Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

HIV Virüsü Taşıyan Bir Adam, İnsanların Kendisine Dokunmasını İsterse Ne Olur?

 > -
Abone ol

HIV virüsüne sahip birine karşı nasıl yaklaşıyorsunuz? HIV virüsü dendiğinde aklınıza neler geliyor? Peki, bu virüse sahip birine dokunabilir misiniz? HIV virüsü bulunan herkesin AIDS olduğunu düşünüyoruz ve izlediğimiz tonlarca yanlış film senaryosu sebebiyle de hastalığın nasıl bulaştığını doğru bir şekilde öğrenemiyoruz. Aslında her HIV+, bir AIDS hastası değil ve kişi AIDS olsa bile bu virüs dokunmak ya da sarılmak gibi etkileşimlerle bulaşan bir virüs değil...

HIV virüsü taşıyıcısı Janne ve Yle Kioski, Helsinki'deki Onur Haftası (Gay Pride) sırasında bir video hazırlayarak farkındalık amaçlı bir proje hazırladılar.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/candacelowry/wha...

HIV taşıyan Janne, işlek bir cadde üzerinde kendine bir yer belirliyor ve iki yanına pankartlar yerleştirerek beklemeye başlıyor.

Gözleri kapalı, kolları açık bir şekilde duran Janne'in yanındaki pankartlarda da Almanca ve İngilizce, "Ben HIV+'im, bana dokun!" yazıyor.

Başta, insanların dikkatini çekse de, kimse dokunmuyor...

Başlarını çevirip, onu dikkatlice izleseler de, dokunmaktan vazgeçip uzaklaşıyorlar.

Ancak zaman geçtikçe, minik dokunuşlar başlıyor.

Kimileri elini sıkıyor, kimileri omzuna dokunup kaçıyor. Ancak, birilerinin dokunması diğer insanlara da cesaret veriyor.

Ve ardından, inanılmaz bir şey oluyor! Aralarında minik bir kız çocuğunun da olduğu bir sürü insan art arda Janne'e sarılmaya başlıyor.

Yabancılardan gördüğü kabul ve nezaket karşısında, Janne bir anda gözyaşlarına boğuluyor... 😪

Janne'in duygu yüklü görüntülerinin tamamını izleyebilirsiniz. Video Türkçe ya da İngilizce değil, ama kelimelerden çok daha fazlasını mimikler anlatıyor...

Janne'in hikayesi hakkında daha fazlasını ve Yle Kioski'nin hastalığa karşı önyargıları yok ettiği farklı hareketlere dair bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Janne'i siz görseniz, ona dokunur muydunuz?

Evet dokunurdum.
Dokunurdum hatta ben de sarılırdım!
Ne olur ne olmaz, uzak dururdum...
Asla dokunmazdım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esar

Hıv virüsü zor bulaşan bir virüs.Anca açık yara olucak da senin acık yarana denk gelicek de bulasacak.Ki kaldı ki virus vucut sıvısı içindeyken dış ortamda en fazla 1-2 saat yaşayabiliyorken dış ortamda kuru olduğu zaman yarım saat içinde ölüyor.

kemal-unal

kan ve ilişki yolu ile geçiyo bu tür virüsler türkiyede biyoloji eğitimi krdş ne beklion dokunurdum tabi :)

gulsum-boran

Tabii ki dokunurdum.Cüzzamlı değil,bitli değil,uyuz değil..Benim bildiğim temas yoluyla geçenler bunlar. Asla dokunmam diyen % 5 biraz araştırsa da cahillikten kurtulsalar

Gizli Kullanıcı

Bilinçli insanlar dokunur hatta sarılır, sonuçta bu hastalık, kan karışması ve cinsel ilişki ve tabiki genetik olarak anneden çocuğa bulaşmaktadır.

necro196

Anneden çocuğa genetik faktörlerle değil kan veya süt yoluyla geçer.

omerrgns

Bayan olsa dokundururdum.

onur-isik1

bir nefes alsıncı

Görüş Bildir