Genel Olarak Ön Yargıyla Yaklaşılan Robot Süpürgeler Gerçekten İşlevsel mi? Fiyatları Yüksek mi?

3PAYLAŞIM

Robot süpürgeler herkesin hayaliydi ve çok kısa bir süre önce gerçek oldu. Değişik özelliklerde robot süpürgeler piyasaya sürüldü. Fakat hala insanların kafasında soru işaretleri var çünkü alışık olduğumuz süpürgeler kadar temizleyici görünmüyorlar. İşte robot süpürgelerle ilgili tüm merak edilenler;

1. Öncelikle günlük kullanıma uygun mu? Normal süpürgeler gibi derinlemesine bir temizlik yapabiliyor mu?

Robot süpürgeler saç kılı, toz, yemek kırıntıları gibi yüzeysel kirleri topluyor. Alışık olduğumuz süpürgeler gibi derinlemesine bir temizlike sağlamıyor.

2. Halıların ya da eşiklerin üzerine çıkabiliyor mu?

2-3 santimden kalın olmadığı sürece tüm robot süpürgeler halıların üzerine çıkabiliyor fakat eşikler daha sert ve köşeli olduğundan her modelin bunu yapması mümkün değildir. Bazı halıların desenleri robot süpürgelerin derinlik algılarında bir yanılmaya sebep olacağından düşme sensörü devreye girer ve robot bu bölgeleri temizlemeyebilir.

3. Toz hazneleri büyük mü?

Bu her modele göre değişir fakat günümüzdeki robot süpürgelerin en küçüğünün kapasitesi yarım litredir.

4. Evcil hayvanı olanlar için uygun mu?

Daha önce de söylediğimiz gibi, robot süpürgeler yalnızca yüzeysel kirleri toplar. Bu yüzden evcil hayvan tüyü toplamakta oldukça etkili sonuç verecektir.

5. Her yere girebilirler mi?

Robot süpürgelerin yüksekliği genel olarak 7-8 cm'dir. Bu ölçüye uygun olan tüm açıklıklara rahatlıkla girebileceklerdir.

6. Yerde bulunan kablolara zarar verirler mi?

Bazı markaların bununla ilgili sistemleri olsa da genel olarak kablo ve ipler robot süpürgeler için sorun olabilir.

7. Bildiğimiz süpürgeler gibi yüksek sesli mi çalışır?

Normal elektrik süpürgeler gibi yüksek sesli çalışmasa da robot süpürgelerin de bir miktar sesi vardır.

8. Peki fiyatları nasıl?

Robot süpürgelerin oldukça farklı modelleri var. Bazıları yalnızca temizlik yaparken bazılarının kendi kendine toz haznesini boşaltma, şarj istasyonuna gitme,  haritalama, telefon ile yönlendirebilme gibi özellikleri var. Bugün robot süpürge fiyatları 1.100-13.000 lira arasında değişmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barneypalney

bence kesinlikle yüzyılın icadı. özellikle de yoğun çalışan kişiler için. tamam dip köşe detaylı bir temizlik kimse beklemiyor zaten. ama gözle görülecek yüzeysel temizlik bile çok fark ediyor. ben ilerde kesinlikle almayı düşünüyorum. evde yokken takılsın temizlesin.

ali-tan-serbetci

Evinizin büyüklüğü, zemin yapınız ve robottan beklentileriniz doğrultusunda karar vermeniz kolay aslında. DonanımHaber sitesinde robot süpürgeler hakkında forumunu takip edin, karar vermenize yardımcı olacak bir çok kullanıcı var.

ufukdiyoki

6 7 aydır xiaomi roborock s50 kullanıyorum. Haftada iki kez evi turlaması yetiyor. Öbür süpürgemi dolaba kaldırdım, o derece. Paspas özelliğini iki üç kez anca kullanmışımdır açıkçası paspası olmasa da olurmuş. Harita ve navigasyon özellikleri şart. Aldığıma hiç pişman olmadım. Klon filtreler de gayet başarılı. Sorusu olan varsa memnun olurum.

ordekkac

Ben rahat etmezdim herhalde bu aletle. Kendim temizlediğimi görüp ikna olmam gerek. Ama fazla vakti olmayanlar veya elektrikli süpürgeyle uğraşmak istemeyenler için güzel bir ürüne benziyor.

soyledim-gitti

Bir bilgi de benden. Navigasyon ve haritalama ayrı özelliklermiş. Navigasyon özellikli olanlar, bulundukları odada o anki nesneleri ve duvarları algılayarak temizlik yapanlar. Haritalı olanlar ise odanın ve nesnelerin haritasını saklayıp, sonraki çalışmada buna göre bir temizlik planı yapabilen ve istendiğinde evin belli bir bölgesine yönlendirilebilenler oluyor. haritaya göre plan yaptığı için daha hızlı temizlik yapabiliyor. Haritalı olanlarda şu bölgeye hiç girme gibi kısıtlar da konulabiliyor. Navigasyonlularda bunu sağlamak için manyetik şerit benzeri bazı ek aparatlar almak gerekebiliyor. Mutlaka haritalı alın diye söylemiyorum. navigasyonsuz olanlar bile ev işini gerçekten kolaylaştırıyor.

soyledim-gitti

Bende xiomi 1s diye çinden getirttiğim bir model var. Evin haritasını çıkartıyor ilk çalışmada. Sonra o harita üzerinden istediğim odayı seçip sadece orayı süpürmesini sağlayabiliyorum. Halılara çıkmada biraz sorun yaşıyor ama başka açılarla yaklaşıp eninde sonunda çıkıyor. Yüksekliği 10-15 cm kadar, koltuklarımın altına giremiyor. Yerde çorap, kablo vs varsa direk fırçasına takılıyor. Temizliğinden çok memnunum. Halıları fırçası sayesinde çok iyi temizliyor ve halıların üzerinde kalan fırça izleri temizlik hissini arttırıyor:) Evi resmen pırıl pırıl yapıyor. Çıkan haznesi ile temizlemesi kolay. En büyük sorunu cep uygulaması biraz yavaş açılıyor. Bazen 1dk bekliyorum yüklensin diye. Bu model türkiyede satılmıyor. O yüzden çince ve ingilizce desteği var sadece. Türkiyede bunun eşleniği olarak paspas da yapabilen bir modeli satılıyor diye biliyorum.

ali-tan-serbetci

DonanımHaber sitesinde robot süpürgler hakkında forumunu takip edin, sorunla karşılaştığınızda yardımcı olacak bir çok kullanıcı var. moplu modeller daha hızlı gelişiyor.

Görüş Bildir