Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Henüz İzlemediğiniz Bir Filmin Büyük İhtimalle Berbat Olduğunu Anlamanızı Sağlayan 12 Detay

-

Tamam, sinemayı çok seviyoruz. Ama bu zamanımızın ve paramızın boşa gitmesinden hoşlanacağımız anlamına gerekiyor. Diyelim ki film izlenecek, ama kafanızda şüpheler var. O halde ne yapmalı? 

Gelin, birkaç püf noktadan bahsedelim. Çünkü sezgilerimizden fazlasına ihtiyacımız yok.

Bir filmin kötü olduğunu tek bakışta nasıl anlarız?

1. Posterinde kafalar yanyana dizilmişse.

Ne denebilir ki? Kafalar muntazam bir şekilde postere dizilmişse koşarak kaçmanız gerekiyor. Kafa sayısı arttıkça filmden umudu iyice kesmeniz gerekiyor. Masum birkaç örnek hariç tutulursa hiç şaşmaz bu.

2. Bruce Willis'in yan karakterlerden biri olduğu bir aksiyon filmiyse.

Bruce Willis muhtemelen son dönemlerde ya finansal zorluklar yaşıyor, ya da malikane taksidine filan girdi. Çünkü bu kadar kısa bir sürede kötü aksiyonların vazgeçilmez siması olmayı başarmak zor iş. Arada iyi filmlerde oynadığı da oluyor tabii, ama film aksiyonsa uzak durun.

3. Hayvanların sebepsizce dellenip insanları öldürdüğü bir filmse.

Jaws gibi öncü klasikler hariç, hayvanlar öylece insanları düşman belleyip onları yok etmeye çalışıyorsa o filmin güzel olma şansı yok arkadaşlar. Hayvan sonuçta bu. Düşman da görür, saldırır da. Çok şey yapmamak lazım.

4. İlk filmdeki başrol oyuncularının yer almadığı bir devam filmiyse.

Bunlar da "Senaryomuz o kadar kötüydü ki, nispeten başarılı olan ilk filmdeki oyuncuları bile oynamaya ikna edemedik" ifadesinin gizlice üzerinde gezindiği filmlerdir. Uzak durmak gerekir.

5. Bir sosyal medya fenomeni tarafından çekildiyse.

Evet.

6. Başrollerden biri popüler bir şarkıcı ise.

Popüler şarkıcının potansiyel fan kulübünü de hasılata eklemeyi düşünen çakal yapımcı hamlesi. Böyle çakallıkları düşünen ve üzerine bina edilen filmlerin iddialı ve güçlü bir yapım olma ihtimali pek yok.

7. Kimsenin istemediği bir devam filmiyse.

Yıllar önce çekilmiş, hikayesi bitmiş gitmiş, hafızalarda güzelce yer edinmiş filmleri gereksiz kurcalayıp sürdürmeye çalışan filmler. Çoğu zaman devam filmi bile değillerdir aslında. Neyse, uzak durun.

8. Ülkesinde başarılı olmuş bir filmin Hollywood remake'i ise.

"Bu film çok güzel ama şimdi bizim popcorn ve XL kola bağımlısı ortalama izleyicimiz nerden bilecek, biz bunu yeniden çekelim en iyisi" düşüncesiyle imal edilmiş filmler. Kötü olurlar. Kötü oldukları gibi uyarlandıkları filme bile kara leke sürmeyi başarabilirler. İzlemeyin ve orijinalini tercih edin.

9. Posteri kerameti kendinden menkul övgülerle doluysa.

Bütün seçim dönemi boyunca propaganda yapıp ilçede yalnızca 3 oy alan siyasi partiler gibi filmlerdir bunlar da. Yorumlara baksanız 'mükemmel' seviyesinin bir altına bile layık göremezsiniz ama bilin bakalım ne, kötüdüler.

10. Parodi komikliğinden ibaretse.

Bu kadar dar ufuklu bir mizah arkadaş ortamındaki muhabbetlerde insanları eğlendirebilir, fakat üzerine film çekmek genelde hiç iyi sonuç vermiyor.

11. Dünyanın sonu hiç de orijinal olmayan bir şekilde geliyorsa.

Her dünyanın sonu hikayesini çöpe atacak değiliz, fakat bu dünyanın sonu hikayeleri yerin göğün birbirine katılmasından ibaretse, ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

12. Bilgisayar oyunu uyarlamasıysa.

Bu durumun istisnası bile pek görülememiştir. Bilgisayar oyunu uyarlamalarından asla iyi film olmaz. Oyunların hayran kitlelelerine güvenerek yapılırlar ve asla kalite kaygısı güdmezler.

Artık kötü filmi tek bakışta anlamak konusunda Sherlock Holmes gibisiniz, gidin ve güzel filmler izleyin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemre-gunduz

enes batur sosyal medya fenomeni ama film güzeldi

wellington

Çoğu doğru..kafa sıralaması hariç, o her zaman tutmuyor da özellikle baş rolleri değişen filmler, yıllaaaar sonra çekilen rebootlar, oyun filmleri vs vs..Hani bir de her sinema ile ilgili yorumumda söylerim oynayandan önce yönetmen-senarist-yapımcı (Sırasıyla) üçlüsüne bakılırsa zaten sürpriz yaşanmaz. Uwe Boll'dan uzak durun mesela :D

ordekkac

Biri beni ısırdı parodiydi ama hoştu ya

neselienginar

RESIDENT EVIL serisine haksizlik ediyorsunuz.

pedro-pascal

çoğu doğru,katılıyorum yalnız harry potter,alacakaranlık vs de de kişiler sırayla dizilmişti,tabi istisnalar kaideyi bozmaz.devam filmleri ve yediden çekim iyi olmuyor evet eski orjinale göre yalnız jumanji güzeldi.ayrıca anaconda serisini severim,godzilla mesela,jurassic park ama evet,canavarların insanları yediği filmler iyi olmuyo genelde.bunlar istisna.2012 çok iyiydi..dünyanın sonu temalı filmleri seviyorum.derin darbede çok iyiydi,kurtuluş günü,ama eskisi.yarından sonra ve dünyalar savaşını beğenmedim.tom cruise un filmleride kötü oluyo genelde.ve oyun filmlerinde iyi olan sadece ölümcül deney ve silent hill.assasin's creed çöptü mesela.ama genelde iyi filmi anlıyorum.önce dikkatle inceleyin,türünü falan,konuyu okuyun,fragmanı izleyin,yorumları okuyun,imdb puanına bakın.ama bu saydıklarım genel olarak.herzaman bunlar iyi olunca da beğenmeyebiliyosunuz.

wellington

Alacakaranlık iyi miydi yani? :)

pedro-pascal

ben seviyorum.iyi olmasa bukadar insan tarafından konuşulup parodileri ve taklitleri çekilirmiydi?..ayrıca kristen stewart ve robert pattinson o filmle meşhur oldu.ses getirmese olmazdı.ayrıca renkler ve zevkler tartışılmaz.

Görüş Bildir