Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halüsinasyonlarla Dolu Bir Gecede Zihninin Sınırlarını Zorlamak İsteyenlere: Ganzfeld Deneyi!

-

Bilinen 5 duyu dışında, bilgi aktarımı mümkün müdür?

Bilinen fizik kurallarının dışına çıkarak, duyusal anlamda değil de metafizik bağlamı içinde bir insana duygu, düşüncelerinizi aktarabilir misiniz?

Ganzfeld deneyi olarak bilinen bu deney, görsel algımızın nasıl da karşılaştırma üzerine kurulu olduğuna dair nefis bir örnektir.

Eğer sadece bir renk görüyorsanız ve görsel korteksi tetikleyecek diğer sinyalden de mahrumsanız beyniniz gördüğünüz tek rengi başka bir renkle kıyaslayamadığı için halüsinasyonlar üretmeye başlar. Kısacası deney, parapsikolojik fenomenlerin bilimsel kanıtını ortaya koymak için yapılmış deneylerden biridir.

Deney, şu şekilde gerçekleştiriliyor:

Birbirinden tam manasıyla izole edilmiş iki oda var. Odalardan birine ‘’alıcı’’ diye tabir edilen, diğer odaya da ‘’verici’’ diye tabir edilen iki kişi yerleştiriliyor.

Vericiye, zihinsel anlamda yoğunlaşması ve sesli olarak düşünmesi için bir fotoğraf gösteriliyor.

Diğer odada bulunan alıcı ise kulağında kulaklık, yarı saydam bir gözlük ve verilen hafif bir kırmızı ışıkla duyularından arındırılmış şekilde bekliyor.

Yaklaşık yarım saatlik bir süre sonunda odadaki alıcıya, dört seçenek sunulup, vericinin tuttuğu fotoğrafı seçmesi isteniyor.

Doğal olarak bu dört seçenekten doğru olanı seçme olasılığı %25 olmasına rağmen, denekler gelen toplamda %35’lik bir başarı yüzdesi yakalıyorlar.

Bu deneyin doğal şartlar altında gerçekleşmediği, normalde bu denli yüksek bir yüzdenin yaklanamayacağı konusunda pek çok eleştiri geliyor.

1982 yılında döneminin ünlü psikiyatristlerinden Charles Honorton, deneyi tekrar yapmaya karar veriyor. Hem de bu kez, eleştirileri getirenlerin tamamından, deneyin aşamalarına dair onay ve kabul alarak. Bu seferki oran ise sadece %1’lik bir azalma ile %34 çıkıyor.

Charles deneyi bir adım daha ileriye götürüyor ve diyor ki ‘Bu deney, başarılı olmuş insanlarla ya da sanatçı olanlarla çok daha iyi bir başarı sağlamamızı sağlar’.

Ve sahiden de sadece ilk deneyde başarılı olanların katıldığı bir deneyde oran %43’e, sanatçıların denek olarak kullanıldığı deneyde ise bu oran %50’ye kadar çıkıyor.

Ganzfeld Deneyi ile alakalı ilgi çeken bir diğer konu ise bunun, halüsinasyon görmek için kullanılması.

Hatta bu deneyi evde, kendi başınıza da denemeniz oldukça kolay. İhtiyacınız olan şeyler ise pinpon topu, kulaklık ve kırmızı ışık.

Deney için öncelikle, pinpon topunu ikiye ayırıyorsunuz ve bu deney için özellikle seçilmiş müziklerden birisini açıyorsunuz.

Kestiğiniz pinpon topunun her birini, bir gözümüze denk gelecek şekilde bantlıyorsunuz. Beyaz pinpon toplarının ardından gözümüze kırmızı ışık gelecek şekilde kırmızı ışık kaynağının önüne geçip ışığı açıyorsunuz.

Bir süre bu şekilde bekledikten sonra, zihinsel anlamda yaşanılan odaklanma ve dalgalanmanın sonucunda beynimiz çeşitli halüsinasyonlar üretmeye başlıyor.

Bu durumun bilimsel açıklaması ise şöyle, Ganzfeld etkisi nedeniyle, beynimize giden sinyallerin çoğu bloklanıyor.

Beynimiz sürekli aynı sinyal gelince bir müddet sonra müzikten ve pinpon toplarının dışından gelen ışığı görmezden geliyor.

Bu sinyalleri ortadan kaldırınca da, kendi sinyal üretmek durumunda kalıyor. Kısacası bilimde algısal yoksunluk dediğimiz durum oluşuyor.

Bu deneysel durumu, her zaman insanlığın yararına kullanılmadığını düşünmek çok da zor değil elbette.

İrlanda Kurtuluş Ordusu (IRA)’nun, savaş döneminde yakaladığı esirlere işkence etmek için bu etkiden yararlandığı söylenir.

Öncelikle, düşman askerinin öncelikle her tarafını straforla kaplayan ordu militanları, her türlü ses, görüntü, ışık vs. gibi tüm duyulardan arınmalarını sağlıyor.

Sonra adam herhangi 5 duyusundan birinden uyaran alamadığı zaman, bu kez beyni kendisi halüsinasyon üretmeye başlıyormuş.

Near-death Experiences denilen ölüme çok yaklaşma hallerinde de insan benzer şekilde halüsinasyon görüyor.

Ya da şöyle diyelim. Çok fazla uykusuz kaldığınız durumlarda halüsinasyon görürsünüz değil mi? İşte bu durumda, Ganzfeld Etkisine en uygun örneklerden birisidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lafola

5 değil tesbit edilmiş 9 duyumuz var. ve, benzer şartlara insanların benzer tepkiler ( iğrenme korkma gibi) vermesi gibi, benzer koşullarda kişiler benzer resimleri sçee bilir. heleki izole edilmiş bir ortamda çiçek böcek seçenekleri baştan engellenecektir.

umt

Neden kırmızı rengi kullanıyorlar ?

oguzhan-kaya4

ne kadar kolaymış hemen çekmecemden bir adet kırmızı ışık ve pinpon topu çıkarayım.

halil-yilmaz3

bir kaç parça lsd kağıdı yeter

kubradige

böyle bir film vardı adı da aynı ganzfeld deneyi

umt

Hayret verici nitelikte .

Görüş Bildir