Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Harry Potter Serisine Hiç Bakmadığınız Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak 37 Gerçek

Sanat
6bPAYLAŞIM

Harry Potter kitaplarını okumuş ya da filmlerini izlemiş olabilirsiniz. Ancak dikkat etmediğimiz minik detaylar, her zaman merak ettiğimiz sorular muhakkak vardır. BuzzFeed de bu soruları cevaplamış, karakterlerin Hogwarts'tan sonraki hayatlarını ortaya çıkarmış.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/philippjahner/h...

1. Voldemort, Hogwarts Savaşı'nda öldüğünde 71 yaşındaydı.

Tom Riddle 31 Aralık 1926'da doğmuştur.

2. Arthur Weasley telefon kulübesinden Sihir Bakanlığı'na gitmek için 6-2-4-4-2 rakamlarını tuşluyor.

Bu rakamlar İngilizcede sihir anlamına gelen 'magic' kelimesini oluşturuyor.

3. Quidditch yalnızca Avrupa'daki büyücüler arasında popüler bir oyun. Amerika'da 'Quodpot' tercih ediliyor.

Quodpot'ta 11 oyuncudan oluşan takımlar yarışır. Oyuncular bir çanağın içine aşırı patlayıcı bir topu (quod) hızlıca yerleştirmeye çalışır ve top çanağa konulmadan önce patlarsa o takımın top lideri oyunun sonuna kadar oyun dışı kalır.

4. King's Cross İstasyonu'ndaki Peron 7½, Avrupa'nın sadece büyücü kasabalarında duran uzun mesafe trenine ait.

5. Profesör Snape, J.K. Rowling'in kimya hocasından esinlenme.

6. Hogwarts'tan sonra, Hermione Sihir Bakanlığı'nda ev cinlerinin ve diğer sihirli yaratıkların daha fazla hak sahibi olabilmesi için Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi'nde çalıştı. Ardından Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi'ne geçiş yaptı.

Bu arada 2019 yılında Sihir Bakanı olarak Kingsley Shacklebolt'un yerini alacak.

7. Harry ve Ron seherbaz oldular ve büroyu tamamıyla değiştirdiler.

8. Harry kısa süre içinde Seherbaz Bürosu'nun, ardından da direkt Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi'nin başına geçti.

Ara sıra Hogwarts'ta 'Karanlık Sanatlara Karşı Savunma' dersi verdiği de oldu.

9. Ron sonradan bakanlıktaki işini bıraktı ve muazzam başarıya ulaşan Weasley Büyücü Şakaları'nın işletmesinde George'a yardımcı oldu.

10. Hogwarts'tan sonra, Ginny profesyonel Quidditch oyuncusu oldu. Harry'den ilk çocuğu olunca Daily Prophet'in spor kolonunda yazmaya başladı.

11. Harry ve Ginny çocuklarına Harry'nin anne ve babasının, Albus Dumbledore'un, Sirius Black'in, Severus Snape'in ve Luna Lovegood'un isimlerini verdiler.

12. George Weasley, Angelina Johnson ile evlendi. Fred ve Roxanne adında iki çocukları var.

13. George ve Fred Weasley'nin doğum günleri 1 Nisan.

14. Harry, Ron ve Hermione'nin hepsinin adına 'Çikolatalı Kurbağa Kartları' yapıldı. Dumbledore gibi Ron da bunu hayatının en büyük başarısı olarak kabul ediyor.

15. Entertainment Weekly'e ilettiği yazılı incelemede Stephen King, Dolores Umbridge'i Hannibal Lecter'dan sonra yazılmış en iyi kötü karakter olarak nitelendirdi.

İncelediği kitap 'Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'.

16. Hogwarts'ın okul mottosu 'Draco dormiens nunquam titillandus.'. Anlamı da 'Asla uyuyan bir ejderhayı gıdıklama.'.

:)

17. Gençken Dumbledore, Gellert Grindelwald'a aşık oldu. Tabii bu Grindelwald, Voldemort'tan önceki en korkunç kara büyücü olmadan önceydi.

18. Minerva McGonagall, gençliğinde umutsuzca bir muggle'a aşıktı. Ancak sonra Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi'nde kabul ettiği bir iş için Londra'ya geldi.

19. Okul yıllarında McGonagall yetenekli bir Quidditch oyuncusuydu. Fakat üzücü bir sakatlanmadan sonra oynamayı bırakmak zorunda kaldı.

20. Rowling ve Harry doğum günlerini paylaşıyor: 31 Temmuz.

21. Hogwarts'tan sonra Luna Lovegood bir doğa bilimci oldu ve işi sırasında Rolf Scamander ile tanıştı, sonrasında evlendi. Rolf, 'Sihirli Yaratıklar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar'ın yıldızı Newt Scamander'ın torunu.

22. Evlendikten sonra, Neville ve Hannah Londra'ya taşındı. Neville kısa bir süre seherbaz olarak çalıştı ancak sonra Hogwarts'ta 'Bitkibilim' dersinin hocalığını yaptı. Hannah, 'Çatlak Kazan'ın yeni sahibi oldu ve Neville ile birlikte burada yaşadılar.

23. Rowling genç Hermone'yi az çok kendine benzetti. Hatta ona 'Patronus' olarak kendi hayvanını verdi: su samuru.

24. Babasına kalsa Draco Malfoy 'Durmstrang Enstitüsü'ne gidecekti. Ancak annesi o kadar uzakta okumasını istemedi.

25. Rowling ruh emicileri yaratırken annesi öldükten sonra yaşadığı depresyondan esinlendi.

26. Harry, Ron ve Hermione 1991 yılında okula başladılar.

Harry 1980 yılında doğdu ve 11 yaşında Hogwarts'a başladı.

27. 'Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde Dumbledore'un ofisinde geçen ve 'Ölüm Yadigarları'na gönderme yapan bir sahne var.

"Bir şey arayıp durdum, Harry. Küçük bir detay. gözden kaçırmış olabileceğim bir şey. Bu korkunç şeylerin sebebini gösteren bir şey. Her seferinde tam cevaba yaklaşmışken aklımdan çıkıp gidiyor! Çıldırtıcı."

-Albus Dumbledore

28. 'Harry Potter ve Azbakan Tutsağı' çekilmeden önce yönetmen Alfonso Cuaron üç oyuncuya da karakterleri hakkında birer yazı yazmalarını söyledi.

Emma Watson Hermione hakkında 16 sayfa yazdı, Daniel Radcliffe Harry hakkında 1 sayfa yazdı ve Rupert Grint bir cümle bile yazmadı.

29. Aynı filmin bitiş kredilerinde sol alt köşede tespit edilmesi kolay bir aşk sahnesi var.

30. Tom Felton ilk Harry ve Ron rolleri için seçmelere katıldı ancak Draco Malfoy rolünü aldı.

31. 'Harry Potter ve Azkaban Tutsağı' çekilirken Tom Felton sete sürekli yiyecek sokmaya çalıştığı için üniformasının cepleri dikilmişti.

32. Harry ve Hermione'nin hortkuluk öpüşme sahnesi çekilirken, Rupert Grint kıkırdamayı kesemediği için setten çıkarılmak zorunda kaldı.

33. Edinburgh, Greyfriars Kirk'te Thomas Riddle, William McGonagall ve Elizabeth Moodie isimlerine ait üç mezar taşı bulunuyor.

Hatta Rowling'in kitaptaki karakterlerin isimlerini buradan aldığı söyleniyor.

34. Okurları Hermione'nin ismini okumakta zorlandığı için, Rowling Hermione'nin Viktor Krum'a ismini açıkladığı bir sahne yazdı.

35. J.K. Rowling, bir Harry Potter müzikali yapmak istediğinde Michael Jackson'ı reddetti.

36. Dumbledore'un sol dizinde Londra metrosunun şeklinde bir yara izi var.

37. Uzun bir süre boyunca Rowling'in hayali kitabı 'yara izi' ile bitirmekti. Ancak yazarken 'Her şey yolundaydı.' yapmaya karar verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Harry Melez Prens serisinde Melez Prens'in ders kitabını bulup içinde yazan notlarından, Snape'in kendi icadı olan büyülerden epey bir faydalanmıştı. Snape'in o kitabı kaybetmesine sebep olan kişi kitabı çalan James ve Sirius'tu büyük olasılıkla. Snape kitabın bir yerinde Harry'e "Sen de baban gibi benim büyülerimi bana karşımı kullanacaksın ha!" diye çıkışıyordu. Harry babasının Snape'i baş aşağı çevirdiği büyüyü ilk o kitaptaki ders notlarında bulmuştu ve bu yüzden kitabım babasına ait olduğunu zannetmişti. Eğer o kitap vaktiyle James'i elinden de geçmediyse James Snape tarafından icat edilmiş bir büyüyü nereden biliyor olabilir? Horace Slughorn Harry'nin iksir konusundaki yeteneğini annesine ne kadar benzediğine hayret ediyordu halbuki Harry o yeteneği Snape'in kitabı sayesinde ortaya koyuyordu. Yani büyük olasılıkla Snape vaktiyle Lilly'e iksir konusunda yardımcı oluyordu.

hipergrafi

Bir kaç tane de benden olsun. Harry ilk asasını almaya gittiğinde asa satıcısı Olliwander babasının asasından bahsederken "Şekil değiştirmek için mükemmel" dedi bu iki kitap sonra öğreneceğimiz James'in animagus oluşuna bir göndermeydi. Azkaban Tutsağı filminin başında hızır otobüsü çağıran kişi Sirius'tu. Ben bunu Hızır otobüsün büyülü bir özelliği diye düşünmüştüm. Adı üstünde Hızır otobüs ya, çaresiz kalan büyücülerin yardımına kendiliğinden geliyor sanıyordum. Ama kitabı yeniden okurken fark ettim ki Stan geldiğinde "Bizi senmi çağırdın" diye soruyor. Harry evet dedi ama öyle bir otobüsün varlığından bile o an haberi oluyordu. Yani otobüsü başka biri çağırmıştı. O an yakınlardaki tek büyücü ise köpek kılığındaki Sirius'tu. Hatta bazı komplo teorilerine göre Marge halayı şişirende Harry değil Sirius'tu. Evin dışında Harry'i izlerken Marge'ın James hakkında savurduğu iftira ve hakaretleri duyup öfkelenmişti.

hipergrafi

Ki mantıklı da. Kitabın sonunda Sirius Harry'e yolladığı mektupta o akşamdan bahsederken "Eniştenin evini terk ettiğin gün" diye söz ediyordu. "Evden ayrıldığın gün" diye değil. Yani Sirius Harry'nin o akşam ki evden ayrılışının normal bir gidiş olmadığını olaylı bir terk olduğunu bir şekilde biliyordu. Ve büyücüler çok öfkelendiklerinde istemsizce büyü yapabildikleri için Harry Marge'a bunu yapanın kendisi olduğunu sandı ama Marge gibi bir şişkoyu şişirip uçurmak istemsizce yapılamayacak kadar büyük ve esprili bir büyü. Sirius gibi umursamaz bir espri anlayışına sahip serseri ruhlu birine ise tam uyan bir tepki. Ve eklemek isterim ki Sirius arkadaşlarına özellikle James ve Harry'e karşı son derece korumacıydı asla laf söylettirmiyordu.

mls.snck

#37 kitapta geçiyor ve benim de tüylerimi diken diken eden bi bölüm. Harry Potter çocuklarını Hogwards Ekspresinden yolcu ederken bir anda yara izine dokunuyor. Ne zaman o sahneyi gözümde canlandırsam tüylerim diken diken olur kitapların en sevdiğim kısmıydı ve filmde buna yer verilmemesi beni bayağı üzmüştü.

berkay-tas1

19 Yanlış. McGonagall Hogwarts'ta 70li yıllarda okumadı. Oyle olsa James ve Lily'den daha yaşlı olamazdı ama oldukça yaşlı bir karakter.

raj

ancak şöyle bir şey var ki James ve Lily 11 yıl önce öldüler ancak ve McGonagall ölmedi. James ve Lily' nin gençliklerinin gösterdikleri için daha genç gözüküyorlar. Hadi diyelim sizin dediğiniz gibi McGonagall daha yaşlı gözüküyor. Bu sefer de James ve Lily' nin ilk sınıfta McGonagall' ın ise son sınıfta olabileceği çıkıyor ortaya. :):):)

tc-ahmet-ozan-sen

Ama doğru. Dumbledore için 1840'lı veya 1880'li deniyordu, aynı kaynağa göre McGonagall da 1920 doğumlu. Gerçekten de yetmişli yaşlarda betimleniyor.

hermionie-fan

Aynı resim için onedio br içeriğinde o kişinin Minerva'nın bir akrabası olabileceğini söylemişti

nikolatexla

voldemot bile bazen doloresin yanında melek gibi geliyor bana.

wizarding-sude

VoldemoRt

siyah-kiraz

zaten öyle

Görüş Bildir