HDP: 'Orman Yangınlarının Sorumlularını Lanetliyoruz'

 > 
3PAYLAŞIM

Hatay'da 3 ilçeye yayılan ve iki gün sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili açıklama yapan HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, "Orman yangınlarının sorumlularını lanetliyoruz" dedi.

HDP'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hatay, iki gün boyunca yandı. Ne yazık ki, her yıl yaz aylarında ülkenin birçok bölgesinde büyük orman yangınları nedeniyle halkın, bütün toplumun zenginliği olan ormanlarımız tahrip oluyor."

"Doğaya yönelik her türlü saldırıyı kınıyoruz"

"Bizler doğanın efendisi, hakimi değil, bir parçasıyız ve en önemli görevimiz, doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Doğaya yönelik saldırılar asla kabul edilemez, asla hoş görülemez. Doğa, ormanlar ve ekosistem bütün canlılara aittir. Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya karşı geliştirilen her türlü saldırı bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılar kadar ağır bir suçtur. O nedenle doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz."

"İktidarın doğaya ve ekosisteme bakışı son derece sorunlu"

"Bu iktidarın ormana, doğaya ve ekosisteme bakışı son derece sorunludur. Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları; güvenlik bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca bilerek müdahale edilmeyen yangınlar ve tahrip edilen yaşam alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar...

Ormanlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve ekosistemin tahrip edilmesinin karşısında kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz."

Yangınların sorumluluğunu PKK'ya bağlı bir grubun üstlendiği iddia ediliyordu 👇

Hatay'da Meydana Gelen Orman Yangınlarını PKK Üstlendi İddiası: Ateşin Çocukları İnsiyatifi Nedir? - onedio.com
Hatay'da Meydana Gelen Orman Yangınlarını PKK Üstlendi İddiası: Ateşin Çocukları İnsiyatifi Nedir? - onedio.com

Yangında son durum 👇

Hatay'daki Yangında Soğutma Çalışmaları Sürüyor: '2 Yeni Şüpheli Daha Var' - onedio.com
Hatay'daki Yangında Soğutma Çalışmaları Sürüyor: '2 Yeni Şüpheli Daha Var' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir