Hasta Mahkûm Mehmet Canpolat Hayatını Kaybetti

 > -

Cezaevinde uzun yıllar KOAH hastalığıyla mücadele eden, bir gözünü kaybeden, devlet hastanesi ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdikten günler sonra bilinci kapalı halde hastaneye kaldırılan ve beyninde tümör olduğu anlaşılan hasta mahkûm Mehmet Canpolat yaşamını yitirdi.

Kocaeli Devlet Hastanesi ve Adli Tıp Kurumu’nun “Cezaevinde kalabilir, cezasının ertelenmesine gerek yoktur” yönünde raporlar verdiği ve bir aydan bu yana yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren ağır hasta tutuklu Mehmet Canpolat (48) dün hayatını kaybetti. Canpolat, bugün öğleden sonra Yenibosna Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından vasiyeti üzerine Bağcılar Mezarlığı’nda dayısının üzerine gömülecek. 

Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe'nin haberine göre Avukat Gülizar Tuncer, “Devlet savcılık, idare, Adli Tıp Kurumu (ATK) aracılığıyla göz göre göre, el birliği ile Canpolat’ı öldürdü. Bu yeni bir olay da değil. 31 Aralık’tan bu yana 5 hasta tutuklu yaşamını yitirdi” dedi. Komünist Parti - İnşa Örgütü davasında müebbet hapis cezasına mahkûm edilen ve 18 yıldır cezaevinde olan Canpolat, yaklaşık 1 aydan bu yana da beyin tümörü teşhisi ile Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde solunum cihazlarına bağlı yaşıyordu.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) son raporuna göre, cezaevlerinde 248’i ağır, 680 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bu ağır hastalardan biri de Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki Mehmet Canpolat idi. Cezaevinde uzun yıllar kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ile mücadele eden, bir gözünü kaybeden Canpolat’ın avukatı 13 Mayıs 2014 tarihinde yaklaşık 10 ay önce infazının ertelenmesi için savcılığa başvurmuş ve Kocaeli Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’nca 7 ay sonra verilen raporda “Cezasının infazının ertelenmesi gerekmez. Cezanın infazı hükümlünün hayatı için kesin bir tehlike teşkil etmez” denilmişti.

Sağlık sorunları giderek ağırlaşan ve dayanılmaz başağrısı sorunu yaşayan Canpolat, 7 Aralık’ta konuşamaz ve bilinci kapalı bir halde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tutuklu servisine sevk edilmiş ve beyninde tümör olduğu tespit edilmiş, 3 operasyon geçirmişti. ünitesinde olan Canpolat ile ilgili, geçen günlerde Adli Tıp Kurumu, “Hükümlünün hastane şartlarında yatırılarak infazına devam edilmesinin uygun olduğu” yönünde rapor vermişti, Canpolat’ın kızı Berivan Canpolat ise “En azından huzurlu olsun. İki üç gün yanında kalayım, elini tutayım. Başka bir şey istemiyorum” demişti.

İHD İstanbul Şubesi’nden Ümit Efe ise ölümcül hasta tutukluların serbest bırakılması önünde ciddi bürokratik engeller olduğunu vurgulayarak “Canpolat ve ailesine adeta azap çektirildi. Uygulama insanlık dışı. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın. Cezaevinden umutla çıksınlar, tabutla değil” dedi.

Son kez bile göstermediler

Ölüm haberi üzerine ATK önünde toplanan Gözyaşları içinde konuşan Canpolat’ın yeğeni Mine Aslan “Dayımı içeride öldürdüler. Son kez görmemize bile müsade etmediler. Yoğun bakımdayken bile göstermediler” diyerek tepki gösterdi.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir