Hakkında Aşırı Konuşulmasına Rağmen Aslında Çok Az Kişinin Okuduğu 30 Değerli Kitap

693PAYLAŞIM

Popüler kültür ve sosyal medya ile yaşayıp giderken, aslında deprem etkisine sahip olan büyük eserler günler içinde değersizleştiriliyor, mizahın bir parçası oluyor fakat aslına baktığınızda, onları konuşulduğu kadar kişi bilmiyor...

Gökhan Özoğuz, toplumun gerçekleri görme yetisi üzerine attığı tweet üzerine gelen kitap önerisine şöyle bir cevap verdi...

Biz de bunun üzerine aslında herkesin hakkında konuşup, çok da fazla kişinin okumadığı birkaç seriyi, yazarı ve kitabı derledik sizler için...

1. Robinson Crusoe-Daniel Defoe

Hepimizin hakkında bir şeyler duyarak büyüdüğü bu kitap, aslında çok az kişi tarafından alınıp okunanlardan... Oysa dönemin "dünya gücü" devletlerinin mentalitesine oldukça ışık tutan ve yaşadığımız dünyanın insanlarını daha iyi anlamanıza kesinlikle yardımcı olacak bir eser.

2. Don Kişot-Cervantes

İkinci sıradaki eser de, tıpkı birinci sıradaki gibi hikayelerinden kesitler dinlediğimiz bir yapıt. Oysa Don Kişot'un maceralarını oturup okuyan insan sayısı gerçekten çok az.

3. Benim Adım Kırmızı-Orhan Pamuk

Orhan Pamuk'un dünyaca ünlü romanı bizi yaklaşık 500 yıl öncesinde geçen farklı bir hikayeyle tanıştırıyor. Çeşitli dillere çevrilmiş bu eser, maalesef ülkemizde konuşulduğu kadar okunmayan eserlerden. Tıpkı diğer Orhan Pamuk eserleri gibi.

4. Dostoyevski kitapları

Beyaz Geceler, Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza gibi eserlerini ismen herkesin bildiği bu dünyaya mal olmuş, günümüz edebiyatının adeta babalarından biri olan yazarın eserleri maalesef ülkemizde o kadar da okunmuyor.

5. Devlet-Platon

Platon'un ideal bir topluma ulaşmak yolundaki düşüncelerinin aktarıldığı bu eser, yüzlerce yıl öncesinde yaşamış bir filozofun bakış açısını biraz olsun yakalamanızı sağlıyor. Ölmeden okunması gereken eserlerden sayılan "Devlet" maalesef yeterince bilinmiyor bile.

6. Sabahattin Ali kitapları

Sosyal medya sayesinde bir dönem adeta kahvenin yanına aksesuar haline gelen Sabahattin Ali kitapları ise, ne kadar konuşuluyor olurlarsa olsunlar maalesef ismen bilindikleri kadar okunmayanlardan. Oysa okuyan bilir, Sabahattin Ali nasıl derindir, nasıl düşündürücü, nasıl ayna tutucu...

7. Simyacı-Paulo Coelho

Santiago'nun yüreğinin sesini dinleyerek çıktığı yolculuk, yine çok konuşulup az okunan eserlerden...

8. Stefan Zweig kitapları

Stefan Zweig gerek kitapları, gerek yaşamı, gerekse ölümüyle oldukça konuşulan bir yazar. Kendi hayatından derin izler taşıyan kitapları ise maalesef popüler kültürün elinde eriyip gitmekte...

9. Çavdar Tarlasında Çocuklar-J.D. Salinger

Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminin bolca yer aldığı, okuyucunun kendinden bir şeyler bulmakta zorlanmayacağı bu kitap da bir dönem sosyal medya malzemesi haline gelmişti...

10. Zülfü Livaneli kitapları

Kardeşimin Hikayesi, Serenad, Huzursuzluk gibi eserlerinin adını hepimizin duyduğu bu yazar da, yeterince gerektiği gibi okunmayanlardan...

11. Sokrates'in Savunması-Platon

Yine Platon'dan olmazsa olmaz bir eser. Son zamanlarda bu eseri gerek tiyatro oyunları, gerek incelemelerle biraz daha doğru şekilde görme şansına sahip olsak da, aslında yeterince okunmamış bir eser olduğunu söylemek yanlış olmaz.

12. İnsan Ne İle Yaşar?-Tolstoy

www.martidergisi.com

Eserleriyle edebiyata önemli biçimde yön vermiş olan Tolstoy'un belki de en tanınan kitabı... Fakat aramızdan kaç kişi gerçekten oturup okudu?

13. Sefiller-Victor Hugo

Victor Hugo'nun en bilinen eseri Sefiller, artık popüler kültürün bir parçası olmuş durumda. Filmi çekildi, tiyatroları oynandı, müzikalleri yapıldı... Fakat bu kalın kitabın sadeleştirilmişini okuyan insan sayısı bile oldukça az.

14. Franz Kafka kitapları

Milena'ya olan aşkıyla, bir sabah uyanıp kendini koca bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa'sıyla tanınan Franz Kafka'nın Dönüşüm'ü bile üstüne konuşulup okunmamış olan eserlerden.

15. Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

Sovyet işgali altındaki Afganistan'da farklı sınıflara mensup olmalarına rağmen kardeş gibi büyüyen Hasan ve Emir'in hayatlarının yeniden kesişişini anlatan bu buruk hikaye, bir anda popülerleşmiş, okunduğundan fazla konuşulmuştu.

16. Yüzyıllık Yalnızlık-Gabriel García Márquez

Latin edebiyatının devi Márquez'in Meksika'ya ilk gidişinde yazdığı ve ona ün getiren bu eserin adını herkes bilmesine rağmen, okumayı bırakın konusunu bilen insan sayısı bile oldukça az.

17. Yabancı-Albert Camus

Camus'nun en bilinen ve en çok dile çevrilen bu eseri, okuyucuyu derin düşüncelere davet ediyor. Fakat gelin görün ki, yine hakkında konuşulduğu kadar okunmuyor...

18. Savaş ve Barış-Tolstoy

Tolstoy'un en bilinen bu eseri ise kalınlığından mıdır, ağırlığından mıdır bilinmez, belki de bu listedeki en az okunan eserlerden biri. Fakat sokağa çıkıp insanlara bu eseri sorsanız belki de en çok tanınacak olanlardan.

19. Melekler ve Şeytanlar-Dan Brown

İllüminati ile ilgili konuların revaçta olduğu dönemde oldukça popülerleşen bu kitabın filmini bile yaptılar. Hatta Dan Brown'un kariyerini ayrı bir noktaya taşıdı bu kitap. Buna rağmen okuyucusu, filmi izleyenlerden daha az.

20. Tutunamayanlar-Oğuz Atay

Hepimizin eğitim hayatının bir noktasında karşı karşıya geldiği bu eserle günümüzde sosyal medya paylaşımlarındaki alıntılarda karşılaşıyoruz.

21. George Orwell kitapları

George Orwell'in kitapları gerçekten günümüz popüler kültürünü derinden etkiliyor. Öyle ki Biri Bizi Gözetliyor programının çıkmasına neden olan şey, kitabı "1984" olmuş. Fakat Orwell denildiğinde insanlar "1984" ve "Hayvan Çiftliği" kitaplarından ötesini söyleyemiyor.

22. Harry Potter serisi-J. K. Rowling

Milyonlarca dolarlık kazanç sağlayan Harry Potter filmlerinin popülerliği düşünülünce, serinin çıkma noktası olan kitapların okunma oranı oldukça düşük kalıyor. Fakat kime sorsanız Harry Potter hayranı olduğunu söylüyor.

23. Virginia Woolf kitapları

Kadın yazar denildiğinde herkesin aklına gelen ilk isim olmakla beraber, maalesef eserleri o kadar iyi bilinmiyor. Bu yüzden kendisini daha çok sosyal medyadaki alıntılarda görür olduk.

24. Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

Yine sinemaya uyarlanmış bir eser... Doğal olarak gelen ani bir popülerlik eseri farklı boyutlara taşımış. Kimi zaman bu boyut, popüler kültüre uygun alıntılamalar olmuş...

25. Game of Thrones serisinin kitapları-George R. R. Martin

Game of Thrones dizisinin dünya çapındaki başarısı düşünülünce, çoğu okuyucunun dahiyane bulduğu kitapların okunma oranının azlığı gerçekten şaşırtıyor. Oysa kime sorsanız Game of Thrones'a bayılıyor, konusu açılınca profesör oluyor.

26. Sineklerin Tanrısı-William Golding

İsminin farklılığından olsa gerek, Sineklerin Tanrısı günümüzde oldukça popülerleşen ve popüler kültür tarafından sevilen bir eser haline geldi. Tabii verilen mesajlar ne kadar iyi anlaşıldı, çok bilinmez.

27. Yüzüklerin Efendisi serisi-J. R. R. Tolkien

Filmlerinin kitaplarını geçtiği bir seri daha. Okuyucularının çoğu tarafından bir şaheser olarak görülen, hatta kimi zaman ilahlaştırılan bu seri, günümüzde filminin hayli gölgesinde kalmış durumda.

28. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi-Yuval Noah Harari

İnsan türünün tarihini ilgi çekici bir şekilde ele alan eser, basıldığı yıl yapılan reklamlarla bir anda sansasyonel bir hal almıştı. Fakat yine, okunduğundan çok konuşulan bir eser oldu.

29. Muhteşem Gatsby-F. Scott Fitzgerald

Leonardo DiCaprio'nun başrolünü oynadığı bir filmi çekilince yeniden gündeme gelip popülerleşen eser, maalesef filminin gölgesinde kalanlardan...

30. Nutuk!

Ve bu listede olduğu için en çok üzülünesi gereken eser: Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'u... Her Türk gencinin hayatında en az bir kez okuması ve anlaması gereken bu eser, maalesef her genç tarafından okunmuş değil...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ygmrky~

Simyacı çok güzel kitaptı. Buradaki kitapların her birini ayrı severim. Aralarından daha okumak isteyip de okuyamadıklarım da var. Ama Simyacı'yı küçükken okuduğumdan çok etkilenmiştim. Yeri apayrı. Ve ve ve tabii ki de Franz Kafka <3

awatarksz

Dan Brown'un kitapları mükemmel, insanın hayatını bir anda değiştirecek yapıya sahip

hsnblgc

uçurtma avcısı gerçekten müthiş bir kitap

corpse-bride

robinson cusoe ilkokulda en sevdıgım kıtaptı bu ya defalarca okumusumdur .fılmlerını ızledıgım kıtapları okumayı sevmıyorum harry potter mesela

pretosaetre

Kafka'yı o kadar çok seviyorum ki sırf onun evini görmek için yakın zamanda Prag'a gitmek istiyorum

Görüş Bildir