Günlük Hayatta Sık Sık Kullanılan Ama Doğruluğu Hakkında En Ufak Fikre Sahip Olunmayan 12 İfadeyi Şaibeden Kurtarıyoruz!

58PAYLAŞIM

En iyi öğrenme şekli yanlışın üzerinde doğruyu göstermek derler. Gelin birlikte tüm şaibeleri kaldıralım...

Sosyal medyada ve günlük yaşamda her gün yanlış kullanılan birçok ifadeyle karşılaşıyoruz. Allahtan bazı bilinçli insanlar bu durumun farkında...

twitter.com

Peki ya farkında olmayanlar?

1. Bağlaçtan sonra bağlaç mı gelirmiş? 'Tabii ki de' diye bir kullanım olsaydı bu soruya cuk oturan bir cevap olurdu.

twitter.com

Bir de bunları birleşik yazanlar var evlerden ırak!

2. Meğer o 'önünde sonunda'ymış...

twitter.com

3. Cimcirmek, cimciklemek ve daha nicesi... Bu kullanımlar TDK'de kendine yer edinememiş çimdiklemeden türetilen ifadeler arasında yer alıyor.

twitter.com

4. 'Tekrardan' da zaman içerisinde kullanımına alıştığımız ifadelerden olsa da 'tekrar' desek daha iyi sanki?

twitter.com

5. Ötekidir o öteki... 'Öbürküsü' olsa duramazsın😂

twitter.com

6. Zamanında vazgeçmek ve caymak fillerini birleştirip 'vazcaymak' olarak dile düşürmüş olsalar da TDK bunu hiçbir zaman kabul etmedi.

twitter.com

7. Tabikisi diye bir kullanım olduğunu iddia eden bir güruh olsa da...

twitter.com

Maalesef yok.

8. Kayahan'ın nesilden nesile aktardığı yanlış bir kullanım...

twitter.com

9. Doğru kullanımın 'romen rakamları' olduğunu kabullenmediğin sürece daha çok soru kaçar :(

twitter.com

10. 'Ayrıyeten' yıllardır hiç şüphe etmeden kullanılan bir ifade olsa da bilgisayarda bir yazı dökümanına yazmaya çalıştığınızda 'ayrıca' şeklinde düzeltildiğini göreceksiniz.

twitter.com

Ayrıyeten yanlış demiyor ama resmen "Bunu mu demek istediniz?" diyor.

11. Ülkenin kanayan yarası 'falan filan'ı 'felan filan' olarak kullanmak...

twitter.com

12. 'Mümkansız' kelimesiyle imkansız ile mümkün olmayan arası bir kullanım yaratmışlar ama Türkçe'de bunun karşılığı maalesef ki yok.

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇🏻

İmla Kurallarına Takık Olanların Flört Döneminde Geri Vites Yapmasına Sebep Olacak Hatalar - onedio.com
İmla Kurallarına Takık Olanların Flört Döneminde Geri Vites Yapmasına Sebep Olacak Hatalar - onedio.com
Sosyal Medyada Demet Akalın Gibi Anılmamak İçin Yazımına Dikkat Etmeniz Gereken 41 Kelime - onedio.com
Sosyal Medyada Demet Akalın Gibi Anılmamak İçin Yazımına Dikkat Etmeniz Gereken 41 Kelime - onedio.com
Yazım Yanlışlarında Çok Farklı Boyutlara Ulaşıp Ne Dediğini Anlamakta Güçlük Çekeceğimiz 19 Kişi - onedio.com
Yazım Yanlışlarında Çok Farklı Boyutlara Ulaşıp Ne Dediğini Anlamakta Güçlük Çekeceğimiz 19 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
azneki

birkaç bilgi de benden olsun hadi: 1- "vasat" kelimesi sanıldığı gibi kötü, berbat anlamına gelmez. kötü ile iyi arasında "orta" anlamı vardır. 2- içinin yağları erimek çok korkmak anlamına gelir 3- altından girip üstünden çıkmak belli bir miktardaki parayı, malı, mülkü kısa sürede tüketmek anlamına gelir. 4- "ile" kelimesi geçtiğimiz ay TDK'nin yaptığı değişiklik itibarıyla her kullanımında bağlaç görevi görür. 5- "yayınlamak" diye bir kelime yok. 6- şapka işareti kalkmıştı ama geri geldi, ve sanıldığının aksine sadece hala (akraba) ve hala (zaman zarfı) gibi anlam karışıklıkları esnasında kullanmamak değil herhangi yabancı kökenli (Arapça ve Farsçadan gelenler gibi) bir kelimede farklı okunan bir sesli harfin üstüne şapka koymamak da yazım hatası sayılır. 7- birleşik veya ayrı yazılan kelimeler konusuna hiç girmiyorum orası tamamen bir karmaşa :D

galatacimbm1905

#12 Bu ne la?

tc-capulcu-murat-yaramz

"How I Met Your Mother" dizisinde Barney Stinson'ın uydurduğu bir kelime "Possimpible"ı çevirmenlerimiz "Mümkansız" olarak çevirmişlerdi. Aslında; mümkün olmayan ile imkansızın değil, mümkün olan ile imkansızın birleşimi.

galatacimbm1905

Teşekkürler :)

galatacimbm1905

#1 Özellikle internetten bakmıştım ve kelimenin '' Tabii ki'' olarak yazıldığını görmüştüm. Şimdi bunu bana birisi açabilir mi? Sorun tam olarak hangi kısmında?

azneki

yanına anlamı pekiştirmek için de bağlacı koymayın demişler sadece. "tabii ki" -> doğru, "tabii ki de" -> yanlış

galatacimbm1905

Ya bilgin varsa bir şey daha soracağım. Şimdi '' İyiki/İyi ki'' kelimesinin doğru yazılışı hangisi? Çok karıştırıyorum çünkü.

natsemender

#2 doğrusu önünde sonunda falan değil, bu da içeriğin geri kalanını da dikkate alamayacağım anlamına geliyor. Neden doğru olanın "eninde sonunda" olduğunu açıklardım ama üşendim. Ulan ayrıca Türkçe esnek bir dil, katı kuralları yok; değişime açık. İfade halk arasında öyle kullanılıyorsa doğrusu odur, elmaya alma, deveye temege, eve eb diyelim o zaman.

azneki

vaaay demek Türkçe esnek bir dil, ha? neredeyse dünya üzerinde konuşulan tüm diller gibi yani :D kuralsız dil olmaz, ister kabul et ister etme. dil dediğin insan iletişiminde kurallar bütünüdür zaten. saf Türkçe ile günümüz Türkçesinin bir alakası yok tüm dillerdeki gibi. bu yüzden alma temege gibi örnekler anlamsız kalıyor. önünde sonunda söz grubu halk içinde tıpkı sıhhatler olsun söz grubu gibi aşınmaya uğramış. sen yazışırken tweet atarken vs. saatler olsun der misin? ben diyen görmedim şahsen. saatler olsun yazıyla yazılmıyorsa eninde sonunda da yazılmamalı, bu kadar basit. dilde "özgürlükçülük"ü de ilk defa görüyorum doğrusu :D yorumun bütününde gördüğüm tek şey ise üniversite sınavında -20 Türkçe neti... :)

r2d2

filoloji profesörü değilim ama bazı insanların çimdikleme olayını cimcirme, cimdirme vs demelerini yazım yanlışına değilde, şiveye bağlamak daha mantıklı geliyor.

Görüş Bildir