Görüş Bildir
Haberler
Google'a 'Özel Hayat' Freni

Google'a 'Özel Hayat' Freni

Batuhan
13.05.2014 - 14:05

Avrupa Adalet Divanı'nın bugün aldığı karar internet arama motorlarına yeni yükümlülükler getiriyor. İnternet arama motorları, talep olması halinde özel hayatı ilgilendiren linkleri kaldırmak zorunda.

İspanya’da bir vatandaşın Avrupa Adalet Divanı’nda Google arama motorunun içindeki bazı bilgilerin özel hayatı ihlal ediyor ve silinmesi gerekir yönündeki davayı karara bağlayarak İspanyol’u haklı buldu.

Vatandaşlar bundan sonra istedikleri takdirde Googl'’a başvurarak geçmişte hakkında çıkmış olan bilgilerin silinmesini talep edebilecekler. Avrupa Adalet Divanı’nın kararında, google’da bulunan bazı bilgilerin kişinin özel hayatını yakından etkileyebileceği ve bunun sadece yayınlayanın sorumluluğu altında değerlendirilemeyeceğine dikkat çekildi. Mahkeme ayrıca Google gibi arama motoru şirketlerin, belli bir süre geçtikten sonra mevcut linkleri silerek kullanıcıların 'unutulmalarına' olanak tanıması gerektiğine işaret etti.

Mario Costeja adlı bir ispanyol vatandaşı bir gayrimenkul soruşturması çerçevesinde Google'da kendi ismiyle arama yapıldığında, borç durumu ve mülkünü zorla satmak zorunda kalmasına yönelik 18 yıl öncesine dayanan bilgilerin olduğunu ve artık geçerliliğinin kalmadığından dolayı silinmesi gerektiğini talep etmiş ancak google bu isteği yayınlayanın sorumluluğu altında olduğunu ileri sürerek reddetmişti.

Google bu isteği yerine getirmeyince, Mario Costeja, İspanya'da bir mahkemede dava açtı ve bu davayı kazanarak linkin kaldırılmasına karar verildi. Ancak, İnternet arama motoru Google,ilgili haber linkini kaldırmayı reddetti ve davayı İspanya'da bir üst mahkemeye taşıdı. İspanyol mahkemesi de, söz konusu davayı Avrupa Adalet Divanı'na taşıyarak, kararı onların vermesini istedi.

Mehmet ÇİFTÇİ - MADRİD / (DHA)

Kaynak: http://www.dha.com.tr/avrupa-adelet-g...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gülen Adam

Doğru bi karar :) ama çogu durum özel hayata girer.