriyor. İhracat odaklı yeni projeler geliştirerek, yeni pazarlar yaratarak ve yeni yatırımlar yaparak şirketlerimiz, uluslararası faaliyetlerini sürekli daha da geliştiriyorlar. Katma değer yaratan ihracata yönelik her türlü faaliyetin, ülkemizin cari açık sorununa önemli bir cevap olduğuna inanıyorum. Ancak, ihracatı artırırken, ithalat oranlarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Cari açığı yapısal olarak düşürebilmemiz için Türkiye’de yaratılan katma değerin de daha yükselmesine ihtiyaç var. Bu çerçevede, hükümetimizin ön ayak olduğu özellikle teknolojiye dayalı ara ürünleri destekleyen yatırım teşviklerini çok önemli buluyorum. Biz de Topluluk olarak yatırımlarımızı cari açığı azaltacak yönde ele almaya çalışıyoruz. Tüpraş’ın bu yıl sonunda devreye girecek olan ve cari açığı net 1 milyar dolar azaltmasını beklediğimiz Fuel-Oil Dönüşüm Projesi’ni bu doğrultuda çok önemli buluyorum. Bu vesileyle, her zaman dile getirdiğimiz gibi, ülkemiz için çalışmaya, katma değer yaratmaya azimle ve şevkle devam ediyoruz.”

ÖDÜLLER

Törende sektör bazında da başarılar ödüllendirildi. “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” kategorisinde TÜPRAŞ’ın birincilik ödülünü TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, “Otomotiv Endüstrisi” kategorisinde Ford Otosan’ın birincilik ödülünü Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Makine ve Aksamları” kategorisinde TürkTraktör’ün birincilik ödülünü TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. “Elektrik Elektronik Hizmet” ve “Makine ve Aksamları” kategorilerinde Arçelik’in ikincilik ödüllerini Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu alırken; “Otomotiv Endüstrisi” kategorisinde Tofaş’ın üçüncülük ödülünü ise Tofaş Genel Müdürü Kamil Başaran, “İklimlendirme Sanayii” kategorisinde Arçelik LG’nin üçüncülük ödülünü Arçelik – LG Finans Direktörü Burhan Murzoğlu aldı. 

DHA

Kaynak: http://zete.com/ihracatin-ilk-10unun-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın