Hüseyin Avni Mutlu Ne ile Suçlanıyor?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dört yıldan fazla İstanbul valiliği yapan, Gezi eylemleri döneminde en çok konuşulan isimlerden biri olan ve darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde, yoksul çocuklar için gönderilen parayı, FETÖ dershanelerine aktarmakla suçlanıyor...

Sabah gazetesinin haberine göre, darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve mal varlığına tedbir konulan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde "kamu kaynaklarını FETÖ dershanelerine aktardığı" gerekçesiyle hakkında fezleke hazırlanıp Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiş. 

Dosyayı inceleyen Yargıtay Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesi üzerine, Mutlu ile o dönemdeki yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ve eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında, "Denetim görevinin ihmali, kamu kaynaklarının silahlı terör örgütüne aktarılması" suçlarından son soruşturma açılması için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermiş. 

Dosyada yer alan bilgilere  göre, valilik bünyesindeki SODES projesi kapsamında 500 yoksul çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nca 500 bin lira ödenek çıkarıldı. 

Ancak habere göre projede görev alan ve emniyet içindeki Gülen cemaatine bağlı olduğu belirtilen polis ve emniyet amirleri, yaklaşık maliyet çıkarmayıp, idari ve teknik şartname hazırlamadı.

 Daha uygun teklif veren başka dershaneler olmasına rağmen ihale 425 bin lira bedelle ruhsatsız olan ve şartnameye uymayan Kardelen Pratik SBS dershanesine verildi. 

Para, ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri yapılmadan ve açık ihaleye çıkılmadan mevzuata aykırı biçimde doğrudan dershanenin hesabına aktarıldı.

Ne olmuştu?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 26 Temmuz sabahında gözaltına alınmıştı. 

DHA'ya konuşan komşuları, sivil giyimli polislerin, Mutlu’nun 4 katlı binanın en üst katındaki evine geldiklerini ve Hüseyin Avni Mutlu’yu polis aracına bindirerek ayrıldıklarını söylemişti.

Görevden uzaklaştırılan isimler arasında en dikkat çekeni olmuştu

İçişleri: 8 Bin 777 Personel Görevden Uzaklaştırıldı - onedio.com
İçişleri: 8 Bin 777 Personel Görevden Uzaklaştırıldı - onedio.com

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından merkez ve taşra teşkilatlarında görevli pek çok personel açığa alınmıştı. 

Hüseyin Avni Mutlu görevden uzaklaştırılan isimler arasında en dikkat çekeni olmuştu.

17-25 Aralık sürecinden sonra Merkez'e alınan Hüseyin Avni Mutlu, Merkez'deki görevinden de uzaklaştırılmıştı.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzDarbeDiyarbakırFETÖHüseyin Avni MutluİstanbulPolisTerörYargıtay
Görüş Bildir