Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görülmemiş Tasarımıyla Kitapseverlerin Hayal Dünyasının Sayfalarından Fırlamış Dedirten Kütüphane

-

Adeta kitapseverlerin hayal dünyasından fırlamış diyebileceğimiz kitabevi, etkileyici bir mimari ustalıkla Çin'de hayata geçirildi. Hangzhou'da bulunan Zhongshuge Kitabevi, göz yanılsaması ve aynalı tavanın yardımıyla binlerce renkli kapak duvardan duvara yansıdığı için sonsuzluğa uzanıyor hissi uyandırıyor.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article...

Shanghai dükkanındaki kitap rafları, okuyucuların oturması ve dinlenmeleri için merdivene dönüştürüldü.

www.archdaily.com

Çocuk alanlarıysa, ağaç gövdesinden raflarıyla ve devasa mantar heykelleriyle büyülü bir ormanlık alana çevrildi.

www.archdaily.com

Merdivenler, Hollandalı grafik sanatçısı M.C. Escher'in, alışılmış yer çekimi kanunlarının uygulanmadığı 1953 "Relativity" (İzafiyet) eserini anımsattı.

www.mcescher.com

Hayal gücünün ötesine geçen kütüphanenin, ana koridoru takip eden, oda üzerine odası var ve her biri farklı bir dünyaya açılıyor.

www.archdaily.com

Şimdilerdeyse insanlar bu büyük kütüphaneyi, en sevdikleri kitaplarını satın almalarının yanı sıra, çoğunlukla ana koridordaki karşılıklı merdivenlerin üzerinde durmak ve hayrete düşmek amaçlı ziyaret ediyor.

Her gün gelen milyonlarca ziyaretçinin güzel vakit geçirmesi amaçlı kurulan aynalı tavan, odaya sonsuzmuşçasına bir yanılsama katıyor.

Odalar arası yukarı ve aşağı giden merdivenler, duvarlarda bulunan binlerce kitap kadar ilgi çekiyor.

Modern kütüphane, fotoğraflamak için yanıp tutuşan ziyaretçiler kadar, okuyacak yeni bir eser arayışında olan kitapseverleri de kendisine çekiyor.

Kitap zinciri, tuğla ve harç dükkanlarından kitap satmanın hala değeri bulunduğunu savunan eski öğretmen Jin Hao tarafından kuruldu. Hao, satış yerlerini, insanları kurgu eserlerden fırlamış dünyalara taşıyacak bir mimari sanat harikasına çevirmeye başladı.

www.archdaily.com

Aynalı tavan, kitap raflarının uzunluğunu tam iki katıymış gibi gösteriyor ve ortaya mükemmel görüntüler çıkıyor. Her odanın da ayrı bir teması bulunuyor.

Fotoğrafçılar, göz yanılsamalarıyla dolu olan ve büyülü mantar ormanı bulunan kitap dükkanında mükemmel bir poz çekebilmek için tam ortada duruyor.

www.archdaily.com

Kütüphanenin, "şu an orda olmak vardı" dedirten diğer fotoğrafları:

www.tripadvisor.com
www.archdaily.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harley-quinn

Düşünsenize böyle yerler ülkemizde, ağzına tükürürler. Kitap kapağı dahi açmamış yıkıklar instagrama fotoğraf koymak için akın edecekler ve sanki kütüphane müzeymiş gibi abuk subuk gezecekler. Kitap okumaya seven için ortam önemli değildir. Tabi bu yerler kötü demiyorum, daha güzelleri de var.

reshontheway

İl Halk Kütüphaneleri bunu beğenmedi ...

Görüş Bildir